Inspiratiepunt in Oostkapelle blijft langer open c Kunstenares Karin van Dam richt expositie Grote Kerk Veere in 7 Karin van Dam is de nieuwe Kerkmeester van Veere en een stelt nieuwe expositie samen in de Grote Kerk van Veere. ,,Ik ben blij dat dit mij gegund wordt.'' De grootte van de Grote kerk van Veere maakt enorme indruk op Karin van Dam. Zeker toen ze onlangs een avond alleen in de kerk moest wachten tot een pakket werd be zorgd. Dat was voor de Amster damse kunstenares (61) een heel bijzondere ervaring. ,,De monu mentaliteit werd versterkt door de duisternis en de geluiden die van buiten doordringen tot in de kerk." Van Dam is de nieuwe Kerk meester van Veere. Zij richt mo menteel het middenschip van de Grote Kerk in. De kunstenares werd in juni benaderd en zegt dat ze het een hele eer vindt dat ze als tweede Kerkmeester de vrije hand krijgt om de Grote Kerk naar haar hand te zetten. ,,Ben blij dat dit mij gegund wordt." Folkert De Jong ging haar als kunstenaar van (inter)nationale faam voor met zijn 25 scheepsmodellen van kaarsvet. Vakantie in Zeeland Karin van Dam kende de kerk tot op het moment van die uitnodi ging niet echt. ,,Ik ben wel veel op vakantie geweest met mijn ouders in Haamstede. Toen zijn we mis schien ook wel eens hier in Veere en in de Grote Kerk geweest. Maar dat kan ik mij niet herinneren." Ze vertelt dat Zeeland haar destijds enorm trok. ,,Toen ik zestien was, wilden mijn ouders vakantie vie ren in Frankrijk. Ik weigerde mee te gaan." Met een lach: ,,Ik was al leen bereid mee te gaan als ze naar Zeeland gingen." Toen ze het verzoek kreeg de tweede Kerkmeester te worden, ontving ze ook illustraties van de kerk en het interieur. Maar toen ze de kerk daadwerkelijk bezocht, be sefte ze pas goed wat voor enorm gebouw het is. ,,Zo'n imponerende ruimte." Ze krijgt vaker het verzoek een ruimte in te richten. Twintig jaar geleden mocht ze de Vleeshal in Middelburg nog doen. En eind dit jaar kleedt ze metrostation Water- looplein in Amsterdam aan. ,,Maar dit is zo bijzonder. Zo iets groots heb ik nog nooit gekregen." En het is vooral bijzonder omdat ze ge heel de vrije hand krijgt. ,,Dat maak je echt weinig mee." Toen ze de eerste keer in de Grote Kerk was, is ze tegen een van de muren van de kerk gaan zitten en heeft ze de ruimte op zich laten inwerken. Daarnaast heeft ze veel gelezen over de kerk, Weet je dat vroeger zelfs wol op het dak van de kerk te drogen werd gelegd over Veere en over Walcheren. Ook stapte ze op de fiets om de omgeving te verkennen. Visdraad Dat alles samen deed haar beslui ten bij de inrichting van de kerk vooral gebruik te maken van brei- sels waarin wol en visdraad met elkaar verstrengeld raken. Twee materialen die heel belangrijk wa ren voor Veere als vissersplaats en doorvoerhaven van Schotse wol. ,,Weet je dat vroeger zelfs wol op het dak van de kerk te drogen werd gelegd?" Met behulp van die twee materialen maakte ze doeken die ze nu op de vloer legt en ophangt. Die doeken op de vloer lijken te golven en verbeelden op die ma nier het zeewater dat zo belangrijk was voor de ontwikkeling van Veere. Ook hangt ze die doeken op, maar dan in de ronde vorm, als een soort kokers. Trots wijst ze ook op doeken die in de vorm van boeien tussen de pi laren hangen. Ze laat een foto zien van de boeienopslag van Rijkswa terstaat bij Vlissingen. ,,Weer de zee, die hier terugkomt." Martha Wedts de Swart hoopt dat het Veerse college binnenkort ook een besluit neemt over 2022. Want ze wil ook dan graag bezoekers van informatie voorzien over alles wat er in en om Oostkapelle is te doen. Ze wijst er wel op dat de eigenaar Zelfs in een niet- toeristische maand als november gebeurt er opvallend veel in Oostkapelle van het gebouw waar ze nu in zit, de PKN-kerk, het in de loop van 2022 nodig heeft voor eigen ge bruik. Ze hoopt dan ook dat het col lege een ander gebouw vindt waar het inspiratiepunt onderdak kan vinden. Zelf weet ze niet zo snel welk pand daarvoor in aanmerking kan komen. Maar ze weet wel dat het inspiratiepunt in een grote be hoefte voorziet. Sinds de opening in augustus zijn nu al zo'n 1300 mensen langs ge weest met vragen over wat er te doen is. Ze is zelf ook verbaasd over zo'n groot aantal belangstellenden. Ze vertelt ook dat het niet te voor spellen is wanneer mensen bij het punt aankloppen. ,,Vorige week, toen het herfstvakantie was, viel het aantal bezoekers wat tegen, ter wijl het in Oostkapelle best druk was." Gastheerschap Eind 2020 hield VVV Zeeland op te bestaan en werden gemeenten ver- antwoordelijk voor het toeristisch gastheerschap. Veere besloot dat er in de kernen Domburg, Oostka- pelle, Veere en Vrouwenpolder vier zogenoemde inspiratiepunten moesten komen waar toeristen en recreanten met hun vragen terecht kunnen en van informatie worden voorzien. In Domburg en Veere zijn die pun ten sinds begin mei ondergebracht in museums. In Oostkapelle werd het begin augustus in gebruik ge nomen en in Zoutelande lukte het de gemeente niet het voor elkaar te krijgen, zodat de toeristen daar vruchteloos zoeken naar een ver vanger van de VVV. Nu Martha Wedts de Swart zich be- zighoudt met het inspiratiepunt, valt het haar op hoeveel activiteiten er zijn in Oostkapelle. Zelfs in een niet-toeristische maand als novem ber gebeurt er volgens haar opval lend veel. „Variërend van de jaar lijkse Jan Minderhoud MTB Toer tocht en de Natuurwerkdag tot aan een Newborn Café, strandjutten en deelnemen aan diverse beweeg- en sportactiviteiten." Een week- of maandoverzicht is verkrijgbaar aan de balie van het inspiratiepunt en is ook zichtbaar achter het raam aan de Joh. de Pourckstraat 2, gelegen aan de kerkring. WA WOENSDAG 3 NOVEMBER 2021 'Een imponerende ruimte' Karin van Dam is bezig de Grote Kerk aan te kleden. foto dirkjan gjeltema Emile Calon Veere - Karin van Dam, Kerkmeester De expositie van Karin van Dam is van 6 november tot en met 15 mei 2022 te bezoeken. OOSTKAPELLE Het Inspiratiepunt in Oostka- pelle is ook in november en de cember nog te bezoeken. Het dagelijks bestuur van de ge meente Veere heeft toestem ming gegeven ook deze maan den open te zijn zodat toeristen, recreanten en eigen inwoners daar terechtkunnen voor (toeris tische) informatie over Oostka- pelle. - Emile Calon

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 39