Covid dwingt ZorgSaam minder operaties te doen Grote Wendy's krijgt weer nul op rekest in strijd met kleine Wendy's ProRail kampt met tekort aan verkeersleiders, treinen vallen uit 4 NIEUWE RECHTBANKPRESIDENT Zaken sneller behandelen en beslissen. Dat is één van de prioriteiten die Jasper van den Beld, de nieuwe president van de rechtbank Zeeland West-Brabant, stelt. „Goede inhoude lijke kwaliteit van de rechtspraak gaat voor alles. Maar we weten óók hoe belangrijk het voor rechtzoekenden is om tijdig een uitspraak te krijgen." Theo Giele Terneuzen Het gaat daarbij om niet-urgente chirurgische en orthopedische in grepen. ZorgSaam behandelt mo menteel twee mensen met covid op de intensive care en zes op de verpleegafdeling. ,,We liggen weer vol volgens de landelijke verde lingslimiet", zegt woordvoerder René Maas. ,,Dat legt veel druk op de organisatie en het personeel." Maas: „Operaties worden dus niet afgebeld, maar er worden noodgedwongen iets minder ope raties ingepland." Het gaat om ongeveer 10 procent van de operaties. ,,Sommige pa tiënten zullen helaas ietsje later aan de beurt komen om geholpen te worden. We vinden het verve lend maar het is even niet anders. Uiteraard doen we er alles aan om Operaties worden dus niet afgebeld, maar we plannen er noodgedwongen wat minder in iedereen, Covid- en niet-Covidpa- tiënt, goed en snel te helpen." Bij ziekenhuis Adrz in Goes is afschaling van de reguliere zorg op dit moment nog niet nodig, laat het ziekenhuis weten. Volgens cijfers van het RIVM en de stichting NICE werden de afge lopen maand 41 inwoners van Zee land met corona in het ziekenhuis opgenomen, van wie 15 in de laat ste week van oktober. Vorig jaar oktober belandden 72 Zeeuwen met corona in het ziekenhuis. Afgelopen oktober De aantallen opgenomen patiën ten liepen afgelopen oktober uit een van 7 in de gemeenten Hulst en Middelburg tot 0 in Borsele en Noord-Beveland. Het aantal men sen uit andere gemeenten die met Covid in het ziekenhuis beland den: Sluis 4, Tholen 4, Veere 4, Goes 3, Terneuzen 3, Vlissingen 3, Kapelle 2, Reimerswaal 2 en Schouwen-Duiveland 2. Al 21 jaar lang is er een keiharde ju ridische strijd om de merknaam. De Amerikaanse fastfoodketen Wendy's wil het merk ook in Ne derland introduceren en probeert al sinds 2000 via rechtszaken het merkrecht in handen te krijgen. De keten zou graag oversteken naar Europa, maar tot haar grote frustratie mag dat niet. Er is al een Wendy's, opgericht in 1988 in Goes. Die snackbar staat niet toe dat de Amerikanen zaken met de zelfde naam openen. Wendy's heeft na McDonald's en vóór Burger King de grootste omzet in die branche. Over de hele wereld heeft het bedrijf 6650 ves tigingen. Dochter De Zeeuwse snackbar heeft sinds 1995 in de hele Benelux de rechten over het merk Wendy's. Toen eige naar Raymond Warrens in 1988 de snackbar opende, had hij helemaal niet in gedachten om de Amerika nen dwars te zitten. Wendy's was, dacht hij, een goede naam. Want zo heet zijn jongste dochter. In 2000 spande het Ameri- kaanse Wendy's een eerste rechts zaak aan. Die werd verloren. En ook in 2017 kreeg de fastfoodketen De snackbar in Goes gebruikt het merk normaal op de fastfoodmarkt opnieuw nul op het rekest. Het ge rechtshof In Den Bosch bevestigt nu de uitspraak van vier jaar gele den. ,,De snackbar gebruikt het merk voor haar dienstverlening normaal op de fastfoodmarkt. Dat blijkt onder andere uit het logo op de gevel, verpakkingsmateriaal en kassabonnen", stelt het hof. Frank Balkenende Vlissingen Railbeheerder ProRail komt zo'n 60 verkeersleiders tekort op een totaal van 750. Vaak worden de roosters met kunst- en vliegwerk gedicht, bijvoorbeeld door colle ga's die hun vrije dag opofferen of overuren draaien. Ook worden ge pensioneerden en voormalige treinverkeersleiders die elders in de organisatie werken tijdelijk als treindienstleider ingezet waar dat hard nodig is. Niet uitgesloten Maar niet altijd lukt het om vol doende verkeersleiders paraat te hebben, laat woordvoerder Martijn de Graaf van ProRail weten. Zo lang het personeelstekort aan houdt, kunnen ook op de Zeeuwse lijn treinen uitvallen. ,,Tot nu toe is dit nog niet voorgekomen, maar het is niet uitgesloten dat het ooit wel gebeurt", zegt De Graaf. Pendelaars Dagelijks gaan ruim 40.000 pen delaars Zeeland in en uit. Een flink deel daarvan pakt de trein. Ook voor leerlingen in Midden-Zee- land is de trein een belangrijk ver voermiddel. Omdat er weinig al ternatieve vervoersmogelijkheden zijn, komt uitval van treinen in een openbaarvervoerarme provin cie als Zeeland extra hard aan. Specialistische kennis Een treinverkeersleider zorgt er voor dat passagiers- en goederen treinen op de juiste tijden kunnen rijden en bewaakt de veiligheid op het spoor. Het is geen baan waar voor je een uitzendkracht kunt inhuren. Het vereist specialisti sche kennis. Het tekort aan trein leiders bij ProRail komt doordat vakmensen doorstromen naar an dere functies, er te weinig nieuwe mensen instromen en door ver grijzing. Het gebeurt op dit mo ment te vaak dat in eenvoudige zaken, met een summier dossier en geen ingewikkelde juridische vragen, pas na lange tijd een vonnis komt. Vooral bij straf zaken leidt dat tot langdurige on zekerheid voor gedupeerden en verdachten. Van den Beld draait er niet om heen: ,,Dat is kwalijk. Want recht- zoekenden willen eenvoudigweg weten waar ze aan toe zijn, wan neer hun zaak op zitting komt en wanneer zij een beslissing mogen verwachten." De rechtbank Zeeland-West Brabant behandelt jaarlijks zo'n 103.000 zaken, variërend van fami lie- en bestuursrecht tot strafza ken. ,,Maar er liggen nog flink wat voorraden. Die moeten we sneller gaan afhandelen", klinkt het daad krachtig. De achterstand heeft meerdere oorzaken. Natuurlijk, een paar rechters erbij zou helpen om de belasting terug te brengen. Toch ziet de nieuwe manager van het gerecht vooral ook een logis tieke uitdaging. In het strafrecht valt volgens hem efficiencywinst te halen uit het verbeteren van de zogeheten 'ketensamenwerking'. De coördi natie met de andere professionele procesdeelnemers, zoals het Openbaar Ministerie en de advo catuur. „Bijvoorbeeld: Als het OM een dossier aanlevert, moet dat compleet zijn. Een zaak moet zit- tingsrijp zijn." Hetzelfde geldt voor de afstem ming met de agenda's van officie- Jasper van den Beld. ren en advocaten. Te vaak gaat het daar mis, met als gevolg nodeloos tijdverlies. En dus (straf-)zaken die meermaals moeten worden aangehouden. De hoogste verdiepingen van het imposante gerechtsgebouw in Breda bieden bij helder weer uit zicht over zowat het hele rechtsge bied. Die uitgestrekte horizon is bijna illustratief voor het perspec tief dat de nieuwe baas van het ge recht op meerdere terreinen voor ogen staat: verbinding. Het woord valt met regelmaat in het gesprek. Verbinding tussen de eigen me dewerkers. Het personeel moet plezier hebben in het werk en zich in alle opzichten veilig voelen bin nen de organisatie. Waterlandkerkje Maatschappelijke verbinding. Rechters mogen zich vaker laten zien, het publieke debat aangaan over actuele thema's. De recht bank experimenteerde meermaals met livestreams bij grote zaken, waardoor het verloop online te volgen was. Zoals de zaak tegen een 44-ja- rige Terneuzense en haar 47-jarige vriend uit Aardenburg, die allebei werden veroordeeld in de gerucht makende zedenzaak in Water landkerkje. En het vonnis tegen woensdag 3 november 2021 GO Vanwege het toegenomen aan tal coronapatiënten heeft zie kenhuis ZorgSaam in Terneu- zen besloten de komende weken 'iets minder' operaties in te plannen. - René Maas, ZorgSaam Terneuzen Snackbar Wendy's in de Ko ningstraat in Goes hoeft niet van naam te veranderen. Een van de grootste fastfoodres- taurants ter wereld, ook Wen dy's geheten, stelde dat het merk door de Zeeuwse snack bar niet normaal gebruikt was en vervallen moest worden ver klaard. Het gerechtshof in Den Bosch ging daar niet in mee en stelde de Zeeuwse vandaag in het gelijk. Maurice Steketee Goes -Gerechtshof Den Bosch in uitspraak Door een gebrek aan verkeers leiders reden er gisteren in de ochtendspits geen treinen op het traject Utrecht-Arnhem. Laat ProRail vroeg of laat ook Zeeuwse treinreizigers in de kou staan? ,,Het is niet uitgeslo ten dat het ooit gebeurt." 'Een rechter Johan van Uffelen Breda FOTO XPIX4PROFS-RON MAGIELSE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 36