Controle op vis, schelpdieren en zeegroenten uit de Westerschelde Kenny Verhoene (voorlopig) trainer bij Hoek wZEELAND8 -V 4«V Het dagelijks provinciebestuur werd twee weken geleden verrast door de mededeling van vertegen woordigers van het RIVM en het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat dat nog geen onderzoek loopt naar de risico's van het eten van voedsel uit de Westerschelde. Dat past niet binnen landelijke on derzoeken die al lopen. Die zijn ge- richt op algemene risico's van deze schadelijke stoffen voor alle Neder landers. Vier maanden Vier maanden geleden heeft de provincie al vragen gesteld over het eten van vis en zeegroenten uit de Westerschelde. Daarover bestaan zorgen, omdat hoge concentraties PFAS zijn gemeten. Dat is een ver zamelnaam voor giftige stoffen die het immuunsysteem kunnen aan tasten en kanker of leverschade kunnen veroorzaken. De indruk bestond dat het RIVM al met een onderzoek bezig was. Om geen tijd te verliezen, heeft het provinciebestuur gisteren be sloten zelf de opdracht te vertrek ken voor aanvullend onderzoek. ,,De vraag is: RIVM, kun je een uit spraak doen over de voedselveilig heid in de Westerschelde?", ver klaart gedeputeerde Dick van der Velde (VVD, milieu). ,,Dan krijg je de discussie wie de opdrachtgever is en wie het moet betalen. De be taling wordt door het Rijk gedaan. Het is redelijk Nederlands om dan naar elkaar te blijven kijken wie welke rol op zich neemt. Hoewel we niet het bevoegd gezag zijn, hebben wij besloten het initiatief te nemen." Wanneer klaar Van der Velde kan nog niet zeggen wanneer het onderzoek klaar is. Daarover gaat hij deze week met het RIVM in gesprek. ,,Dan komt de vraag op tafel wanneer ze kunnen starten en wanneer het klaar is. Of alle gegevens ook door het RIVM worden verzameld, is nog niet ze ker. Van zeekraal weten we dat er Het is redelijk Nederlands om dan naar elkaar te blijven kijken wie welke rol op zich neemt geen monsters zijn. Die moet je dus verzamelen. Maar als je van vis bij voorbeeld al monsters hebt liggen, dan kunnen die in het onderzoek worden meegenomen." Dat zou ook schelen in de kosten. Voorlopig wordt alleen gekeken naar PFAS. ,,Daarover leven vragen bij de Zeeuwen", aldus Van der Velde. ,,En PFAS is al heel breed. Dan heb je het over zesduizend stofjes. Het gaat nu vooral om snel heid. Als andere stoffen kunnen worden meegenomen zonder dat het tot vertraging leidt, ben ik de laatste om te zeggen dat ze dat niet moeten doen." Op termijn moet het een terug kerend onderzoek worden. ,,Samen met Vlaanderen willen we ervoor zorgen dat de waterkwaliteit van de Westerschelde verbetert", zegt Van der Velde. ,,Dan is het ook relevant om te meten of dat lukt." It I woensdag 3 november 2021 I pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl Provincie start PFAS-onderzoek De provincie geeft het RIVM deze week opdracht onderzoek te doen naar PFAS in vis, schelpdieren en zeegroenten in en rond de Westerschelde. Het Rijk betaalt het grootste deel van de kosten. Ernst Jan Rozendaal Middelburg - Dick van der Velde, gedeputeerde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 33