Ze hadden nooit iets vreemds geroken op zolder music 21 Waarvan akte Negen tips om de energiekosten te drukken E illustratie nozzman Soms moet je als notaris streng zijn. Een stok achter de deur zetten, omdat men sen vergeten lijken te zijn dat ze behalve rechten ook plichten hebben. Ik dreig er niet graag mee, maar soms móet het. Zo beweert het ogenschijnlijk keurige echtpaar van middelbare leeftijd tegenover mij met grote stelligheid dat ze nooit iets hebben geroken van de indringende kaklucht op de zolder van hun woning. Stank? Nee hoor, echt niet. Ze kijken me beiden zo trouwhartig aan dat ik ze bijna geloof. Bijna, want die kaklucht hangt er echt, hebben de kopers tijdens hun laatste inspectie gemerkt. En de makelaar, die ook bij de overdracht aanwezig is, bevestigt: niet te harden! Tja, verkopers van een woning hebben de plicht om hun huis in goede staat, leeg en bezemschoon op te leveren. En dat is hier kennelijk niet gebeurd. Althans niet op de zol der, want de rest van het huis is wel schoon en fris. Voor de kopers is die stank een breekpunt: de verkopers moeten de troep opruimen, anders gaat wat hen betreft de verkoop niet door. Dan krijgen de verkopers een claim aan hun broek omdat ze niet kun nen leveren en in gebreke blij ven volgens de bepalingen in het koopcontract. Dat kan ze tienduizenden euro's kosten. Hoewel de verkopers nog even tegensputteren - 'we begrijpen er niets van' - schrikken ze zodanig dat ze toegeven dat de zolder misschien inderdaad niet helemaal schoon is. ,,Het was de plek van onze hon den'', zegt mevrouw. ,,En ja, die hebben er weleens een poepje gedaan.'' Kokhalzend zijn kopers en makelaar weggevlucht: die troep moet weg Dat lijkt mij een understa tement, want volgens de makelaar en de kopers ligt de hele zolder vol met hondendrollen. Ze zijn er kokhalzend wegge vlucht. Hoe dan ook: die troep moet weg en de kopers zijn echt niet van plan zelf die smeerboel op te ruimen. Maar beide partijen willen wel graag dat de verkoop doorgaat en dat vandaag, zoals afge sproken, de leveringsakte wordt getekend. De kopers hebben een planning en willen in hun nieuwe bezit aan de slag. Kortom, tijd voor een stok achter deur. Ik voeg aan de leveringsakte de bepaling toe dat de verkopers hun zolder binnen 48 uur alsnog spic en span moeten opleveren. Houden ze zich daar niet aan en blijft de poep liggen, dan mogen de kopers een professioneel schoonmaakbedrijf inhu ren voor die klus. De rekening, die al gauw een paar duizend euro zal bedragen, gaat naar de ver kopers. Beide partijen zijn akkoord en de akte van levering wordt getekend. De volgende dag al krijg ik een telefoontje van de kopers: ze hebben met eigen ogen en neus geconstateerd dat de zolder nu brandschoon is en heerlijk fris ruikt. Heeft die stok toch weer zijn werk gedaan. PC WOENSDAG 3 NOVEMBER 2021 Trui aan, thermostaat tandje lager Als je de verwarming één graad lager zet, bespaar je i gemiddeld 90 euro per jaar op je energierekening. Zet je de thermostaat 's nachts op 15 graden, dan bespaar je vol gens voorlichtingsplatform Milieu Centraal gemiddeld 180 euro per jaar. Dat geldt niet met vloerverwarming, omdat die te langzaam opwarmt. Dan is een graad of twee lager zetten beter. Als je alleen de ruimtes verwarmt waar je veel bent en alle deuren dichthoudt, kun je gemiddeld 240 euro per jaar besparen. Is er overdag niemand thuis en zet je de thermo staat op 15 graden, dan scheelt dat nog eens 160 euro. 2 Plak folie achter de radiatoren Door aluminiumfolie of radiatorfolie achter de radiato- .ren te plakken, reflecteert de warmtestraling. Volgens Milieu Centraal bespaar je hiermee jaarlijks ongeveer 8 euro per vierkante meter. De radiatorfolie zelf kost zo'n 4 euro per vierkante meter. 3 Verwarm met infrarood Verwarm de plek waar je veel verblijft met infrarood- panelen. Op andere plekken kan de verwarming dan omlaag. Monteer bijvoorbeeld een paneel (vanaf circa 125 euro) naast je zit- of werkplek, dan heb je het daar de hele dag warm. 4 Isoleer je huis, vind de tochtgaten Loop op een winderige dag een rondje door je huis, dan voel je goed op welke plekken de tocht binnen komt. Ga op die plekken aan de slag met tochtstrips van een bouwmarkt. Het is natuurlijk nog beter om je hele huis - dak, ramen, muren en vloer - te (laten) isoleren, bijvoorbeeld met dubbel- of tripelglas en spouwmuurisolatie. Of daar subsidie voor is, vind je op rvo.nl. Een gunstige lening vind je via ener- giebesparing.nl. 5 Haal je stroom uit zonnepanelen Gemiddeld verdien je ze in zes tot zeven jaar terug, mede dankzij de salderingsregeling van de overheid die loopt tot 2023 en daarna langzaam wordt afgebouwd. Die houdt in dat je alle aan het net geleverde stroom mag aftrek ken van je eigen verbruik. Volgens Milieu Centraal betaal je 4200 euro voor tien zonnepanelen. Dat is exclusief btw, want die kun je terugkrijgen van de belastingdienst. 6 Schaf een hybride warmtepomp aan Omdat de hybride warmtepomp niet in z'n uppie het huis hoeft te verwarmen op de heel koude dagen, is hij kleiner en voordeliger dan een gewone warmtepomp. Een hybride pomp kost tussen de 3000 en 5000 euro, inclusief installatie. De overheid geeft subsidie op de aanschaf. 7 Ga helemaal over op ledlampen Energiezuiniger, duurzamer en bovendien gaan ze lan ger mee. Inmiddels is het aanbod van ledlampen zo gevarieerd dat ze voor vrijwel elke sterkte en lichtsfeer wel een passend alternatief bieden, zelfs voor de kerstverlichting. 8 Niet stand-by, maar uit Haal werkeloze opladers uit het stopcontact, want .vooral oudere types blijven vaak een beetje stroom gebruiken. Dat geldt ook voor apparaten als de tv, hifi-instal- latie (subwoofer!) en computer die op stand-by staan. 9 Check oude apparaten Oudere koelkasten, wasmachines, tv's en andere huis- .houdapparaten kunnen veel stroom verbruiken. Soms verdient een nieuwe, zuinigere variant zich al tijdens z'n levensduur aan minder stroomverbruik terug. Je kunt het stroomverbruik van je apparaten checken met een energie meter. Die koop je voor pakweg 15 euro bij een bouwmarkt. Waargebeurde voorvallen uit de notarispraktijk, opgetekend door journalist Johan Nebbeling. c Vanwege beroepsgeheim zijn geen namen ver meld. Reageren? akte@dpgmedia.nl ks in de O-top 1000. btem irg dat deze terugkomen in r de O-top 1000 op Omusic.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 21