Vakbonden zien hun ledenbestand steeds verder teruglopen effeweg.nl Rondreizen 2022 incl. garantiepakket 17 effeweg.nl oF bel 08810 30 800 Hajir Hajji gevormd. Ze werd onder meer onder schot gehouden en gesla gen met een pistool. ,,Ik ben er sterker door geworden. Een agres sieve klant of iemand met een beetje grote mond raakt mij niet zo snel.'' Het heeft ervoor gezorgd dat ze veiligheid voor de 65.000 werknemers hoog in het vaandel heeft staan. Niet alleen met pro tocollen, maar ook op het gebied van nazorg. Daarnaast bezoekt de Amsterdamse regelmatig winkels om te kijken hoe het met de me dewerkers gaat. Hajji kreeg in het begin van de coronacrisis, in maart 2020, een storm van kritiek te verduren toen leveranciers van Action een door haar ondertekende brief ontvingen met de mededeling dat de betalingstermijn werd opge- schroefd van zestig naar negentig dagen. Dat viel bij veel mensen verkeerd, aangezien Action al ja ren winst maakt en flink wat vet op de botten heeft. De kritiek was dat Action de kosten best zelf kon opvangen en niet meteen bij de leveranciers moest neerleggen. Achteraf had ze het anders moe ten aanpakken, gaf ze toe in het Financieele Dagblad. De vakbonden hebben in coro- natijd 98.000 leden verloren. Nog maar 1,5 miljoen mensen zijn aangesloten bij een bond, het laagste aantal sinds 1966. Dat meldt het CBS op basis van nieuwe cijfers. Het gaat hard met de afkalving van het ledenbestand van vakbonden. Al ruim tien jaar zien zij meer men sen vertrekken dan binnenkomen. In de afgelopen twee jaar daalde het aantal leden met nog eens 6 pro cent. Sinds het statistiekbureau in 1901 met de meting begon, noteerde het slechts vier keer eerder een sterkere daling. In 1924 (-122.000), 1984 (-141.0000), 1985 (-105.000) en 2019 (- 101.000). Inmiddels heeft al bijna een op de vier vakbondsleden (22 procent) de AOW-leeftijd bereikt. In 2019 was dat 18 procent. Die stijging is op zich niet heel verrassend, aange zien ook de vergrijzing toeneemt. Daar staat tegenover dat steeds meer jongeren tot en met 25 jaar de vakbond de rug toekeren: twee jaar geleden lag hun aandeel op 2,9 pro cent, nu is dat 2,4 procent. Ook in de andere leeftijdscategorieën nam het vakbondslidmaatschap af, zo wel bij mannelijke als vrouwelijke leden. Uitstroom Van alle leden is nu nog slechts een kwart jonger dan 45 jaar. Die ont wikkeling past in een trend die al langer gaande is, zegt Peter Hein van Mulligen, hoofdeconoom bij het CBS, in een toelichting op de cijfers. ,,De vakbonden kampen met een zekere mate van uitstroom en ze hebben niet voldoende in stroom van nieuwe leden." Dat de animo om lid te worden beperkt is, blijkt volgens hem ook uit de Nationale Enquête Arbeids omstandigheden (NEA) van het CBS en TNO. Daarin zegt 54 pro cent van de mensen die in 2020 geen lid was van een vakbond er nooit serieus over nagedacht te hebben om zich aan te sluiten bij een vakbond. Verder geeft 12 pro cent van de niet-vakbondsleden aan dat vakbonden geen invloed hebben op de arbeidsvoorwaarden, 7 procent vindt het lidmaatschap te duur en 7 procent claimt dat vak bonden niet goed opkomen voor hun belangen. Een uitzondering op de regel lij ken de werknemers in het onder wijs. Met 31 procent zijn zij het vaakst aangesloten bij de vakbond. Ook de medewerkers in het open baar bestuur en in vervoer en op slag zijn met 30 procent relatief goed vertegenwoordigd. Volgens de CBS-cijfers is de organisatiegraad in de bedrijfstak informatie en communicatie met 6 procent het laagst. Of de afkalving een zorg wekkende ontwikkeling is, is vol- C Steeds meer jongeren in de leeftijd tot en met 25 jaar keren de bonden derugtoe gens CBS-hoofdeconoom Van Mul- ligen niet aan het statistiekbureau om uitspraken over te doen. ,,Je kunt wel zeggen dat een vakbond van oudsher bedoeld is om de werknemers in verschillende fases in hun leven te vertegenwoordigen. Het ledenbestand zou daarom een redelijke afspiegeling moeten zijn van de groep werkenden. Nu al bijna een kwart van de leden ge pensioneerd is, kun je in elk geval vaststellen dat de representatie voor de leeftijdsgroepen niet op gaat", constateert hij. Het groeiend aantal gepensio neerde leden zou er wel eens toe kunnen leiden dat de vakbonden meer aandacht krijgen voor pensi oenen. De afkalving van het leden bestand zou bovendien de onder handelingspositie van de vakbon den aan de cao-tafels kunnen on dermijnen. Geld-terug-garantie A Repatriëringsgarantie A Zekerheid via SGR va. 599 €799 €599 Rondreis Noorwegen Rondreis Klassiek Italië, Amalfikust en Venetië Rondreis Baltische Staten Rondreis Kroatië Rondreis Griekenland Boek zonder aanbetaling (2018- Action januari GO WOENSDAG 3 NOVEMBER 2021 I Geboren 29 juli 1980 in Amsterdam I Opleiding havo en meerdere management- cursussen I Werkervaring bij Action Winkelmedewerker in Amsterdam (1997-1998), bedrijfsleider (1998-1999), regionaal manager (1999-2002), hoofd verkoop (2002-2011), director store operations (2011 2018), commer cieel directeur (2018-2021), ceo (vanaf 2022). stand getrouwd, 3 kinderen Natasja de Groot Den Haag 12 dagen 14 dagen Ontbijt en diner Vertrek: meijunjul, aug, sep, okt Ontbjjt en diner Vertrek: apr, meijunjul, aug, sep, okt Ontbjjt en diner Vertrek: apr, meijunjul, aug, sep, okt Ontbjjt en diner Vertrek: apr, meijunjul, aug, sep, okt Ontbjjt en diner Vertrek: apr, meijun, aug, sep, okt Alle Fouten voorbehouden. Exclusief reserveringskosten, CaLamiteitenfonds en SGR bijdrage.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 17