O c Van vakkenvuller tot hoogste baas 16 Van winkeltje in Enkhuizen tot reus Kort Tesla roept auto's terug na problemen met update Tesla heeft in de Verenigde Staten bijna 12.000 auto's teruggeroepen. Het gaat om modellen S, X, 3 en Y die onderdeel zijn van een test van de software die de automatische besturing regelt. De voertuigen hadden op 23 oktober een software-update gekregen, waarna gebruikers al snel begonnen te kla gen over problemen. Tesla kreeg de vol gende dag al meldingen van valse waarschu wingen voor dreigende botsingen. Daardoor konden auto's plotseling de noodrem inzet ten. Het euvel zou worden verholpen als een nieuwe update wordt geïnstalleerd. China komt met verhoging van steenkoolproductie China heeft zijn dagelijkse steenkoolpro ductie met meer dan een miljoen ton ver hoogd om de nijpende stroomtekorten in het land tegen te gaan. Volgens de Chinese overheid is daardoor de energiecrisis ver minderd. Volgens Beijing is de dagelijkse productie van de vervuilende brandstof nu gestegen naar gemiddeld meer dan 11,5 mil joen ton. Tekorten aan steenkool, hoge brandstofprijzen en de grote vraag vanuit de industrie die is opgeleefd na de coronacrisis hadden geleid tot wijdverspreide stroomte korten in de op een na grootste economie ter wereld. Bioscopen pas in 2023 hersteld van coronadip Bioscopen zijn pas over twee jaar terug op de omzet van voor corona. Dat blijkt uit een analyse van ABN Amro. Het ging goed met de bioscopen, maar door de uitbraak van het virus kelderde het bezoek en de omzet met 56 procent. De eerste vijf maanden van dit jaar waren de bioscopen verplicht vijf maan den dicht en dat maken ze niet meer goed dit jaar. Tijdens de lockdowns nam de con currentie van streamingdiensten verder toe. Bijna de helft van de Nederlanders kijkt zo films. Om het publiek terug te winnen, moeten bioscopen inzetten op 'sfeer, service en beleving in beeld en geluid', adviseert ABN Amro. ASMI Just Eat Takeaway Oliemaatschap pij daalt mee met concurrent BP. Arcelor- Mittal Hajir Hajji solliciteerde in 1997 op 17-jarige leeftijd bij een bakker, een supermarkt en een Action. Voordat ze aan een nieuwe studie zou beginnen, wilde ze eerst nog wat geld verdienen. Action reageerde als eerste. Nu wordt ze er de hoogste baas. Hajji begon in 1997 als vakkenvuller en cais sière bij Action aan het Waterlandplein in Amsterdam Noord. Ze trapte haar carrière af bij de keten die de afgelopen de cennia uitgroeide tot 's lands meest geliefde prullenwinkel. Bijna 25 jaar later staat de Amster damse (41) met Marokkaanse ach tergrond (haar ouders verhuisden vanuit Marokko naar Nederland en kregen hier acht kinderen) aan de top van de discountformule. Op 1 januari 2022 volgt ze Sander van der Laan op als ceo en gaat ze een onderneming leiden die in 1993 begon met één winkeltje in Enkhuizen en inmiddels 1900 fili alen telt in negen landen. Naast verdere uitbreiding in Eu ropa, zal Hajji zich de komende ja ren vooral bezighouden met het verduurzamen van het groten deels uit China afkomstige assor timent en het stroomlijnen van de webshop. Zelf geeft ze tot zeker 1 januari geen interviews, maar volgens retail- en marketingexpert Kitty Koelemeijer is Hajji de ide ale persoon om het roer over te nemen van Van der Laan die de af gelopen zes jaar de baas was bij Action. Ins en outs Koelemeijer: ,,Ze heeft haar spo ren wel verdiend binnen het be drijf. Hajji kent daar alle ins en outs. Ze begon als vakkenvuller en klom al snel op tot bedrijfsleider in Amsterdam. De dame had dui delijk potentie en wist van aan pakken, anders gaat het niet zo rap. Dat blijkt uit de carrière sprongen die ze binnen Action maakte. Ze werd hoofd inkoop en sinds 2018 is Hajji commercieel di recteur en was ze al verantwoor delijk voor de inkoop, marketing, e-commerce en duurzaamheids strategie.'' Het snel wisselende assorti ment en de lage prijzen zijn de grote verleidingen voor klanten die, als ze een Action binnenlo pen, bijna altijd met iets naar bui ten komen. Koelemeijer: ,,Daar is deze formule groot mee gewor den, ook in het buitenland. Maar ook Action weet dat die snel wis selende producten koopjesdrang aanwakkert en dat staat op gespan nen voet met verduurzaming. Op dat front moet ook Hajir Hajji stappen zetten. Dat kan onder meer door de verpakkingen recy clebaar te maken. En de hele keten van de bron tot aan de winkel goed tegen het licht te houden en te kij ken of bijvoorbeeld de mensen die de kerstballen, speelgoed of woon artikelen in het Verre Oosten ma ken, wel een fatsoenlijk loon ont vangen.'' Succesverhaal De retailexpert benadrukt dat Hajji eigenaar 3i hard nodig zal hebben om te blijven investeren. Deze Britse durfinvesteerder nam het familiebedrijf uit Zwaagdijk (Noord-Holland) in 2011 over en zit er volgens Koelemeijer nog steeds bovenop. ,,Dat doen ze goed, ze hebben enorm veel geld in Action gepompt en er nog veel meer euro's voor teruggekregen. Action is voor 3i tot nu toe een groot succesverhaal. Aan Hajir Hajji de taak om dit te continue ren.'' Aan doorzettingsvermogen geen gebrek, lijkt het. In een inter view in het Financieele Dagblad vertelde ze vorig jaar dat drie over- valervaringen in de Amsterdamse Action-winkel haar mede hebben WOENSDAG 3 NOVEMBER 2021 GO SOFTWARE STROOMTEKORT OMZETVERLIES De volle order portefeuille van het chipbedrijf blijft voor koers stijging zorgen. >1.2% Branchegenoot HelloFresh pre senteerde goede resultaten. Lagere prijzen voor ijzererts en koper plagen het bedrijf o Hajir Hajji kent Action-concern als geen ander Sanne Schelfaut Amsterdam Action wil volgend jaar toewer ken naar tweeduizend winkels. Veiligheid van de 65.000 werk nemers staat bij Action hoog in het vaandel, mede door wat Hajji zelf meemaakte. Het bedrijf begon in 1993 met een kleine winkel in Enkhuizen, opge richt door Gerard Deen en Rob Wage- maker. Later kwam hier nog Boris Deen bij. Nog datzelfde jaar kwamen er ves tigingen in Noord Holland bij. In 1994 breidde de keten met nog eens vijf winkels uit om in 2002 op 94 winkels te komen. In 2005 werd de eerste win kel in Vlaanderen (Rijkevorsel) geo pend, in 2009 ge volgd door het eer ste filiaal in Duits land. In 2017 kwam de eerste vestiging in Polen. Eind augustus 2020 opende Action ook zijn eerste deuren in Tsjechië en in april 2021 openden de eerste winkels in de buurt van Turijn en Milaan. De teller komt hiermee op ne gen landen te staan. Het bedrijf, met hoofdkantoor in Zwaagdijk, wil in 2022 toewerken naar 2000 winkels. Sinds dit jaar heeft Action ook een web shop met beperkt assortiment. Het bedrijf heeft 65.000 mensen in dienst en boekte vo rig jaar een omzet van bijna 5,6 miljard euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 16