u B Belangrijk winternieuws van de bijen Wv 1 c Tanja Nijmeijer schrijft over haar tijd als guerrillastrijder - I 13 '&r Vanuit de jungle van Colombia werd de Nederlandse Tanja Nijmeijer een van de bekendste gezichten van guerrillagroep Farc. In haar autobiografie kijkt ze terug: 'Ik fluisterde zachtjes tegen mezelf: Dit was het dan.' anja Nijmeijer uit Denekamp zit ach terin een stadsbus in de Colombiaanse hoofdstad Bogota. Het is 2003. Tussen haar benen staat een colafles, gevuld met benzine en teer. Een brandbom. Als de passagier tegenover haar naar buiten kijkt, stopt ze zwa velzuur in de fles en stapt ze uit. 'Nu wegkomen', schrijft ze. 'Toen ik bij de uitgang van het busstation was, hoorde ik kreten achter me en mensen verdron gen elkaar om de bus uit te ko men.' Een paar dagen later zit Nij meijer (dan halverwege de 20) met een zwaardere bom in een stadsbus. Ze heeft opdracht ge kregen het explosief op een ver laten industrieterrein te laten af gaan. Tijdens de rit merkt ze dat het ontstekingsmechanisme ka pot is. Nijmeijer stapt in paniek uit, legt de bom op straat en wacht in een café af wat er ge beurt. De bom gaat niet af. ,,Dit incident had tragisch kunnen af lopen, dan was ik verantwoorde lijk geweest voor de dood van wie weet hoeveel onschuldige burgers'', concludeert ze. Het zijn twee onthutsende be schrijvingen uit de autobiografie van Nijmeijer die vandaag uit komt: Van guerrilla naar vredes proces. De Nederlandse sloot zich begin deze eeuw aan bij de Co lombiaanse strijdgroep Farc. Die marxistische organisatie is voor de één een guerrillabeweging die decennialang streed tegen de corrupte Colombiaanse elite. Voor de ander is het een terroris tische organisatie die leefde van afpersing en drugshandel. Het verhaal van Nijmeijer, die internationaal bekend werd om dat eerst haar dagboeken uitlek ten en later omdat ze aanschoof bij vredesbesprekingen tussen Farc en de Colombiaanse over heid, is vaker opgeschreven door journalisten, maar nog nooit zo gedetailleerd als nu in haar auto biografie. Ze had geen interesse r-"K y -é - r„ XM&i in een interview met deze krant over haar boek. In 2000, ze studeert dan Spaans in Groningen, gaat ze een half jaar Engelse les geven op een school in Colombia. Van de Farc heeft ze dan nog nauwelijks ge hoord. In de jaren daarna plant de enorme ongelijkheid in de Colombiaanse samenleving zaadjes van radicalisering in haar. 'Ik begon alles in twijfel te trek ken, de fundamenten waarop mijn leven gebouwd was stort ten in elkaar en boven op die ruï nes begon ik nieuwe ideeën en nieuwe overtuigingen te ontwik kelen', schrijft ze. Wapens Terug in Nederland voelt ze zich 'alleen, onbegrepen en verwij derd van haar familie'. Als ze te rugkeert naar Colombia sluit ze zich, via een bevriende docente, aan bij de Farc. 'Ik was tot de con clusie gekomen dat er met de elite van dit land niet te praten viel, dus dat er wapens nodig wa ren.' Na een periode bij een stadsmilitie in Bogota (waar ze met de bommen de bus instapt), trekt ze de jungle in van waaruit Farc-bataljons strijd leveren met het leger. Er volgen jaren van ideologische en militaire scho ling, van marsen door de jungle, gevechten met het leger en schuilen voor bombardementen. 'Middenin de nacht, in mijn zelf- gegraven schuilkuil, terwijl bo ven me tientallen bommen afge schoten werden. De krekels wa ren opgehouden met tsjirpen, de tijd stond stil. Ik klemde mijn ge weer tegen me aan en fluisterde zachtjes tegen mezelf: Dit was het dan.' De andere kant van dat jungle leven zijn de 'diepe vriendschap pen' tussen rebellen. En de seks. Tussen de strijders ontstaan veel relaties, prikpillen en condooms behoren tot de standaarduitrus ting. 'Een van de condooms rook naar Amaretto di Saronno. Ik haalde het uit de verpakking en rook er zo nu en dan aan, want ik vond het een heerlijke geur.' Pas na negen jaar komt ze weer uit de jungle. Als in 2012 de Farc en de Colombiaanse overheid in Cuba vredesonderhandelingen beginnen, is Nijmeijer één van de delegatieleden. Ze groeit uit tot een van de bekendste Farc-ge- zichten. In de loop van de jaren verliest ze het vertrouwen in die organisatie, er is te veel onder linge strijd. Ze zegt in januari 2020 haar lidmaatschap op. Terugkeren naar Nederland doet ze niet. Hier loopt ze kans uitgeleverd te worden aan de VS, vanwege betrokkenheid bij het gijzelen van drie Amerikanen. Haar toekomst ligt in Cali, waar ze met haar Colombiaanse vriend Boris en andere guerrille ro's een coöperatieve onderne ming heeft opgezet die de ver koop van agrarische producten wil bevorderen. Vergiffenis Reflecteren op haar Farc-tijd doet Nijmeijer, nu 43 jaar oud, in haar boek wel. 'Een van de dingen die ik het moeilijkst te accepteren vind, is dat de Farc soms schade heeft berokkend aan de mensen voor wie we zeiden te vechten. Ik ben gelukkig dat er een vredesak koord is ondertekend. Maar ver giffenis vragen, betekent geens zins dat je een fulltime dader bent geworden en niet meer te gen een systeem mag of kunt vechten.' Nog 8 dagen (Ook als u niet van bijen houdt: dit stukje heeft nieuws voor u. Dus even doorlezen svp.) Imker zal ik nooit worden. Die toe wijding ontbreekt me. Maar de laatste maanden begin ik wel steeds meer ontzag voor de bij te ont wikkelen. En imkers, trouwens. Mooi volk. Het begon toen ik driekwart jaar geleden met u op zoek ging naar natuurgeneesmiddelen en een me vrouw op de Veluwe me 'propolis' aanraadde. Een product dat de bij maakt om zijn kroost en korf te be schermen. Er worden grote helende krachten aan toegeschreven, waar door er een groeiende schare fans van het goedje in Nederland is. Er zijn in middels dokters die erbij zweren. Maar ik ga niets propage ren. Ik laat het hierbij. Er is hoop voorde liefhebbers van ijs Eentje vertelde me tussen neus en lippen nieuws, dat ik niet zonder trots door geef. Want 't zal een vuurtje ontste ken in veler harten. Maar daarvoor moet u dus weten dat bijen echt een reuze intelligent volkje zijn. Een bij die kilometers ver van een korf een voedselbron ontdekt kan die plek op de meter nauwkeurig doorvertellen aan zijn soortgenoten. Dat doet-ie met een bijendans. Ik geef het je te doen. Enfin, die imker zag dat zijn bijenvolken bezig zijn met het ver kleinen van de vliegopening in de korf. Voor u en mij is dat abacadabra, maar een kenner weet: de bijen ver wachten een strenge winter. In ieder geval een vroege. Dus is er hoop voor de liefhebbers van sneeuw en ijs, maar in het bij zonder de schaatsers. Binnenkort is het 25 jaar geleden dat de laatste Elf stedentocht werd verreden. Bij mij op de krant zijn ze al een tijdje bezig daarover herinneringen te verzame len voor een mooie jubileumuitgave. Hoe mooi zou het zijn als zo'n boek samenviel met een nieuwe editie van de tocht. Als-ie komt: herinner u wie 'm voorspelde. Ikzelf kan me daar speciaal op ver heugen, trouwens. Niet dat ik mee rijd. Zoals ik nooit imker zal worden, word ik ook nooit lid van de Elfste- denvereniging. Ik ben een belabberd schaatser. Maar één ding is zeker: op 4 januari 2022 gaat bij mij om 04.00 uur de wekker af. Ik ga die tocht kij ken en ik zal niet bang zijn om moe op mijn werk te komen. Ik ben dan namelijk gewoon vrij. GO WOENSDAG 3 NOVEMBER 2021 Bommen, ideologie en amaretto-condooms Cyril Rosman Rotterdam T - .V «4 -r» - 'r r- TGv',* Tanja Nijmeijer (met de klok mee): in 2017 in een tijdelijk 'demobilisatiekamp' van de Farc, in 2012 met Farc-leider Jesus Santrich in Cuba en in 2010 in een kamp in de jun gle. FOTO'S GETTY IMAGES, AFP, ANP Frank Poorthuis Frank Poorthuis beschrijft hoe het leven verandert als je stopt met werken. Ik hield sinds dien wel con tact met een paar imkers. Reageren: frankpoorthuis@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13