Einde aan ontbossing en geld voor aanplant 11 KLIMAATTOP Klimaatactivist Hannah Prins (24) uit Amsterdam reisde af naar de klimaattop in Glasgow en stond gisteravond ineens oog in oog met John Kerry. De duizenden politie agenten die de klimaat top beveiligen noch de lijfwachten van John Kerry zelf konden ver hinderen dat Hannah Prins (24), rechtenstudent uit Amsterdam, mi nutenlang naast de op een na belang rijkste man uit de Amerikaanse dele gatie stond. Hem een protestbord voorhield. En hem aansprak: ,,U moet nu écht iets doen.'' En dat alleen maar omdat ze een keurig mantelpakje droeg. ,,We wilden met Extinction Rebel lion demonstreren bij het diner dat de staatshoofden en regeringsleiders maandagavond hadden in het statige Kelvingrove Museum in Glasgow. Er is helemaal geen tijd voor diners, ze moeten actie ondernemen tegen kli maatverandering'', vertelt Hannah de volgende dag. Maar net als bij het terrein van de topconferentie zelf werden demonstranten op honder den meters afstand gehouden. Alleen de limousines met de gasten zelf kwamen door het politiecordon. Tot dat Hannah met een vriendin zich losmaakte van de rebellen, een luxe hotel inging, er weer uit tevoorschijn kwam en in haar netste Engels - en in het Nederlands klinkt ze al als de praeses van het studentencorps - een agent aansprak. Of ze alsjeblieft even door kon, ze moest echt bij het diner zijn. „Natuurlijk mevrouw.'' Protestbord Eenmaal in de buurt van het hotel haalde ze een protestbordje tevoor schijn waarop ze Just fucking do some thing had geschreven en hield het omhoog naar de langsrijdende dele gaties. Die konden er wel om lachen, zegt Hannah. Ze is, voor zover u dat nog niet begreep, het type mens naar wie iedereen wel lacht. En toen kwam daar ineens John Zonder dat fucking, ik weet dat ze daar aanstoot aan nemen Kerry naar buiten. De voormalige minister van Buitenlandse Zaken, voormalig presidentskandidaat en nu klimaatgezant van president Biden. ,,Hij keek verloren om zich heen, ik denk dat hij zijn beveiligers kwijt was'', vertelt Hannah. Hij wilde de straat oversteken, maar de auto's van de dinergasten reden nog steeds af en aan. Dus had Hannah alle tijd op een bordje voor zijn gezicht te houden. Ze sprak hem ook aan. „Zonder dat fucking hoor, ik weet dat Amerika nen daar aanstoot aan nemen. Ik zei: U moet écht iets doen.'' Kerry ant woordde: ,,Ja, maar eerst moet ik echt eten.'' Hannah is niet door de politie weg gehaald. De studente, die na haar ba chelor een tussenjaar heeft genomen om zich voor Extinction Rebellion en Milieudefensie in te zetten, is terug door het politiecordon gelopen en bier gaan drinken met haar vrienden. Gisterochtend kwam eerst het nieuws over de strijd tegen ont bossing. Meer dan honderd lan den hebben beloofd dat er voor 2030 een einde komt aan ontbos sing, De ondertekenaars hebben samen 85 procent van de bossen in de wereld binnen hun grenzen. Er komt geld om bos aan te plan ten, voor duurzame vormen van landbouw, voor andere economi sche activiteiten dan bomenkap en voor betere bescherming van inheemse volkeren. China, Brazilië, Indonesië en Congo horen bij de onderteke naars. Zij hadden zich niet aange sloten bij een vergelijkbare af spraak uit 2014. Daarin stond trouwens ook dat in 2020 de ont bossing zou zijn gehalveerd, dat is niet gehaald. Elke minuut gaat nu een gebied van ongeveer 27 voet balvelden verloren door ontbos sing. De Britse premier Boris Johnson, gastheer van de klimaat conferentie, sprak van 'een mijl paal om de bossen op aarde te be schermen en te herstellen'. Het tweede nieuws van de dag was dat 103 landen hebben zich aange sloten bij het initiatief van de VS en de EU om de uitstoot van het broeikasgas methaan terug te drin gen. Methaan is na CO2 de grootste veroorzaker van het broeikaseffect. Het komt vrij bij olie- en gaswin ning en in de landbouw. De VS en de EU waren al in september met dit plan gekomen. Nieuw is dat an dere landen zich aansluiten waar onder, alweer, grootvervuiler Bra zilië. President Bolsenaro is overi gens niet aanwezig in Glasgow. Andere grote probleemlanden, zo als China, India, Rusland en Aus tralië sluiten zich niet aan. Intussen gingen ook op dag twee de speeches van staatshoofden en regeringsleiders door. De presi dent van de Palau-eilanden ver telde over het lijden van zijn volk. ,,Je kunt net zo goed onze eilanden bombarderen, in plaats van ons te laten lijden om getuige te zijn van onze langzame en pijnlijke onder gang.'' Vandaag zijn de meeste leiders weer terug in hun eigen land. Voor vertrek zei Boris Johnson: ,,De ogen van de wereld zijn op ons ge richt.'' Dat gold ook voor zijn keuze voor een privévliegtuig in plaats van de trein. ,,Dringende kwes ties'', lagen volgens zijn staf aan deze keuze ten grondslag. Verdachte dodelijk tramincident vrij Taakstraf en dag cel voor aanranden Acties KOZP bij twee intochten GO WOENSDAG 3 NOVEMBER 2021 Hans Nijenhuis Glasgow Hannah glipte langs beveiliging in Glasgow en sprak John Kerry - Hannah Prins GLASGOW De Klimaattop heeft zijn eerste resultaten opgeleverd. De winst is vooral dat afspraken over het tegengaan van ontbossing en vermindering van de uitstoot van methaan ook zijn onderte kend door landen die daar eer der niet van wilden weten. - Hans Nijenhuis DEN HAAG De 15-jarige jongen uit Den Haag die verdacht wordt van betrokkenheid bij het recente dodelijke tramincident in Den Haag, komt op vrije voeten. De raadkamer van de recht bank Den Haag heeft welis waar zijn voorarrest met der tig dagen verlengd, maar van wege persoonlijke omstan digheden komt hij vandaag onder voorwaarden vrij. De voorwaarden zijn niet bekend. De jongen wordt verdacht van doodslag. Hij heeft waar schijnlijk een Poolse man ge duwd, waardoor die onder de tram kwam in de Haagse wijk Ypenburg. De man overleed door die aanrijding. ALKMAAR Twee vrouwen van 25 jaar die waren beschuldigd van het aanranden van een 17-jarige pizzakoerier en het filmen daarvan, zijn veroordeeld tot een dag gevangenisstraf en taakstraffen van 120 en 60 uur. De rechtbank in Alkmaar sprak een van de vrouwen vrij van de aanranding, maar achtte beiden schuldig aan het maken en verspreiden van de filmopnamen. De offi cier van justitie had tegen de twee drie maanden cel ge- eist. Volgens de rechtbank werd het slachtoffer 'volko men overrompeld' door een van de vrouwen, die hem 'on verhoeds' in zijn kruis greep. MAASTRICHT Kick Out Zwarte Piet (KOZP) demonstreert dit jaar bij de intocht van Sinterklaas in Maastricht en Volendam. In deze twee plaatsen zijn vol gens de actiegroep nog altijd zwarte pieten te zien. Ook komt KOZP met een petitie, die gemeenten oproept geen subsidie te verlenen aan in tochten waar zwarte, grijze of bruine pieten aan meedoen. „Hoewel we zien dat in de af gelopen tien jaar veel is ver anderd en we hoopvol zijn, blijft het nodig om in actie te komen om ervoor te zorgen dat geen enkel kind hoeft op te groeien met Zwarte Piet'', aldus KOZP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11