c Nederlander Frank Krake brengt boek uit over zijn stranding in Newfoundland 8 Tijdens de aanslagen van 9/11 strandden duizenden passagiers die op weg waren naar de Verenigde Staten in het Canadese Newfoundland. De liefdevolle opvang van de lokale bevolking is onderwerp van een musical. Twentenaar Frank Krake maakte het echt mee. Day of terror meegemaakt. Iedereen liep rustig de trap af. Van paniek was geen sprake.'' De circa tweehonderd passagiers moeten in het gras naast het vlieg tuig wachten, zonder eten of drin ken. Ze hebben geen benul van de aanslagen in de VS. Het personeel krijgt de opdracht niks te vertel len. ,,Niemand wist wat er aan de hand was'', vertelt Krake. ,,We hoorden de wildste geruchten. De president van Amerika was ver moord, het Witte Huis was opge blazen, het World Trade Center was ingestort Achteraf horen de passagiers dat hun vliegtuig 'verdacht' is. Er is een bommelding geweest en aan boord zou een terrorist zijn. Daarom staat hun toestel afgezon derd van alle andere gestrande vliegtuigen. Pas na twee uur komen er twee bussen en brengt het Rode Kruis eten en drinken. Naast de baan worden chemische toiletten (Dixies) geplaatst. Een antiter reureenheid doorzoekt het vlieg tuig en alle passagiers moeten één voor één voor een camera zeggen wie ze zijn en waar ze vandaan ko men. Pas acht uur na de landing wordt het sein veilig gegeven. Krake en hulp. Vooral het stadje Gander (10.000 inwoners) kreeg een heroïsche status door de opvang van bijna 7000 passagiers. Dat verhaal over spontane gast vrijheid en behulpzaamheid van de Newfoundlanders is onder werp van de musical 'Come from Away', die binnenkort in de Ne derlandse theaters is te zien en waarvan morgen de try-out is. Hoewel Krake niet in Gander strandde, maar in de provincie hoofdstad St. John's is het verhaal van de musical ook zijn verhaal. Dat heeft hij opgetekend in zijn boek Geluk is een mindset, dat morgen verschijnt. In 2001 staat de di recteur van de En- schedese tuinmeubel- fabriek Unimeta op het punt de Ameri kaanse markt te ver overen. Dat is hard nodig, want een jaar eerder is zijn bedrijf zwaar getroffen door de vuurwerkramp in Enschede. Het magazijn staat naast de loods van SE Fireworks. De voor raad gaat in rook op. Uitwijken Op 11 september stapt Krake aan boord van vlucht UA967 van Uni ted Airlines naar Chicago voor een beurs. „Na een paar uur vliegen, meldde de piloot dat we niet in Chicago konden landen en moes ten uitwijken. Weer later meldde hij: 'U moet niet schrikken als u kerosine langs de ramen ziet gaan. We maken een noodlanding'." De passagiers krijgen te horen dat ze naar Newfoundland gaan. Over de reden wordt gezwegen. Krake: „Ik had er ontzettend de pest in. Toen we geland waren, moesten we allemaal van boord. We mochten niks meenemen." Krake is zo helder van geest om, behalve zijn portefeuille, ook zijn fototoestel mee te nemen. „Ik vond het vreemd. Ik vloog in die tijd veel maar dit had ik nog nooit De foto's in het grote album van Frank Krake hebben veel weg van doodgewone vakantiekiekjes. Op een daarvan poseert hij met een lach voor het vliegtuig van United Airlines, op de landingsbaan van de luchthaven in de Canadese stad St John's. Op andere foto's viert hij feest in het lokale nachtleven en poseert hij in de prachtige omge ving. De ernst van de situatie in die dagen - op en kort na 11 sep tember 2001 - is nauwelijks af te lezen aan de beelden. Achteraf schaamt Krake zich een beetje voor de jolige foto's, terwijl el ders angst, chaos en ver bijstering overheersen. „Euforie had zich van ons meestergemaakt. We hadden het over leefd. Het had ook ons vliegtuig kunnen zijn geweest. Pas thuis besef je dat het ongepast is." Het verhaal van Krake is het verhaal van duizen den reizigers die ruim twintig jaar geleden strand den tijdens een van de meest memorabele gebeurtenissen in de wereldgeschiedenis. Terwijl terroristen met ge kaapte vliegtuigen aanslagen plegen op onder meer het World Trade Center in New York en het Pentagon in Washington werden tiental len vliegtuigen in of onder weg naar het Amerikaanse luchtruim omgeleid naar het Canadese Newfound land (Operatie Yellow Ribbon). Kleine stadjes werden dagenlang overspoeld met buitenlandse gasten. De inwoners zorgden voor een hartelijke ont vangst en boden massaal DINSDAG 2 NOVEMBER 2021 GO 'Die Canadese gastvrijheid was fantastisch' Na de lan ding in New foundland moeten de passagiers wachten op het grasveld naast de lan dingsbaan. Later worden ze opgevan gen in een ijs- hockeystadion en de universi teit. FOTO'S ERIC BRINKHORST G Frank Krake met wereld nieuws op de voorpa gina van de plaatselijke The Telegram. Tonny van der Mee Enschede

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8