7 Stamcelbank raakt erkenning kwijt Verboden drug heeft al opvolger Smartengeld voor drama 'Srebrenica' „Klimaatverandering is de wereld al aan het verwoesten", zei de Amerikaanse president Joe Biden gisteren in Glasgow. Het was een middag vol donderspeeches. De Klimaattop in Glas gow is gisteren be gonnen met een reeks toespraken waarin de ene na de andere regeringsleider waar schuwde voor het eind van de menselijke beschaving. Zij zelf moeten meer actie ondernemen tegen de opwarming van de aarde, was de boodschap. Aankondiging van concrete actie van de spreker zelf bleef in de meeste gevallen uit. „Klimaatverandering is de we reld aan het verwoesten", zei de Amerikaanse president Joe Biden. ,,De menselijke soort wordt in zijn voortbestaan bedreigd." Maar het is nog niet te laat: 'Glasgow' moet het startpunt zijn voor een 'decennium van ambitie'. De doelen om de opwarming van de aarde te beperken zijn vastgelegd in 2015 in Parijs: halve ring van de broeikasgasuitstoot in 2030 en terug naar 0 in 2050, om de opwarming van de aarde onder de 2, liefst 1,5 graden te houden. In Glasgow moet meer duidelijk worden over maatregelen om die doelen te bereiken. De uitvoering van gemaakte plannen blijft na melijk achter. Voor de onderhan delingen zijn twee weken uitge trokken. Gisteren en vandaag worden vooral gebruikt om de toon te zetten en voor ontmoetin gen in kleinere kring. ,,Of wij stoppen het, of het stopt ons", zei VN-secretaris-generaal Antonio Guterres. Premier Rutte hield het in zijn drie minuten soberder. Hij begon met de overstromingen in Lim burg, Duitsland en België, en brak toen een lans voor maatregelen om de gevolgen van klimaatver andering op te vangen. ,,Neder- land heeft al eeuwen ervaring met de strijd tegen de elemen ten." Hij wilde, zo zei hij tegen meegereisde journalisten, duide lijk maken dat 'we blablabla moe ten omzetten in actie'. Blablabla is hoe klimaatactiviste Greta Thunberg eerder dit jaar de voor nemens van regeringsleiders noemde. Op de vraag of het niet hypocriet is te pleiten voor actie, terwijl Nederland zelf pas laat op gang is gekomen en nog achter loopt bij de eigen doelstellingen, zei Rutte: ,,Daar heeft u gelijk in. Ook in Nederland hebben we te lang gepraat over plannen en te weinig gedaan aan actie en imple mentatie. Maar het gat wordt wel kleiner." Rutte zei ,'vooral hoge verwachtingen te hebben' van de kabinetsformatie. De Duitse bondskanselier Mer kel kwam wel met een toezeg ging. Omdat de grote indus trielanden een speciale verant woordelijkheid dragen voor de ontstane problemen, heeft Duits land zijn eigen klimaatdoelstel lingen verscherpt. In 2030 wil Duitsland 65 procent minder CO2 uitstoten dan in 1990. De Euro pese Commissie kwam de zomer De menselijke soort wordt in zijn voortbestaan bedreigd met een plan voor 55 procent re ductie in 2030, het eerdere doel was 49 procent. De meeste EU-landen, inclusief Nederland, liggen nog niet op koers om dat te halen. Merkel pleitte ook voor een mondiale belasting op CO2. In Glasgow moesten zo veel lei ders hun verhaal houden, dat er twee podia voor waren ingericht. De staatshoofden spraken in de ene zaal, de regeringsleiders tege lijkertijd in de andere. ,,Nu duurt het tot dinsdagavond, anders wa ren we de hele week bezig ge weest", zei een diplomaat. De Britse premier Boris John son hield als gastheer een toe spraak die zo de lesboeken reto rica in kan. Hij begon in zijn eer ste zin over James Bond. Die moet altijd op het laatste moment een tikkende bom ontmantelen, zei Johnson. ,,Wij zijn, beste colle ga-leiders, in dezelfde positie als James Bond." Voordat zij zelf aan het woord kwamen, kregen de wereldlei ders bijna anderhalf uur lang an dere sprekers en videofims voor geschoteld. Van ijsbergen die in stortten, huizen die door hoog water werden meegesleept, men sen tot hun middel in het regen water, kinderen die vroegen om een toekomst. De Engelse schrijf ster Yrsa Daley-Ward las een ge dicht. De president van Kame roen filmde dat weer met zijn mobieltje. De meeste andere staatshoof den en regeringsleiders hoorden het zwijgend aan. Ze zaten elk al leen, vanwege de coronamaatre gelen, zonder een delegatie om zich heen. Premier Rutte zei ach teraf dat hij de voordracht van na- tuurfilmer David Attenborough 'heel indrukwekkend' had gevon den. President Biden had moeite zijn ogen open te houden. Maar dat zal de jetlag zijn geweest. KLIMAATTOP GO DINSDAG 2 NOVEMBER 2021 UTRECHT Stamcelbank Nederland, de enige plek in Nederland waar mensen hun eigen stamcellen kunnen opslaan, moet stop pen met zijn werk. De erken ning wordt ingetrokken, heeft de Inspectie Gezondheids zorg en Jeugd bekendge maakt. De inspectie zegt dat er grote problemen zijn bij de instel ling in Leusden. De maatregel heeft geen gevolgen voor de stamcelbehandeling van an deren. ,,Voor de bekende be handelingen met stamcellen, zoals bij leukemie, worden stamcellen gebruikt van an deren.'' De maatregel gaat op 13 januari in. ROTTERDAM Webshops zijn enkele dagen na het verbod op de omstre den designerdrug 3-mmc al weer begonnen met het aan bieden van diens 'opvolger'. Verslavingszorginstellingen Jellinek en Novadic-Kentron waarschuwen drugsgebrui kers dat ze moeten oppassen voor de gevolgen van het vol strekt onbekende middel. ,,Want je bent echt je eigen proefkonijn." Diverse gebrui kers zijn aan de gevolgen van de sinds vorige week verbo den drug overleden. Met slechts enkele aanpassingen aan de samenstelling hebben producenten nu alweer een legale variant gevonden. SREBRENICA De afgelopen maanden heb ben nabestaanden van omge komen mannelijke vluchtelin gen in Srebrenica 628 ver zoeken tot schadevergoeding ingediend. Daarvan zijn er 139 toegewezen, waarvan er in middels 79 zijn uitbetaald. Drie verzoeken zijn afgewe zen. Weduwen kunnen 15.000 euro krijgen en anderen 10.000 euro. De Hoge Raad oordeelde in 2019 dat Neder land ongeveer 350 moslim mannen op de compound van Dutchbat niet goed had be schermd. Ze werden in 1995 vermoord door Bosnisch-Ser- vische troepen. Hans Nijenhuis Glasgow - Joe Biden, president VS Rutte in Glasgow: 'We moeten blablabla omzetten in actie' Demissionair premier Mark Rutte in Glasgow te midden van wereldleiders. FOTO ANP ill 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7