Lekkende ministers gebruiken de pers om draagvlak te testen Golden Earring: laatste show op dvd, cd en lp 6 OZCAN AKYOL Er is in de afgelopen corona periode een interessante traditie ontstaan. Elke keer als er een persconferentie op sta pel staat, met vermoedelijk nieuwe beperkende maatregelen, wordt door politici, die lid zijn van de coalitiepartijen, eerst alvast een beetje naar de pers gelekt. Dat ontlokt allerlei hysterische discussies op sociale media, waar geëmotioneerde mensen hun op gekropte frustraties de vrije loop laten en de polarisatie in het land aardig in beeld wordt gebracht, met allerlei negatieve excessen - zoals intimidatie, doodsverwen singen en bedreigingen. Waar het op lijkt, is dat het demissionaire kabinet op voorhand de nieuwe regels wil toetsen onder de bevol king en op basis daarvan alsnog tijdens het daadwerkelijke persmoment links en rechts bijstuurt, teneinde totale escalatie te voorkomen. Dit huwelijk tussen pers en poli tici, ontstaan tijdens de pandemie, geeft toch te denken. Allereerst zegt het iets over de integriteit van deze lichting bestuurders. Wat on derling wordt besproken, valt on der ambtsgeheimen, die over de dagelijkse leiding van ons land gaan. 0*0 W Bij veel andere departementen, bijvoorbeeld Defensie of Buiten landse Zaken, zou het ondenkbaar zijn om direct vanuit een overleg alle hoofdpunten met journalisten te delen. Dat het met corona wel gebeurt, maakt vooral duidelijk dat voor politici kennelijk andere regels gelden, want als een ambte naar op een gemeentehuis, of een politieagent op een bureau, ver trouwelijke informatie met derden zou delen, leidt dat doorgaans di rect tot sancties. En dan is er ook nog de rol van de journalisten. Je kunt hen niet kwalijk nemen dat ze informatie, zeer gevoelig van aard, als eerste willen brengen, zeker als de con currentie ook op hetzelfde nieuws aast. Maar het geeft wel te denken; dat politici tijdens deze pandemie mediamensen voor hun pr-karre- tje spannen, betekent ontegenzeg gelijk dat het vaker gebeurt. Het klimaat dat kennelijk in Den Haag is ontstaan, laat ons zien dat je zonder tegenstribbelen aan het spel moet meedoen, want anders krijg je geen primeurs meer. Terwijl je als journalist ook eens zou kunnen nadenken over de vraag waarom het telkens op deze manier gebeurt. En wie daar het grootste belang bij heeft - de politiek, of de bevolking? De mensen aan de formatietafel hebben honderden ambities over een nieuwe bestuurscultuur. Het zal mij benieuwen of er in het nieuwe jaar niet meer wordt ge lekt. Ik denk van wel. Als een ambtenaar vertrouwelijke informatie deelt, leidt dat tot sancties Don't stop the show was het eerste nummer met een achteraf toepas selijke titel dat Golden Earring twee jaar terug speelde in Ahoy. Het was de laatste show ooit van de band die in 1961 werd opgericht. ,,Daar hadden we toen geen benul van'', vertelt bassist Rinus Gerrit sen, die in de Wisseloord Studio's met John Sonneveld maandenlang werkte aan de montage van de au dio- en videobestanden. ,,We had den juist eens besloten om alle showdingen achterwege te laten omdat we het toch niet zouden op nemen. We maakten er een lekker los avondje van.'' Achteraf blijkt dat de kracht van de opnames, die goed genoeg ble ken. ,,Dat was wel een geluk'', zegt Gerritsen, ,,want zonder dat wij het wisten had onze geluidsman het optreden opgenomen op meerdere sporen. En er stonden vijf camera's voor de videoschermen in de zaal.'' VOETBALGEWELD OVERLEG NA WANGEDRAG Gisteravond staken burgemeesters, voetbalbond KNVB, politie en justitie de koppen bij elkaar na een reeks incidenten met voet balsupporters. Dat was hard no dig vonden ze, na de excessieve rellen van NEC-supporters nu zo'n twee weken geleden en het vertrek van Feyenoord-directeur Mark Koevermans na aanhou dende bedreigingen van suppor ters. Maar de noodzaak werd afge lopen weekend nogmaals onder streept toen supporters zich op meerdere plekken misdroegen. Het ging mis in Rotterdam tij dens Excelsior tegen Eindhoven, waar voortdurend bekers bier op het veld werden gegooid. In Al melo bij Heracles tegen Ajax, waar er op de tribunes werd ge vochten. En bij MVV tegen Ro- da-JC in Maastricht werd er zo hard geknokt met de politie, dat de wedstrijd zelfs moest worden gestaakt. Veel burgemeesters van de voetbalgemeenten zijn helemaal klaar met deze uitwassen. Hubert Bruls van Nijmegen dreigde NEC al met het intrekken van de ver gunning, omdat die club volgens hem te weinig had gedaan na de uit de hand gelopen wedstrijd te gen Vitesse, al kwam hij daar later op terug. Harder Paul Depla (Breda), die namens alle voetbalgemeenten bij het overleg van gisteravond zat, zou ook graag zien dat clubs met sup porters waar het herhaaldelijk misgaat, harder kunnen worden aangepakt. Wat Depla betreft be steden clubs verplicht een per centage van hun budget aan vei ligheidsmaatregelen. Doen ze dat niet, dat volgen er strafpunten in de competitie. Iets vergelijkbaars gebeurt nu ook als clubs hun fi nanciën niet op orde hebben, zo als ADO Den Haag overkwam. Volgens Depla is het onbe staanbaar dat misstanden in en rond de stadions maar weinig consequenties voor clubs lijken te Sluit vakken, desnoods het hele stadion. Of breng punten in mindering als clubs te weinig doen tegen geweld. Dat ziet burgemeester Paul Depla van Breda als maatregelen tegen wangedrag. hebben. Iedere organisator van andere evenementen zou na ern stige geweldsuitbarstingen een vergunning voor een volgende keer kunnen vergeten. Kroegen gaan een tijd dicht na een vecht partij, maar voor voetbalclubs lij ken andere regels te gelden, zo stelt hij. ,,Een café waar het mis gaat, kan de gemeente ook slui ten. Bij voetbal hoor ik te vaak, ja maar. Daar moeten we vanaf. Het is niet meer uit te leggen dat in Breda rechercheurs 3000 uur be zig zijn geweest om raddraaiers op te sporen na voetbalgeweld. Dat moet stoppen. De kwaadwil lenden moeten uit het voetbal. Door ze op te sporen en uit te sluiten, maar ook door maatrege len te nemen tegen clubs." Maar is clubs hard straffen de oplossing om het voetbalgeweld in te dammen? Hoogleraar Sport en Recht, Marjan Olfers, betwij felt het. Tuchtrechtelijk kun je volgens haar inderdaad heel veel Een café waar het misgaat, kan ook worden gesloten doen. Punten aftrekken, vergun ningen intrekken of publiek van bezoekende clubs weren. ,,Maar ik zie dat niet als de oplossing. Het gaat erom dat voetbal zo ple zierig mogelijk blijft. Met punten in mindering brengen, worden ook loyale, welwillende suppor ters bestraft. Dat helpt niet." Bewijzen Olfers gelooft meer in een harde aanpak van de veroorzakers. Het probleem is dat moeilijk te bewij zen valt wie zich heeft misdra gen. Daar is volgens Olfers nog veel winst te behalen, bijvoor beeld door elk stadion uit te rus ten met slimme camera's die ge zichten kunnen herkennen. ,,La- ten we dat gewoon eens gaan doen.'' Volgens Olfers moeten clubs nu echt gaan bijten naar hun eigen aanhang. ,,Dat vinden sommige clubs moeilijk, maar dat zou kunnen worden opgelost met een landelijke, onafhankelijke partij die sancties uitdeelt aan supporters die zich misdragen." Ook het Auditteam Voetbal en Veiligheid vraagt zich af of nieuwe maatregelen nodig zijn. Volgens onderzoeker Vincent van der Vlies zijn er al veel maatrege len en mogelijkheden. ,,Ze kun nen alleen beter worden benut." DINSDAG 2 NOVEMBER 2021 GO Y @OzcanAkyol AHOY 2019 Zonder dat zelf te weten gaf Golden Earring op 16 november 2019 in Ahoy het laatste con cert. Van die show komt binnen kort een registratie uit op dvd, cd en lp. Raymond Boere Den Haag 'Sluit stadion als hooligans zich blijven misdragen' - Paul Depla, burgemeester MVV tegen Roda JC was een van de wedstrijden waar het recentelijk uit de hand liep. foto getty images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 6