Lange lijst met klussen in de natuur tijdens Natuurwerkdag Groen licht bouw nog ver weg Jeugd Westkapelle eert bevrijders 1944 6 Renovatie duurt nu 16 jaar Woningcorporatie RWS (inmid dels Beveland Wonen) consta teerde aan het begin van de eeuw dat Goes-West, met zijn veelal ver ouderde en kleine huizen, toe was De aanpak van het noordelijke deel van de wijk na2025 duurt waarschijnlijk nog eens tien jaar aan een grondige opknapbeurt. 244 woningen zijn sinds 2005 gesloopt. In dat jaar maakte de corporatie een begin met het 'Masterplan Goes- West'. 367 huizen zijn er in de loop der jaren voor teruggebouwd. Veel daarvan zijn appartementen, denk aan onder meer de complexen De Zeven Provinciën (Hollandiaplein), De Henry en De Hoorn (Evertsen- straat) en Jakarta en Bantam aan de J.P. Coenstraat. Nieuwe technieken Maar er kwamen ook veel grondge bonden woningen. De corporatie deinsde er niet voor terug nieuwe technieken toe te passen om huizen te verwarmen en te koelen. Zo ge beurt dat in huizen in de Witte de Withstraat en de Abel Tasmans traat met een ijsbuffersysteem, al wil het koelen nog niet altijd luk ken. De Zeven Provinciën werd aanvankelijk verwarmd en gekoeld via het riool, maar na een hoop ge doe besloot Beveland Wonen een jaar geleden de stekker uit dit ver nieuwende concept te trekken. Sleutels Het zuidelijke deel van het master- plan is nu afgerond met de sloop en herbouw in het buurtje rondom de Naereboutstraat (achter de nieuwe Lidl). Daarvan hebben de laatste nieuwe bewoners de sleutels gekre gen. Nu wordt even op de rem ge trapt. Natuurlijk gaan de voorberei dingen door, maar voor het oog wordt het nu vier jaar rustig in Goes-West. Na consultatie van de bewoners is een paar jaar geleden al besloten de latere fases van de grootscheepse reconstructie van de wijk pas na 2025 uit te voeren. Er worden dan - ook op verzoek van de bewoners zelf - meer woningen ge sloopt en vervangen dan aanvanke lijk de bedoeling was. In onder meer de Bankertstraat en de Joost de Moorstraat wilde RW S eerst nog verouderde woningen gaan renove ren. In overleg is besloten toch voor nieuwbouw te gaan. De aanpak van het noordelijke deel van de wijk gaat waarschijnlijk nog eens tien jaar duren, waarmee de uitvoering van het totale mas- terplan op dertig jaar komt. Uiter aard zijn dan niet alle verouderde woningen in de wijk vervangen. In Goes-West staan ook koopwonin gen, waar Beveland Wonen van zelfsprekend niet over gaat. Natuurwerkdag in Zeeland wordt gecoördineerd door Stichting Landschapsbeheer. Die heeft sa men met andere natuurorganisa ties en particulieren een flink aan bod aan klusjes. Op Tholen kan geknot worden bij Het Diepe Gat bij Stavenisse (9 tot 12 uur). Verder wordt bij Sint Maartensdijk het Muijebos aan trekkelijk gemaakt voor insecten (9.00 tot 12.00 uur). Op Noord-Beveland kunnen liefhebbers terecht bij Park Water vliet in Wissenkerke (9.00 tot 12.30 uur). In de gemeente Borsele wor den bij vliedberg Berg van Troje in Borssele wilgen geknot (8.30 tot 16.00 uur) en op hof Tiengemeten Wilgen knotten, drinkputten uitscheppen en insectenhotel opknappen bij Oudelande wordt gesnoeid en een drinkput uitgeschept (10.00 tot 16.00 uur). Bij de Zwaakse Weel kunnen vrijwilligers kiezen uit het opknappen van een insec tenhotel, wilgen knotten en een poel opschonen (9.30 tot 14.00 uur). Verder worden - ook bij de Zwaakse Weel - wilgen geknot bij de familie Aarnoutse aan het Groenewegje (9.00 tot 12.00 uur). Snoeibeurt In Goes zijn de bomen in de boomgaard aan het Tiendenplein aan een snoeibeurt toe (10.00 tot 15.00 uur) en bij de sluizen van Hansweert worden wilgen geknot (9.00 tot 15.00 uur). In de gemeente Reimerswaal kunnen liefhebbers op twee loca ties terecht: wilgen knotten bij de Meiboom in Krabbendijke (10.00 tot 14.00 uur) en afval opruimen en eveneens wilgen knotten in de Yerseke Moer. Deze laatste activi teit is niet zaterdag, maar vrijdag (9.00 tot 13.00 uur). Een buurtbewoner vecht daar het bestemmingsplan aan. De man ver scheen niet op de zitting. Zijn be zwaren hebben te maken met de hoogte van het gebouw. Dat staat gepland op de kop van de haven waar de oude graansilo stond van CZAV. De man vindt het apparte mentengebouw te groot in verhou ding tot de rijtjeshuizen aan weers zijden van de straat. Appartementen in Kortgene Hij vreest ook voor onveilige situ aties als de vuilniswagen de onder grondse afvalcontainer en gft-con- tainer komt legen. De Beurtschip perstraat loopt dood en de vuilnis wagen kan er niet keren. Daardoor zal de vuilniswagen achteruit moe ten manoeuvreren door een paar bochten om de straat uit te komen, aldus de bewoner. Het plan kreeg aanvankelijk meer kritiek uit de omgeving. Vooral de hoogte was veel omwonenden een doorn in het oog. Dat werd deels opgelost door het ontwerp aan te passen: er ging een verdieping af, waardoor het gebouw nu vier in plaats van vijf bouwlagen heeft. De Raad van State doet over en kele weken uitspraak. Als die groen licht geeft, is de boel nog niet hele maal rond. Omwonenden zouden nog naar de rechter kunnen stap pen om de omgevingsvergunning aan te vechten. De gemeente heeft die inmiddels aan AVV verleend. Daarnaast heeft de ontwikkelaar nog goedkeuring nodig voor het in gediende bodemsaneringsplan. Op de bewuste locatie was vroeger een vuilnisbelt. WESTKAPELLE Leerlingen van de basisscholen in Westkapelle hebben gisteren bloemen gelegd bij de graven op de erebegraaf plaats bij de vuurtoren, tijdens de jaarlijkse herdenking op 1 novem ber van de burgerslachtoffers die het leven verloren tijdens de be vrijding van het dorp eind 1944. Dat deden de leerlingen samen met oud-commando's, want die speelden destijds een belangrijke rol bij de bevrijding van Westka- pelle. Zij kwamen in de ochtend van de eerste november 1944 met landingsvaartuigen aan land en verdreven de Duitse bezetters. Het waren vooral Britse commando's, maar aan hun zijde vochten ook commando's uit andere landen mee; onder anderen de latere com mandant van oud-commando Ja cobus Blaas (78) uit Oost-Souburg. Vadereren Blaas was gisteren present bij de herdenking van de landing en de bevrijding van Westkapelle en de daaropvolgende herdenking van de burgerslachtoffers. Hij kwam overigens niet alleen naar Westka- pelle om de strijd van zijn voor gangers te herdenken, maar ook om zijn vader te eren die stierf tij dens de slag om de Sloedam in 1944. dinsdag 2 november 2021 Paar jaar rust voor Goes-West Na zestien jaar slopen en bou wen wordt het even rustig in Goes-West. Met het opleveren van de nieuwe huizen in het buurtje rond de Naereboutstraat komt de grote metamorfose van de oude volkswijk tot stilstand. Maar zeker niet voorgoed. In 2025 komen slopers en bou wers terug. Rob Paardekam Goes Wie graag de handen uit de mouwen steekt in de natuur kan zich zaterdag (en op een enkele plaats ook vrijdag) uitle ven. Op elf plekken op de Beve- landen en Tholen is hulp wel kom bij werkzaamheden in het kader van Natuurwerkdag. Martijn de Koning Goes Meer informatie en aanmelden kan via natuurwerkdag.nl Ontwikkelaar AVV Beheer wil in het eerste kwartaal van volgend jaar beginnen met het bouwrijp maken van de bouwlocatie aan de Beurtschipperstraat in Kort- gene waar 22 appartementen moeten komen. Dit zei een ver tegenwoordiger van de project ontwikkelaar gisteren bij de Raad van State. Adri Klinkenberg Den Haag/Kortgene Natuurwerkdag in Krabbendijke, in 2019. foto marcelle davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 67