BewuSD roept op tot provinciebrede noodtoestand 6 Is er animo voor samen koken in Reimerswaal? Michiel Bouwman Kruiningen Het zijn twee zekerheidjes in het appartement van Wim Kuijs (68) en zijn vrouw Plonie: het ruikt er naar kruiden én je hoort een Haagse tongval. Via de Hofstad en Sprundel in Noord-Brabant be landde het stel anderhalf jaar gele den in Kruiningen, in een mooi ap partement aan de voormalige Veer haven. ,,Mijn buurman is ook kookliefhebber. Soms komen je in de hal geuren tegemoet waardoor je spontaan mee wilt eten." Noem hem duizendpoot maar dan mis je waarschijnlijk nog een paar poten. Kuijs werkte afgelopen decennia onder meer bij de politie, in verschillende functies op Schip hol, als sportmasseur en als bege leider van kinderen met autisme. Misschien kunnen we koken voor chronisch zieken of eenzame ouderen Hij is EHBO-instructeur en pro beert mensen warm te krijgen voor koude-training die hij zelf verzorgt nadat hij geënthousiasmeerd werd door iceman Wim Hof. Voor een duik in de Westerschelde bij min 5 draait Kuijs zijn hand niet om. „Laatst zei mijn bovenbuurman verbaasd dat-ie regelmatig iemand met een blauwe badjas naar het water zag lopen. Ja, zei ik, dat ben ik." Toko Zijn stek in Kruiningen bracht de in Laakkwartier opgegroeide Kuijs meer rust en zijn pensioen meer tijd. Kuijs verdiepte zich meer in het koken en ging beter letten op de producten die hij gebruikte. Hij schuift een lade open. ,,Lightpro- ducten zijn helemaal niet zo ge zond. En je kunt bijvoorbeeld be ter volle dan halfvolle melk drin ken." Groenten haalt hij bij de boer, kruiden bij een toko in Goes. ,,Verse producten gebruiken is het beste. Op die manier mag je best veel eten, en kun je toch afvallen." Overigens betekent het niet dat Kuijs thuis altijd kookt. Hij grijnst: ,,Mijn vrouw is half-Indonesisch. Die heeft vroeger ook goed opgelet in de keuken." Toen Kuijs een tijdje geleden bij het project Vitaal Reimerswaal vrijwillig allerlei medische testjes deed om te zien hoe hij er voor stond, werd hem en passant ge vraagd wat hij als nieuwkomer miste in de gemeente. Dat wist hij wel: een kookclub. Zo'n soortgelijk platform was in zijn vorige woon- plaats Sprundel ook actief. ,,Ik stel me zo voor dat in verschillende groepjes voor-, hoofd- en nage rechten worden bereid op zo'n avond. Of dat er gekookt wordt voor chronisch zieken of eenzame ouderen. Zo ben je ook maatschap pelijk bezig en snijdt het mes aan twee kanten. Zelf doe ik dan ge woon mee, wordt niet de hoofdkok of zo. Misschien kunnen we men sen uitnodigen die dat willen doen of neemt iemand anders die rol op zich." De organisatie heeft alle gemeen ten, het provinciebestuur en het waterschap in een brief opgeroepen zich aan te sluiten bij het initiatief en de klimaatnoodtoestand uit te roepen. Onder de noemer Act as One wakkerden 1500 kinderen en 250 volwassen afgelopen september in een videoclip de bewustwording van een stijgende zeespiegel flink aan. Het filmpje werd opgenomen in Zierikzee en is al meer dan 1,2 miljoen keer bekeken op sociale media. BewuSD had een belangrijk aandeel in de totstandkoming van de clip, die een beroep doet op alle wereldleiders om de klimaatcrisis nu écht serieus te nemen en eens gezind in actie te komen. Klimaattop De bedoeling was het resultaat voor te schotelen tijdens de klimaattop in Glasgow die nu aan de gang is. Maar dat bleek lastiger dan gehoopt, zegt mede-initiatiefnemer Remko Delfgaauw. De clip wordt wél ver toond in het paviljoen van de Ne derlandse waterdelegatie in Schot land. ,,Hij is omarmd door waterge zant Henk Ovink. Op zich al fantas tisch", telt Delfgaauw zijn zegenin gen. ,,In het paviljoen worden de komende twee weken voorlich tingssessies en workshops gegeven voor internationale beleidsmakers. Tussen al die bijeenkomsten door wordt onze film steeds vertoond. We hadden hem natuurlijk liever bij de opening van de top pontifi caal voor de wereldleiders in beeld willen brengen, maar dat zat er ge woon niet in. We hebben het onder andere geprobeerd via Frans Tim mermans en Greta Thunberg. Die hebben niet eens gereageerd op onze mail." Teleurstellend vindt Delfgaauw. BewuSD heeft nu ook de Zeeuwse overheden aangeschre ven. In maart omarmde de ge meenteraad van Schouwen-Duive- land een petitie die was onderte- kend door ruim zevenhonderd bur gers die bezorgd zijn over de kli maatverandering en mogelijke ge volgen voor het eiland. Het uitroe pen van de gevraagde noodtoe- stand ging de raad nét een stapje te ver. Wel verklaarde de lokale poli tiek de situatie kritiek en sprak de noodzaak van extra maatregelen uit. dinsdag 2 november 2021 SD Wim wil een gezonde kookclub Nooit had Wim Kuijs tijd om te koken maar sinds zijn pensioen heeft gezonde voeding al zijn aandacht. - Wim Kuijs Wim Kuijs: „Lightproducten zijn helemaal niet zo gezond. En je kunt bijvoorbeeld beter volle dan halfvolle melk drinken." FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN Om te kijken of er animo voor dat initiatief is, houdt de gemeente dinsdag 16 november om 19.00 uur een bijeenkomst voor inwo ners die het leuk vinden om mee te denken. Aanmelden via: info@reimerswaal.nl. Aanvang 19.00 uur, in Ons Dorpshuis in Kruiningen. Na Schouwen-Duiveland kan de rest van Zeeland niet achter blij ven. De héle provincie krijgt last van de klimaatverandering en het is dus pure noodzaak dat daar collectief iets aan wordt gedaan, stelt de stichting Be- wuSD. Marcel Modde Zierikzee v&i De kli maatvideo Act as One die in Zierikzee werd op genomen JSpl is al ruim 1,2 miljoen keer beke ken op g sociale media. FOTO MARIEKE MANDEMAKER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 65