UITVAART 13 '&k 1 Hoe is het geregeld in een hospice? Wij zijn te gast bij de bewoners M In het bijzonder met verpleegkun dige Rob heeft Mien een bijzon dere band. Ze heeft als geintje weleens haar pantoffel naar zijn hoofd gegooid, maar bij hem kan ze ook terecht als ze verdrietig is. Want hoe fijn het in het hospice ook is, ze beseft dat ze er niet voor niets woont. En soms vindt ze het dan lastig om met haar kinderen over haar verdriet te praten. ,,Omdat ik ze daarmee niet wil belasten.'' Op die momenten is Rob er voor haar. Hij was er ook toen zij en Mary het oneens waren over het verde len van haar spullen. Mien wilde graag dat haar kinderen de spullen uit haar huis die ze aan hen wilde geven, alvast mee zouden nemen. Mary wilde dat niet. ,,Daar waren wij nog niet aan toe'', zegt de dochter. ,,Op het moment dat ik haar huis zou leeghalen, zou mijn moeder voor mijn gevoel dood zijn.'' Rob legde toen aan Mien uit dat haar kinderen ook door een rouwproces gaan. Mary: ,,Het is heel fijn om in zo'n situatie je ei kwijt te kunnen bij iemand die niet emotioneel betrokken is.'' In het hospice is iedere bezoeker altijd welkom. Mary is elke dins dag en in het weekend bij haar moeder, haar broer Albert komt iedere avond even langs met zijn zoon. Ook andere familie komt vaak op bezoek. Coördinator Denise is blij dat dit weer kan. In de coronaperiode bleef De Vier Vogels weliswaar open, maar golden er strenge regels om te voorkomen dat het virus het hos pice met zijn kwetsbare bewoners zou binnendringen. Dat leidde soms tot schrijnende situaties. Het is heel fijn om je ei kwijt te kunnen bij iemand die niet emotioneel is betrokken „Iedere bewoner kon acht mensen kiezen die mochten langskomen. Twee aan twee, op drie momen ten per dag. Ga dat maar eens uit leggen.'' Ook moesten bewoners op hun kamer blijven, was het voor bezoek verplicht een mond kapje te dragen en draaiden vrij- willigers hun diensten alleen, zonder maatje. ,,Ja, corona had flink wat impact op het reilen en zeilen hier'', zegt Denise. Inmid dels is het meeste weer mogelijk, alleen in de centrale woonkamer komen de bewoners nog niet. Verjaardag Met Mien ging het een paar weken geleden slecht. Ze had uitval aan de linkerkant van haar lichaam en haar kinderen waren al bezig haar uitvaart te regelen. Dankzij een medicijn, Dexamethason, voelt ze zich nu weer wat beter. Ze kan haar linkerarm en -hand weer gebruiken. Op het moment van het gesprek kijkt ze erg uit naar de week erna, wanneer ze dankzij de Stichting Ambulance Wens voor haar verjaardag nog één keer naar Diergaarde Blijdorp kan met alle mensen die haar lief zijn, onder wie haar drie kleinzoons en zes achterkleindochters. ,,Je wordt heen en weer geslingerd", zegt dochter Mary daarover. ,,De ene keer ben je haar uitvaart aan het regelen, dan weer haar verjaar dag.'' Het geeft rust dat alles geregeld is voor als het moment van ster ven is aangebroken. De medewer kers van het hospice weten dan precies wat Miens wensen zijn. Coördinator Denise: ,,Wij zorgen ervoor dat ze zo comfortabel mo gelijk en op haar eigen manier kan sterven.'' GO DINSDAG 2 NOVEMBER 2021 1 G Mien Bleuanus eet elke avond in de serre, vrijwilligers schuiven bij haar aan. 'Hier is het gezellig. - Denise van der Pijl coördinator rt - - dochter Mary prijst de vrijwilligers in De Vier Vogels Mensen komen in aanmerking voor een verblijf in een hos pice als ze naar verwachting nog maximaal drie maanden te leven hebben. Deze levens verwachting moet vastgesteld worden door een arts, bijvoor beeld een specialist of huisarts. Bij bewoner Mien Bleuanus zorgde de transferverpleeg kundige in het ziekenhuis, die regelt waar een patiënt na ontslag uit het ziekenhuis naar toe kan, dat ze in De Vier Vogels terecht kon. De meeste bewoners verblijven daar tussen de een en drie maan den. De kosten voor de verpleeg kundige zorg worden vergoed door de basisverzekering. De andere zorg, zoals het regelen van de maaltijden, komt neer op vrijwilligers. ,,Zij zijn onze belangrijkste mensen'', zegt coördinator Denise van der Pijl. Verder ontvangt het hospice veel subsidies, donaties en legaten en betaalt een bewo ner een eigen bijdrage van 35 euro per dag. Die vergoedt de verzekering vaak ook. Mien Bleuanus haar dochte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 61