h 4\ 12 UITVAART Hospice De Vier Vogels in Rotterdam is een plek waar mensen naartoe gaan om te sterven. Bewoonster Mien Bleuanus (80): 'Hospice vind ik een nare naam. Ik noem dit liever het verwenhuis.' De kamer van Mien Bleuanus-Merceij kijkt uit op straat en staat vol foto's, kaar ten en bloemen. Én een blauwe wc-rol. Ze schiet in de lach als ze erover begint. ,,Weet je hoe ik daaraan kom? Een van de verpleegkundigen zei steeds: 'Ik vind jouw achternaam toch zo bijzonder.' Toen heeft ze die voor me meegenomen." Dochter Mary Ponstein-Bleuanus (62), die zoals iedere dinsdag op bezoek is, kan er ook om lachen: ,,We gaan de situa tie met humor te lijf. We hebben nog even geen zin in verdriet.'' Het is tekenend voor de sfeer in het oudste hospice van Rotterdam, waar de medewerkers en vrijwilli gers alle aandacht hebben voor mensen die aan het einde van hun leven niet thuis kunnen of willen blijven wonen. Ze doen alles om het hun naar de zin te maken. Of dat nu met een goed gesprek, medicijnen, iets lekkers of een grapje is. ,,Dit een bijna-thuis- huis'', zegt coördinator Denise van der Pijl. ,,Wij zijn te gast bij de bewoners.'' Taboe De Vier Vogels - er zijn vier ka mers, die allemaal een vogelnaam hebben - ging in 1999 open aan de drukke Mathenesserlaan, maar toch is het er een oase van rust. Veel buurtbewoners weten niet eens dat er een hospice in de straat reportage zit. ,,Jammer dat we niet zoveel naamsbekendheid hebben, maar aan de andere kant geeft het aan dat we opgaan in de wijk'', zegt Denise. ,,Dat is heel fijn, want ook dit hoort bij het leven.'' Denise begon er in 2011 als vrij williger, sinds 2017 werkt ze er als coördinator. Als ze aan mensen vertelt wat voor werk ze doet, is hun reactie vaak: 'Is dat niet heel zwaar?' Die denken dan dat ze in een doodshuis werkt, maar zo ervaart Denise het helemaal niet. ,,Er heerst nog een taboe, veel mensen willen gewoon niet over de dood praten. Het hospice is dan een plek waar ze niet graag willen zijn. Maar voor mij persoonlijk draait het hier om het leven en de dood hoort daarbij. Het is heel gaaf werk, waar ik energie van krijg. De maskers van mensen gaan af, je hoort zoveel verhalen. Je leert van bewoners hoe je kunt leven en op welke manier je kunt doodgaan. Dat is zó leerzaam.'' De Rotterdamse Mien nam in juli haar intrek in De Vier Vogels, nadat de longarts haar had verteld dat de doelgerichte therapie die ze kreeg tegen uitgezaaide longkan ker, niets meer deed. Naar huis wilde ze niet. Ook haar kinderen Mary en Albert vonden dat geen fijn idee. ,,Zorgen voor onze moeder vonden we niet zwaar, ons zorgen maken over haar wel'', zegt Mary. Zo viel ze weleens als ze alleen in huis was. En dus kwam De Vier Vogels in beeld. Gezellig Over haar ziekte wil Mien het ver der niet hebben, wel wil ze graag vertellen hoe ze haar verblijf op deze plek ervaart. ,,Ik vind het hier heel fijn. Vooral de persoonlijke verzorging. Ik hoef maar te bellen en er komt iemand. Het is echt een verwenhuis.'' Ze vertelt het vlak nadat ze zelf, achter haar rolstoel, naar de serre van het hospice is gewandeld, waar ze uitzicht heeft op de tuin. Daar zit ze graag, liever dan op haar kamer. ,,Hier is het gezellig.'' Ze legt uit dat ze hier iedere avond eet en dat er dan altijd een paar vrijwilligers bij haar komen zitten. Die maken voor haar klaar waar ze trek in heeft. Dat is sinds kort iedere avond hetzelfde: opgebak ken aardappels met tomaten salade. ,,lk hoef niet meer gezond te eten, ik eet wat ik lekker vind'', zegt Mien. Ook de rest van de dag kan ze al haar wensen kenbaar maken. Als ze zin heeft in een voetmassage, krijgt ze die. Als ze een portie kibbeling wil, gaat een vrijwilliger die direct voor haar halen. En als ze ook maar ergens pijn heeft, wordt er onmiddellijk gehandeld. Haar kinderen geeft dat een goed gevoel. Mary: ,,Het is fijn om te weten dat ze goed verzorgd wordt in het laatste stukje van haar leven.'' DINSDAG 2 NOVEMBER 2021 GO Het draait om het leven' TEKST SUZANNE EIJGENRAAM FOTO'S MAARTEN NOORDIJK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 60