'QR-code tonen op werkvloer zou al binnen maand kunnen' 3 dgn Brabant+ diner Italië: personeel zonder pas geschorst 5 hoefde te De voorman van de burgemeesters, Hubert Bruls, pleit voor een QR-code op de werkvloer. Hoe haalbaar is dat? Plus vier andere vragen. Slechts een handjevol bedrijven vraagt ernaar. Accountantskan toor Deloitte is er één van. „Wie naar kantoor gaat, kan steek proefsgewijs naar de Corona- Check-app worden gevraagd, maar we staan niet voor de deur te controleren", reageert woord voerder Wilma Bontes. Wie de code niet wil tonen, wordt ge vraagd naar huis te gaan. Voor zo ver Bontes weet, heeft de maatre gel niet geleid tot geschillen. ,,Er zijn wel mensen met zorgen of twijfels. Met hen gaan we het ge sprek aan.'' Onder andere voed- selverwerker Marel, autoverhuur bedrijf LeasePlan en Ticketmas- ter vragen medewerkers alleen naar kantoor te komen als ze ge vaccineerd zijn. Ze controleren hier niet actief op. Als voorzitter Hubert Bruls van het Veiligheids- beraad zijn zin krijgt, dan blijft het niet bij een vriendelijk ver zoek van de baas. Nu is het bij wet geregeld dat bezoekers in de horeca, bij evene menten, sportwedstrijden en in de kunst- en cultuursector hun QR-code in de CoronaCheck-app moeten laten zien. De werkvloer is in de wet uitgezonderd van die regel. Als Bruls' plan het haalt, wordt de uitzondering geschrapt. De werkgever mag dan actief controleren en de medewerker bij een rood vinkje de toegang ontzeggen. Werkgeversclubs zien invoering wel zitten, ook met het oog op hun taak te zorgen voor een veilige werkplek. Vakbonden vinden het een schending van privacy en grondrechten. Juridisch en formeel is het haal baar, zegt arbeidsrechtadvocaat Pascal Besselink van juridisch dienstverlener DAS: ,,Ter voorko ming van de verspreiding van be- C Regel kan snel gelden als kabinet en meerderheid Kamer instemmen smettelijke ziekten en omwille van de volksgezondheid mag in breuk worden gemaakt op funda mentele rechten.'' Het 'enige' wat nodig is, is politiek draagvlak. Het kabinet moet het plan omarmen en een meerderheid in de Tweede en Eerste Kamer moet voor zijn. In dat geval kan de maatregel al over een maand van kracht zijn. Of het zover komt, is volgens Bes- selink lastig te zeggen. ,,Dit is voor de politiek misschien wel de lastigste beslissing tot dusver. Anders dan bij een bezoek aan theater of horeca, kun je als me dewerker niet de afweging ma ken om niet naar je werk te gaan.'' De QR-code op de werkvloer be tekent niet dat medewerkers zich moeten laten vaccineren, maar wel dat zij zich moeten laten tes ten voordat ze naar het werk gaan, zegt Besselink. Vicevoorzit- ter Kitty Jong van vakfederatie FNV ziet veel gevaren en ondui delijkheden. ,,Hoe werkt dit in de praktijk? Gaan bedrijven iedereen elke dag controleren? Wat ge beurt er bij een rood vinkje? Mi nister De Jonge heeft gezegd: het mag geen rechtspositionele ge volgen hebben. Wat dan wel? Stuur je iemand met onbetaald verlof tot hij gevaccineerd is? Ik vrees dat je een doos van Pandora opent.'' Ook Besselink verwacht dat het leidt tot geschillen, hoger ziekteverzuim en procedures. Dit ligt politiek vast minder ge voelig dan de invoering van de coronapas op de werkvloer. Net als in de horeca of het theater, kunnen mensen kiezen om niet naar de sportschool te gaan. Vol gens DAS-jurist Sjaak Drinken- burg kan deze maatregel relatief eenvoudig worden doorgevoerd, mits de Tweede en Eerste Kamer instemmen. Sportverenigingen vrezen dat het een drempel op werpt om te sporten en zien het als een maatregel voor de bühne. ,,Als mensen zich niet fit voelen, gaan ze al niet deelnemen aan sportactiviteiten'', reageert NL Actief-directeur Ronald Wouters. Lichte klachten Bij mannenkoor De Kèls is door het groene vinkje in elk geval de schijn van veiligheid gewekt, weet medeoprichter Jansen. ,,Ik voelde me zo veilig als een vis. Je denkt: mij kan niets gebeuren. Ik heb me ruim anderhalf jaar overal net jes aan gehouden en nu zit ik met co rona.'' Het goede nieuws voor zowel het café als het mannenkoor, was dat de ge- vaccineerden die besmet raakten, slechts lichte klachten hadden. Jansen: ,,Niemand hoefde te worden opgeno men, dus het blijft een heel groot voor deel om gevaccineerd te zijn. Ik vind het echt oliedom als mensen dat niet doen.'' Eigenaar Remy Koppel gooide in zijn café intussen het roer om. „Wij werken nu allemaal buiten. We hebben alles luxe georganiseerd in verwarmde bui tententen, met voldoende buitenlucht. Dat blijken mensen ook prima te vin den.'' Niemand worden opgenomen, het is een heel groot voordeel om gevaccineerd te zijn willen gaan stappen, maar zijn dus waarschijnlijk niet gegaan omdat ze po sitief zijn bevonden'', aldus Wester huis. De testcijfers liepen overigens fors op: de weken daarvoor werden nog geen vijfhonderd mensen positief be vonden. Voor het Outbreak Management Team was het volgens Westerhuis van begin af aan 'duidelijk dat het risico niet nul is'. ,,Als je iemand test met een anti- geentest, dan haal je sowieso niet ïoo procent van de besmettelijke men sen eruit", stelt hij over de sneltest die bij testen voor toegang wordt ge bruikt. De sneltest is minder nauwkeurig dan de PCR-test, die in een laboratorium wordt uitge voerd. ,,Dus mocht er een gevoel van schijnveiligheid bestaan door de groene vinkjes bij het checken van de QR-code, dan is het wel goed om daar aandacht aan te besteden." 4 dagen Duitsland, Moers GO DINSDAG 2 NOVEMBER 2021 Natasja de Groot Den Haag IZijn er al bedrijven die perso neel vragen naar de QR-code? 2 Wat verandert er dan? 3 Is zo'n QR-code op de werk vloer haalbaar? 4 Wat zijn de gevolgen voor niet gevaccineerde werknemers? 5 Er wordt ook gesproken over invoering van de QR-code voor sportscholen. Hoe kansrijk is dat? In Italië is de QR-code sinds Check! Met een groen vinkje bent u gezond. Toch? FOTO'S ANP, ROBIN UTRECHT - Theo Jansen, De Kèls 15 oktober verplicht op de werkvloer. Dat heeft geleid tot een enorme toename van het aantal downloads van de Green Pass. In de tweede week van okto ber werden er per dag bijna een miljoen Green Passes ge- download van de websites van het ministerie van Volks gezondheid. Ook groeide het aantal eerste prikken, met 46 procent, maar het effect is nu weggeëbd. Werden op 14 ok tober nog ruim 76.000 prik ken gezet, op 28 oktober wa ren het er nog geen 20.000. Werknemers die geen pas hebben worden geschorst, ze krijgen tien dagen de tijd om zich te laten vaccineren of een coronatest te doen op basis waarvan een tijdelijke QR-code wordt verstrekt. Naar schatting zijn bijna vier miljoen Italiaanse werkne mers niet gevaccineerd. Dat heeft nog niet geleid tot het stilleggen van bedrijven. On dertussen gaan de protesten tegen de Green Pass door. Medewerkers van de Italiaanse spoorwegen laten hun coronapas checken als ze op kantoor aan het werk willen. foto ap 4* Fletcher Wellness-Hotel Helmond (8,0) 2 nachten incl. ontbijtbuffet 2 nachten incl. ontbijtbuffet 1 leer diner (hoofdgerecht) 52 H 1 dag entree Blue Wellness 4* Van der Valk Hotel Moers (8,2) 3 nachten incl. ontbijt Gratis wifi en parkeren Boek via zoweg.nl/dagblad of bel 0900-9693 70 cpg Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5