Wie is wie? H UITVAART 11 nen samentrekken en ontspan nen. Maar omdat de vezels uit elkaar vallen door de autolyse, gaat het vastzitten." Die stijfheid is heel sterk, weet Van Kuijk uit ervaring. ,,Als je iemand dood op de wc zou vinden, kun je die per soon in theorie van de pot afha len en blijft diegene daarna in de zelfde positie zitten. Zo extreem is het.'' De lijkstijfheid verdwijnt overigens ook weer: na een dag of drie wordt het lijf weer slap. Na twee tot drie dagen In de meeste gevallen stopt hier het zichtbare proces voor nor male stervelingen. Als iemand sterft, zal het lichaam gekoeld worden en blijft het op die ma nier goed geconserveerd tot de begrafenis of crematie. Foren sisch artsen en pathologen tref fen echter vaak lijken aan die niet keurig gekoeld worden. Wat ge beurt er dan met een lichaam? Kubat: ,,Na twee, drie dagen treedt het rottingsproces in. Dat komt vooral omdat onze darmen uit elkaar vallen en de bacteriën in de darmen daarmee vrij spel krijgen door het lichaam. Ze ver menigvuldigen zich snel en vor men gassen, want bacteriën heb ben aan dat dode lichaam een fantastische voedingsbodem.'' Die bacteriën zorgen voor de kenmerkende 'lijklucht'. Een lucht waar je nooit aan went, zegt Van Kuijk, die toch al 27 jaar fo rensisch arts is. ,,Je kunt maskers of mondkapjes met filters dragen, maar de lucht gaat er gewoon doorheen. De stank is een soort combinatie van kippenmest en een gierkelder. Heel onaange naam.'' Verder zorgen de bacte- riegassen ervoor dat het lichaam een groene waas krijgt en op blaast: eerst in het buikgebied en de geslachtsdelen, later door het hele lichaam. Dat is ook de reden waarom mensen die overlijden door verdrinking, uiteindelijk weer boven komen drijven. Het lichaam wordt niet alleen van binnen opgevreten, ook van buitenaf zet de afbraak in. Van Kuijk: ,,Tenzij het lichaam in een perfect afgesloten huis ligt, zul len er op een gegeven moment vliegen op afkomen die eitjes op het lichaam gaan leggen. De maden die daaruit voortkomen, Deze processen zijn allemaal onderdeel van the circle of life, dat maakt het een stuk minder erg peuzelen langzaam het hele li chaam op.'' Maar diervraat hoeft niet altijd van insecten te komen; Van Kuijk heeft gezien hoe ook huisdieren uiteindelijk aan hun baasje begonnen. ,,Ik heb eens een lijkschouw gehad van een man die nog geen dag dood in huis lag, en zijn gezicht was al weggevreten door zijn teckel- tjes.'' Na een paar weken Het oudste lijk dat Van Kuijk ooit aantrof was twee jaar oud, gevon den in een weiland. ,,Die meneer was helemaal geskeletteerd: al leen de botten waren nog over. Aan de hand van wat kledingres- ten en sieraden hebben we hem toch kunnen identificeren.'' Bela Kubat hielp in 2003 mee met de identificatie van de tsuna- mislachtoffers in Thailand. Soms waren de lijken al enkele maan den oud. ,,In een incidenteel geval konden we zelfs het ge slacht van het slachtoffer niet eens meer bepalen: zover was de afbraak van de inwendige en uit wendige organen al gevorderd.'' Dit alles klinkt toch niet als een erg smakelijk werkje. ,,Er zijn in derdaad momenten dat ons werk niet erg aangenaam is'', beaamt Kubat. ,,Maar als je je realiseert dat deze processen allemaal on derdeel zijn van the circle of life, dat de natuur er alles aan doet om het lichaam weer op te nemen - dan vind ik het toch al een stuk minder erg.'' 21 gram En wat, tot slot, denkt Kubat over die bekende 21 gram wegende ziel die zou vervliegen nadat iemand is overleden? ,,0 ja, dat verhaal'', zegt ze lachend. ,,Ik kan wel tig biologische verklaringen beden ken voor hoe je 21 gram kunt ver liezen; dat is natuurlijk maar een kleine fractie op het gewicht van een volwassen lichaam. Maar wat wel interessant is, is de natuur kundige wet die zegt dat er in de natuur geen energie verloren gaat. Een mens, met al zijn ge dachten en herinneringen, is energie - waar gaat dat naartoe als je overlijdt? Ik weet het niet. Daar kan ik 's avonds thuis nog wel eens over mijmeren.'' betekent zelf, lyse is oplossen. Zelf- vertering dus'', zegt Bela Kubat. Een aan de buitenkant merkbaar effect van de autolyse is dat het li chaam eerst koud wordt - koud alsof je metaal zou aanraken, vol gens Kubat - en daarna ook stijf. Forensisch arts Van Kuijk: „Nor maal gesproken zorgen spiervezels ervoor dat we onze spieren kun- GO DINSDAG 2 NOVEMBER 2021 Bela Kubat, bijzonder hoogleraar forensische pathologie bij het Maastricht UMC. Als er een vermoeden is dat iemand op een niet-natuurlijke wijze om het leven is gekomen, moet er vanwege strafrech telijk onderzoek een zogeheten forensische obductie komen. Daarin wordt er inwendig in het lichaam gekeken naar wat de oorzaak is geweest van de dood; dat doet een forensisch patholoog. Sieb van Kuijk, forensisch arts bij GGD IJsselland Waar de forensisch patholoog inwendig onderzoek doet naar de dood, kijkt de forensisch arts naar de buitenkant van het lichaam. Hij onderzoekt onder meer uitwendig zichtbaar letsel zoals wurgsporen, steekletsel of verkleurin gen. Maar ook onderzoekt hij de omgeving en omstandig heden waarin het lichaam aangetroffen wordt. Alles om er achter te komen wat de aard en oorzaak is geweest van het overlijden en wanneer en waar het heeft plaatsgevonden. Corette Wierenga, universitair hoofddocent neuro biologie bij de Universiteit Utrecht Wierenga kijkt in haar onderzoek vooral naar de verbindin gen tussen zenuwcellen in de hersenen. Daarvoor werkt ze vaak met muizen, die in het lab worden doodgemaakt en waarvan ze hun hersenen onder de microscoop kan bekij ken. Hersenweefsel kan met de juiste verzorging uren en zelfs dagen tot weken in leven blijven. - Bela Kubat, patholoog 'Ophelia' heet deze foto van freediver Natalia Avseenko. In Shakespeares Hamlet verdrinkt de tot waanzin gedreven jonge vrouw. FOTO GETTY IMAGES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 59