10 UITVAART Het lijkt een zwart-witte tegenstelling, maar eigenlijk is de overgang van leven naar dood een grijs gebied. Een patholoog, forensisch arts en celbioloog nemen ons mee langs de reis van het sterven, van uur tot uur. achtergrond TEKST JETTE PELLEMANS FOTO GETTY Vóórdat iemand gaat Het verschil tussen leven en dood voltrekt zich niet in een vinger knip. Al vóór het daadwerkelijk overlijden is soms aan het lichaam te zien dat het gaat sterven, zegt forensisch patholoog Bela Kubat, verbonden aan het Maastricht UMC. ,,De ademhaling en de hart- actie worden zwakker een paar uur voor het overlijden. De fre quentie wordt trager en de pomp- functie van het hart wordt minder goed.'' Aan het uiterlijk valt volgens Kubat nog niet veel te zien. ,,Hoog- stens dat mensen een beetje blauw worden. Als je minder ademt en het bloed dus minder zuurstofrijk is, kun je daar een wat paars-blau- wige huid van krijgen. Net zoals wel eens gebeurt als je koude vin gertoppen hebt.'' De dood zelf Dood is dood, zou je zeggen - maar zo simpel ligt het toch niet. Zo kun je klinisch of biologisch dood zijn. De klinische definitie houdt in dat de abc-functies, ademhaling, bewustzijn en (bloed)circulatie, afwezig zijn, maar reanimatie nog mogelijk is. Zonder reanimatiemogelijkheid is iemand biologisch dood. Écht dood dus. Als dat gebeurt, valt acuut onze spierspanning weg, weet Sieb van Kuijk, forensisch arts bij GGD IJs- selland. ,,Dat is duidelijk te zien op twee plekken: de nek en de ogen. Normaal houden je nekspieren je hoofd recht, zelfs als je in diepe coma bent, maar na overlijden is je nek helemaal slap - je kunt het hoofd een tikje geven en dan valt het naar de andere kant.'' In het oog, vervolgt Van Kuijk, houdt normaal een klein spiertje de pu pil mooi rond in vorm. ,,Als je bent overleden, kun je op de pupil drukken en 'm vervormen tot een soort boontje. Bij leven is dat niet mogelijk. Dat zijn voor ons belang rijke indicatoren om te controle ren of iemand echt dood is.'' Of doodgaan is als in een vredige slaap zakken of dat het pats-boem zwart wordt, is één groot vraagte ken. Voor iedereen natuurlijk, maar ook voor de forensische ge neeskunde. ,,Het is wel bekend dat mensen die in coma liggen, soms waarnemingen hebben'', zegt fo- Het is opvallend dat de cellen na over lijden nog uren leven, ook al stopt het hart met kloppen rensisch patholoog Bela Kubat. ,,Ik heb vroeger gewerkt op de afde ling neurologie. Daar lag een pati ent in coma, waar ze gelukkig ook weer uitkwam. Nadien vertelde ze dat ze mij - in die coma - heeft ho ren praten en ook wat ik zei. Dat klopte. Sindsdien zeg ik nooit meer dat iets onzin is; want er is veel wat we eigenlijk nog niet weten.'' Binnen een uur na overlijden Oké, we weten het zeker: iemand is biologisch dood. Wat gebeurt er dan? ,,Eén van de eerste dingen die je ziet, is dat de huid verbleekt'', zegt Kubat. ,,Het bloed zakt weg uit de haarvaatjes en dat maakt dat je een bleek en vaal gelaat krijgt. Dat gebeurt al na een minuutje of wat.'' Dat bloed zakt door de zwaartekracht naar de laaggelegen delen in het lichaam; de rug of de buik. Daar krijg je dan een paars rode 'lijkvlek'. Dat effect begint na een half uur ongeveer. De lijkvlekken kunnen overi gens ook andere kleuren hebben. Van Kuijk: ,,Bij een vergiftiging met koolstofmonoxide krijg je knalrode lijkvlekken: kersenrood haast. Heel karakteristiek. En ben je vergiftigd met landbouw- of in sectengif, dan worden de lijkvlek ken soms bruin of groen.'' Na 2 tot 8 uur Ga je wat verder inzoomen, dan is het opvallend dat de cellen van het menselijk lichaam na overlijden nog uren leven - ook al stopt het hart met kloppen. ,,Die cellen zijn niet heel actief natuurlijk, want ze krijgen geen voedingsstoffen meer, maar het duurt wel een paar uur voordat ze echt dood zijn'', weet bioloog Corette Wierenga van de Universiteit Utrecht, die gespecialiseerd is in hersencellen. ,,We gebruiken voor ons onder zoek de hersens van dode muizen. Dan gebeurt het wel eens dat we onder de microscoop zien dat een groepje hersencellen opeens héél actief is en dan helemaal stil blijft: als een laatste stuiptrekking.'' Maar dat die actieve cellen bij mensen nog gedachtes zouden kunnen voortbrengen, of gevoe lens: dat is niet waarschijnlijk, zegt Wierenga. ,,Voor gedachtes moet je bij bewustzijn zijn en moeten verschillende hersengebieden met elkaar communiceren. Bovendien is voor de aansturing van onze hersenen heel veel energie nodig: wel 20 procent van al onze energie gaat naar onze hersens. De rest- energie die na overlijden nog in de hersencellen zit, is bij lange na niet genoeg om zulke complexe acties als 'gevoelens' uit te voeren.'' Na 12 uur Onze cellen leven dus nog een poosje door, maar uiteindelijk be gint ook daar het verval. De cel- wand valt uit elkaar en daarmee krijgen eiwitten de ruimte die ons eigen weefsel gaan verteren. Au- tolyse heet dat verschijnsel. ,,Auto DINSDAG 2 NOVEMBER 2021 GO ussen leven en dood - Corette Wierenga, celbioloog

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 58