'Ik wist dat ik iets moest regelen' Huisdier uitvaart UITVAART 5 baasje lag opeens ziek in bed ofwas al langere tijd ziek. Dat heeft een emotionele impact op zo'n dier. Ze zijn zelden direct vrij en blij als ze hier aankomen. Ik hoop maar dat hun soortgenoten vertellen dat het bij mij best oké is. Verder probeer ik leuke dingen met ze te doen, naar het strand of bos gaan bijvoor beeld.'' Een nieuwe plek De stichting krijgt vooral veel dieren waaraan iets mankeert. ,,Als er niks mis is met de hond of kat, is er altijd wel iemand die hem of haar wil hebben. Maar zodra hartproble men of andere medische kosten spelen, wordt het lastiger.'' Adams probeert voor de dieren een nieuwe plek te vinden, maar dat lukt niet altijd. In dat geval houdt zij ze in Nispen. ,,Dit is een betere plek voor ze dan het asiel, waar ze geen zorg op maat krijgen.'' Adams raadt mensen hoe dan ook aan: regel iets voor je huisdier voor na jouw overlijden. Zo kunnen eigenaren bij leven al afspraken maken met de stichting voor de opvang van hun harige vriendje. Wie erft de naaktkat? Mensen kunnen huisdieren ook opnemen in hun testament, vertelt Lucienne van der Geld van Netwerk Notarissen. Zij schreef er zelfs een boek over met de fraaie titel Wie erft de naaktkat? ,,Mensen staan niet genoeg stil bij de mogelijkheid dat het huisdier het baasje overleeft. Ook je huisdier maakt deel uit van je erfenis. Als jij overlijdt, zitten je nabestaanden opeens met een dier in de woning. Het is voor hen heel lastig te beslis sen wat het beste is voor jouw huisdier. Alleen al als jij op papier hebt gezet wat de gebruiksaanwij zing van het huisdier is en wat je het beste tweede thuis vindt, help je de nabestaanden enorm. Zo voor kom je dat jouw vriendje in het asiel belandt.'' De 60-jarige Hans Neuteboom Het is de laatste jaren steeds gewoner om een trouwe viervoeter mee te nemen naar de uitvaart. Huisdieren en grafcultuur gaan echter al duizenden jaren terug: 12.000jaar voor Christus 6000-3000v.Chr. Vanaf pakweg 3100 v.Chr. Tussen de eerste en tweede eeuw na Christus 1920-1929 1945 2019 GO DINSDAG 2 NOVEMBER 2021 uit Zoetermeer (foto boven) heeft alles vast laten leggen voor zijn Kooikerhondje Thijs. ,,Ik ben alleenstaand, deed de hond altijd naar mijn ouders als ik ging wer ken. Alleen is mijn vader net overleden en mijn moeder is 86. Ik wist dat ik iets moest gaan regelen, om te voorkomen dat Thijs na mijn dood op Marktplaats of in het asiel belandt.'' Neuteboom heeft laten vastleggen dat Thijs naar de stichting Laat uw huisdier na van Els Adams gaat. ,,Daar heb ik alvast een fors bedrag voor opzijgezet, zodat alle kosten zijn gedekt. Het geeft me rust dat ik weet dat Thijs ook na mijn dood een topleven tegemoet gaat.'' Nabij het Duitse Bonn ligt een vermoedelijk 14.000 jaar oud graf, waarin een man, een vrouw en twee honden begraven liggen. Het oudst bekende graf van mens met dier tot nu toe. Op een 8000 jaar oude begraaf plaats in Siberië liggen skeletten van zowel honden als mensen. In het oude Egypte worden ook katten, vogels, honden, slangen en krokodillen gemummificeerd en begraven bij hun eigenaar. Katten hadden sowieso een hoog aanzien bij de Egyptenaren. Ook de oude Romeinen houden huisdieren: buiten het havenplaatsje Berenike aan de Rode Zee vinden archeologen een begraafplaats met overblijfselen van honden, katten en apen. Veel diertjes zijn versierd of bedekt. 1533-1584 n.Chr. Pompey zou het leven van 'vader des vaderlands' Willem van Oranje hebben gered door hem wakker te likken of plassen vlak voor een aanval. Het hondje sterft, volgens de verhalen, kort na zijn baasje. Uit verdriet. Laddie Boy van president Warren Harding is de eerste bekende viervoeter van het Witte Huis. Volgens de overlevering huilt de Airdale terrier enorm op de avond dat Harding overlijdt. De twee zijn nog altijd onafscheidelijk als standbeeld in Zuid-Dakota. Blondi, de Duitse herder van Adolf Hitler, zou de avond voordat Hitler de cyanidepil slikt sterven: de dictator test het vergif eerst op zijn hond. In Schotland sterft in 2019 een bulldog uit verdriet, een kwartier nadat zijn baasje overlijdt aan de gevolgen van kanker.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 53