H 'Niemand wilde Sieske uit angst voor besmetting' 4 UITVAART vrienden die het huisdier kunnen of willen overnemen. Steeds meer mensen weten dan Els Adams in het Brabantse Nispen te vinden. Adams runt sinds 2019 de stich ting Laat uw huisdier na. Ze zag dat nabestaanden omhoog zaten met de dieren. Waar moesten ze heen met Droef of Minoes? Adams kreeg telefoontjes uit heel het land. ,,Het ging zelfs zover dat ze een gezond hondje wilden laten inslapen'', zegt ze. ,,Dat gaan we niet doen, zei ik en ik heb het hondje hierheen gehaald.'' In een mum van tijd wist ieder een de stichting te vinden, die Adams vanuit haar huis met een groot buitenverblijf runt. Corona leverde de stichting nog eens extra huisdieren op. Op het moment dat we haar spreken, heeft ze 72 katten en 24 honden rondlopen. Adams merkt dat de dieren die bij haar komen bijna allemaal verdrietig zijn. ,,Alles is anders. Ze begrijpen de situatie niet, hun bij het afscheid. ,,Ik doe dit werk nu twintig jaar en je ziet een steeds persoonlijker uitvaart en ook meer ruimte voor dieren.'' Hij heeft meerdere ervaringen: ,,Ik heb in mijn centrum kamers die 24 uur toegankelijk zijn voor nabestaanden. Je ziet dat mensen er weleens dieren mee naartoe nemen. Zo lag hier een man, die een herdershond had gehad. Die hond kwam iedere dag, rende gelijk naar de opbaarkamer en ging naast de kist liggen. Niet alleen honden of poezen, ook een vissenkom of kanariekooi is wel kom. De familie neemt afscheid, maar het huisdier ook.'' Ook tijdens de uitvaart zelf is er vaker ruimte voor de viervoeter. ,,Het wordt normaal dat een hond dan vooraan bij de kist of bij de familie ligt.'' Laat uw huisdier na Maar wat na dit afscheid? Niet alle overledenen hebben familie of Het ging zelfs zover dat ze een gezond hondje wilden laten inslapen. Dat gaan we niet doen, zei ik In de praktijk merkt zij dat ook. ,,Dieren kunnen een aantal weken tot maanden depressieve klachten hebben. Denk aan verminderde eetlust, meer slapen, dingen niet meer leuk vinden waar ze voor het overlijden van genoten. Een hond die niet meer achter een balletje aan rent of een kat die stopt met insecten vangen.'' Hoe lang en in tens de rouwperiode is hangt van verschillende factoren af. ,,Hoe de band was tussen de baas en het huisdier, bijvoorbeeld. Maar zo lang als in de film Hachi duurt het niet.'' Laten snuffelen Ze adviseert nabestaanden om het huisdier even aan het dode baasje te laten snuffelen. ,,Dan weten ze in ieder geval dat ze overleden zijn. Anders gaan ze misschien zoeken. Ik weet niet of een huis dier echt iets heeft aan het bijwo nen van een uitvaart. Volgens mij is dat vooral voor mensen fijn en doet het voor een dier niet zo veel.'' Endenburg vindt het belangrijk dat het huisdier vervolgens goed terechtkomt. De structuur waar het beestje aan gewend was, is ver stoord. ,,Ze hebben een plek nodig met mensen die goed voor hen zorgen en de ruimte geven om te rouwen. Laat het dier met rust als het even geen aandacht wil. Of geef het juist een extra uitlaat- of borstelbeurt. Als het even wat minder eet, dan is dat maar zo. Een hond of kat op gezond gewicht kan dat best even hebben. Je kunt ze altijd proberen te verleiden met iets extra lekkers.'' Huisdieren hebben dus zelf niet per se baat bij de uitvaart, denkt Endenburg. Toch komen ze steeds vaker mee naar het afscheid, merkt de uitvaartbranche. Dat past in de trend van persoonlijkere plechtig heden. Een van de meest tot de verbeelding sprekende voorbeel den was de van hond Esco, afgelo pen zomer. De Capelse deejay Wisam Al Abassi (37) werd neer geschoten tijdens het uitlaten van Esco. De chowchow week niet van de zijde van zijn getroffen baasje en gromde zelfs naar de hulpdien sten. Bij het afscheid van de over ledene liep Esco voor de rouwstoet uit. Paard op de uitvaart DELA geeft aan dat huisdieren meer dan welkom zijn bij de af- scheidsplechtigheid. Ook andere dieren: zo was in Uden in 2020 een paard aanwezig in een uitvaart centrum. Wilco Leukenhaus van de gelijknamige Monuta-vestiging in Deventer merkt ook dat de rol van huisdieren steeds groter wordt DINSDAG 2 NOVEMBER 2021 GO - Els Adams, stichting Laat uw huisdier na Anouschka Gijsbers-de Wert (46) maakte van dichtbij mee hoe een huis dier geraakt wordt door het overlijden van het baasje. ,,Mijn vader Jan was een grote dierenvriend. In zijn tuin stond een hok voor zwerfkatten uit de buurt, zodat die in de winter niet bevroren. Zijn twee poezen Sieske (2 jaar oud) en de oudere Maya waren alles voor hem. Iedere avond lagen ze met elkaar op de bank. Sieske in zijn nek, kroelend en spinnend.'' Jan overleed in het voorjaar van 2020 aan corona. Hij had niks geregeld voor de kat ten na zijn dood, juist omdat hij kerngezond was voor corona hem trof. ,,Ik ben rond gaan bellen. Voor de oudste had ik al snel een plek gevonden op de boerderij waar ze vandaan kwam. Maar niemand wilde Sieske hebben, uit angst voor besmetting.'' Uiteindelijk kwam ze uit bij Els Adams (59, foto) van de stichting Laat uw huis dier na. ,,Ik belde Els huilend op en mocht Sieske brengen.'' Het vangen van de poes was niet makke lijk. ,,Die was helemaal van slag. Normaal is het een heel aanhankelijke poes, die naar je toe komt, om je benen heen loopt, kopjes geeft, miauwt en spint. Nu zat ze in een hoek, wilde niks, at niet en was alleen maar aan het blazen als je in de buurt kwam. Het waren vreselijke weken.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 52