HET WATER ZAL STROMEN Joepie sprong de hele tijd op Peter' UITVAART 3 VOORWOORD Is dat alweer zeven jaar geleden, hoor ik mezelf denken. Krachtige mannenstemmen achterin de overvolle zaal lieten de ruiten in de spon ningen trillen: De rotsen gaan open Het water zal stromen Het water zal tintelen, stralen Dorstigen komen en drinken. In Huub Oosterhuis' lied De steppe zal bloeien is geen tijd voor treurnis, want wij - de doden - zullen lachen en juichen en leven. En zo besloten we pa's uitvaart met een flinke borrel en een stuk in de kraag. De dood slaat piketpaaltjes in het leven van de achterblijvers, de tijd trekt verder. Maar hadden wij dat bij pa maar letterlijk gedaan. Hij wilde dat zijn as na de crematie verstrooid zou worden in de Vlaar- dingse vaart, 'De Ganges van Vlaardingen' noemde hij die, in Vlaardinger-Ambacht, op de plek waar de eeuwenoude familieboerderij had moeten wijken voor een 'defensiedijk' die er nooit kwam. Ik kon er niet bij zijn, maar denkbeeldig zie ik ma en de andere kinderen - pa keurig verdeeld in plastic boterhamzakjes - de as voorbij de riet kraag mikken op de plek waar hij als jongetje zwom. ,,Die as is nog best zwaar'', had ma na afloop gezegd. ligt de riem van Cas, de vrolijke boxer waar ik mee opgroeide en dagenlang mee op uit trok. Ik was al het huis uit toen ma belde dat het echt niet langer kon. Het was tijd voor zijn laatste wandeling en ze wist dat ik erop zou staan dat ik die met hem maakte. Mijn uit geteerde maatje was ook nu weer blij dat hij mij zag en snoof en draaide nog met zijn staartloze kont. Na het spuitje bij de dierenarts, begroef ik Cas symbolisch en wierp zijn riem in de Vaart. Huisdieren zijn een thema in deze bijlage. Niet hun dood, maar wel wat de achterblijvers met hen doen als het baasje sterft. Boodschap: regel nu wat er met hen gebeurt als jij niet meer voor ze kunt zorgen. Hans en Maria Das dachten alles rond hun gelijktijdige dood - zo'n tien jaar geleden in Frankrijk - goed te hebben geregeld. Hun zoon Matthijs vertelt nu hoe hem dat is vergaan. Wat de dood precies is, welk proces, zocht Jette Pellemans uit. Het lichaam sterft in verschillende fases. We staan ook stil bij wat je met het stoffelijk overschot doet: bij aarde (begraven) en vuur (cremeren) voegt zich binnenkort water, want dat is wat er overblijft na resomeren; het oplossen van het lichaam in een vloeistof. Die kun je vervolgens over het land uitspoelen als een soort meststof. Zou pa hebben gekozen voor resomeren als hij de keuze had gehad? Waarschijnlijk niet. Veel te kiezen valt er sowieso niet als je dood bent. Kort na pa's verstrooiing werd de Vaart uitgebaggerd. Waar pa nu ligt? Zijn as werd op de kant getrokken. Regel nu wat er met hen gebeurt als jij niet meer voor ze kunt zorgen trends Af en toe zien we het pootje van Droef of Minoes op een rouwkaart staan. Hoe gaan huisdieren om met een sterfgeval in het gezin? En hoe nabestaanden met het dier? Welke dierenliefheb ber kent de kaskra ker Hachi niet? In deze film, gebaseerd op een waargebeurd verhaal, begeleidt de Japanse hond Hachiko zijn baasje iedere ochtend naar het station. In de middag wacht Hachi hem op om weer samen naar huis te gaan. Op een dag keert het baasje niet terug: hij overlijdt tijdens zijn werk aan een hartverlamming. Hachiko rouwt op zijn manier: de Japanse akita - zo heet het ras - keert iedere dag terug naar het station. Daar wacht hij negen jaar lang op dezelfde plek op zijn baas, die echter nooit meer de deuren de stationsdeuren zal passeren. Rouwende huisdieren ,,Dat is een uitzonderlijk geval, maar wel met een kern van waarheid'', vertelt doctor Nienke Endenburg. Zij is docent aan de Universiteit Utrecht, onder andere in de relaties tussen mens en dier. Volgens haar is nooit onderzoek gedaan naar de effecten van het overlijden van een baasje op het huisdier. ,,Wel naar sterfgevallen bij chimpansees en olifanten. Daaruit bleek dat die wel degelijk rouwen. En als dat voor deze dieren geldt en voor ons als mensen, dan kun je ervan uitgaan dat alle sociaal levende zoog dieren hiermee te maken hebben.'' (foto) in vrV^^|| A GO DINSDAG 2 NOVEMBER 2021 Verderop in die Vlaardingse Ganges - Koos de Wilt is samensteller van deze bijlage COLOFON Uitvaart is een uitgave van ADR Nieuwsmedia. Aan deze bijlage werkten o.a. mee Tim van Boxtel, Suzanne Eijgenraam, Annet de Groot, Jette Pellemans, Caspar Pisters, Egbert Jan Riethof (eindredactie), Mariska Schotman (vormgeving) en Koos de Wilt (coördinatie). Directie Erik van Gruijthuijsen en Bart Verkade ©DPG Media NL A En dan sterft het baasje, wat nu? TEKST TIM VAN BOXTEL FOTO'S KOEN VERHEIJDEN Wat doen we met Joepie? De 2,5 jarige hond van de buurman van Debbie Gevers (46) zat opeens in een stil huis. Peter Köln uit Schijndel overleed op zijn 76ste aan een hartinfarct, terwijl hij ook corona had. ,,Hij was maar alleen, had verder geen familie. Dan zit je opeens met die hond.'' Niemand wilde Joepie, een Boomer hondje. In die tijd leefde nog onwetend heid over de besmettelijkheid van dieren. ,,Het was zo zielig. Joepie was onrustig. Sprong de hele tijd op Peter, toen die nog niet was opgehaald na zijn overlijden. Die twee hadden ook zo'n sterke band: Joepie was Peters kind.'' Uiteindelijk mocht Debbie Joepie ook naar de stichting Laat uw huisdier na brengen. Die vond vervolgens een nieuw plekje S. voor Joepie, bij 'pjhjs^ Marleen van Vlijmen. ,,Dat was zeker een opluch- F ting: een hond is net zo'n zorg als een kind.'' O

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 51