Daar gaan we weer! 4 Met het vaker laten zien van de QR-code hoopt het kabinet het coronavirus terug te dringen, maar hoe waterdicht is dat systeem? Het groene vinkje blijkt niet altijd heilig. CORONA Nog 9 dagen Weet u nog hoe we er een jaar geleden voor stonden? Er was nog geen vaccin, overal in de wereld werd alles alleen maar erger. In de zomer hadden we even gedacht dat alles overging. Maar al snel daarna bleek het weer mis te zijn. Als de kinderen hoestten, keken we elkaar verschrikt aan. 't Zou toch niet? De boodschappen werden altijd thuisgebracht, als er een tekort was zaten we het uit, of gingen we héél voorzichtig naar de super. Ik bakte brood, omdat we dan niet steeds naar de bakker hoefden. Elke avond liep ik een rondje, omdat ik anders niet in de frisse lucht kwam. We hadden de hele dag de kleintjes om ons heen, we hadden el kaar en onszelf. We speelden hele och tenden Uno, we kochten een sjoelbak. We huurden een contactvrij huisje in Friesland en vroegen ons oprecht af of dat wel veilig genoeg was. was wel een klein wonder. Mijn vrouw werd af en toe wel eens gek van mij. Maar alla, dat kwam ook weer goed. We keken gekke Netflix-series die heel lang duurden en over mensen gingen die in zwaarmoedige restaurants gin gen eten. Lang zame tv, om ons erdoorheen te slepen. Weet u nog? Je zou er bijna nostal gisch van wor den. Want het was behalve angstig ook nog gezellig, moesten we toegeven. Oh ja, we konden een paar maanden zelfs niet naar buiten na 9 uur. De avondklok. Die was u ook bijna vergeten, hè. Ik schreef over dat alles en kreeg honderden, later duizenden mails van lezers overal in Nederland die in dezelf de situatie zaten. Er was verdriet, op winding, maar ook veel berusting. En ondanks het feit dat er nog geen vaccin was, dachten we meestal: we komen er wel uit. We kwamen eruit. Dat vaccin was er. Het werkte. Iedereen kon het nemen. We konden naar buiten, naar het bui tenland zelfs. Langzaam kregen we ons leven terug. Maar toen bleek dat niet ie dereen het vaccin nam. Met redenen soms. Maar vaker zonder goede reden. En daarom zitten we dus vanavond op nieuw te kijken hoe Rutte De Jonge ons vertellen dat we moeten terugscha kelen. Daar word ik niet nostalgisch van, hoor. Daar word ik alleen maar mismoedig van. Toen bleek dat niet iedereen het vaccin nam Van iedereen is de QR-code volledig gecheckt en tóch raak je besmet. Bezoekers van con certen of cafés komen soms bedrogen uit. Het was een prachtig afscheidsconcert van De Kèls, of wel 'de kerels' in Ooij. De mannen kregen zelfs een staande ovatie in het dorpshuis op 17 oktober. Alleen de nasleep van het concert, dat door zo'n 150 man werd be zocht, was minder, erkent medeoprichter Theo Jansen van het Groesbeekse koor. ,,Ik vond het geweldig dat al die oude mensjes op hun mobiel of op papier een code had den. Maar het bleek een schijnveiligheid.'' Zeker twintig mensen raakten besmet. Zowel zangers als toeschouwers. Eenzelfde lot trof bezoekers van het Zutphense café Camelot. Een flinke dom per voor eigenaar Remy Koppel, die zich naar eigen zeggen juist zo 'strikt hield aan de controle van QR-codes'. ,,De besmette persoon was twee keer gevaccineerd. Maar gevaccineerde personen kunnen natuur lijk ook besmet raken.'' Volgens Koppel heerst er een schaamtegevoel bij kroegei genaren als er een corona-uitbraak dreigt. ,,Daar moeten we van af. Het kan bij elk bedrijf gebeuren, want ook gevaccineerde mensen kunnen besmet raken.'' De kroegeigenaar heeft het bij het rechte eind, blijkt uit cijfers van het Rijksinsti tuut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM). Want uit de resultaten van het bron- en contactonderzoek blijkt dat het aantal besmettingen in de horeca stijgt. Het kan bij elk bedrijf gebeuren, want ook gevaccineerde mensen kunnen besmet raken Was op 21 september - net vóór de invoe ring van de QR-code - van de besmettin gen 1,6 procent te herleiden naar de ho reca, daarna steeg het percentage week na week. Van 1,9 procent naar 2,3, naar 3,3 en 3,6 procent. Het meest recente cijfer is van 26 oktober: toen was het 4,3 procent. ,,Dat is dus meer dan een verdubbeling'', beves tigt RIVM-woordvoerder Geert Wester huis. Westerhuis benadrukt dat dit 'ongetwij feld een onderrapportage' betreft. ,,Want van twee derde van de mensen die positief zijn getest, weten we niet waar men denkt dat het virus is opgelopen.'' Veel vaker is de setting 'thuis'. ,,Maar als iemand bij je thuis corona heeft, weet je natuurlijk veel zekerder dat je door die persoon besmet bent geraakt dan bij de horeca.'' Schijnveiligheid Mensen die corona hebben opgelopen maar gevaccineerd zijn, houden bij de check van de QR-code een groen vinkje. Creëer je daarmee schijnveiligheid? ,,Dat vind ik een goede vraag, want dat is niet de bedoeling'', stelt de RIVM-woordvoer- der. ,,De QR-code is ingevoerd om het ri sico te verkleinen.'' En dat doet die QR-code volgens het RIVM vermoedelijk ook. Uit cijfers van Stichting Open Nederland blijkt dat in de week van 18-24 oktober 1300 mensen posi tief zijn getest. ,,Die hadden waarschijnlijk DINSDAG 2 NOVEMBER 2021 GO Frank Poorthuis Frank Poorthuis beschrijft hoe het leven verandert als je stopt met werken. Toch werden we er niet gek van. Dat Deze zomer was het eindelijk zover. I Reageren: frankpoorthuis@dpgmedia.nl Groen vinkje, en tóch besmet Marcia Nieuwenhuis Zutphen/Groesbeek - Remy Koppel, eigenaar café

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4