Spelletjes Kolonie in België ving landlopers op tot 1993 9 Sinds de zomer staat Wortel-Kolonie (B) op de lijst van Unesco Werelderfgoed. In dit gebied nabij de Nederlandse grens huisden tot 1993 landlopers. ZUIDERBUREN Toon Horsten (foto) be schreef in 2013 met Landlopers de geschie denis van Wortel-Ko lonie. Momenteel scoort hij in het buitenland met De pater en de filosoof. Hierin lees je een waargebeurd verhaal. Hoe een Vlaamse pater het belangrijk ste filosofische archief ter wereld redde uit de handen van de nazi's. Terug naar Wortel-Kolonie. Hor sten maakte de erkenning tot we relderfgoed vanaf het eerste uur mee. ,,Dat was in het begin van de ja ren 90. Op een barbecue vernam ik dat Wortel-Kolonie te koop stond. Het gerucht klopte, als jour nalist van Gazet van Antwerpen maakte ik daarover een stuk. Het was het begin van allerlei acties. Want wat zou de nieuwe toekomst worden van het gebied? We wis ten toen nog niet dat de landlopers na 1993 op straat zouden terecht komen. Dat domein moest die enorme groene long blijven. Naar de bossen en het ven trekken, wat voor ons altijd vanzelfsprekend was geweest. Dat mocht niet ver loren gaan. Gelukkig kwam Wor tel-Kolonie wat later in handen van de Stichting Kempens Land schap van de provincie Antwer pen." Toeristen Talloze wandelaars en fietsers ge nieten al jarenlang van Wor tel-Kolonie. Nu kunnen daar in ternationale toeristen bij komen. In het aangrenzende Merksplas-Kolonie kwam al een belevingscentrum en een res taurant. Kan het rustieke karakter nu niet verloren gaan? Toon Hor sten vreest daar niet voor. ,,Dat do mein kan wel wat hebben. Het zou in het weekend drukker kunnen worden, maar ik geloof wel dat een juist evenwicht mogelijk is. Wat ik interessant vind, is dat het verhaal weer wordt verteld over een groep mensen waar niemand over sprak. Dat landschap is er ook gekomen dankzij de opvang van die arme mensen die wer den afgezonderd in het noorden van het land. Het was hun laat ste zekerheid. Ze kregen een dak boven hun hoofd, mochten werken, verdienden wat geld en konden na de vrijlating altijd terugkeren. Het was een gevange nissysteem met voordelen. Het is goed dat die wet op 'beteugeling van landloperij' in 1993 werd afge- schaft. Armoede mag niet straf baar zijn. Maar waarom is het dos sier van de landlopers toen niet van Justitie naar Sociale Zaken verhuisd?" In Merksplas-Kolonie en Wor tel-Kolonie staan nog altijd gevan genissen. Een landschap zonder gedetineerden, is dat de laat ste stap? „Het klinkt onno zel, maar gevangenis sen moeten ergens staan. Voor de gevangenis van Wortel zou je een andere locatie kunnen vinden. Anderzijds hebben de ge vangenen daar veel ruimte. Wor tel is een ander verhaal dan Merksplas. Alleen in Wortel zijn de landlopers er altijd geweest. Soms zaten daar patiënten uit de psychiatrie tussen of er waren de Russische kozakken na de Eer ste Wereldoorlog. Een bekend ver haal is dat van de vader van Johnny Halliday. De zoon was de Europese Elvis, de vader was een landloper." Voor een goed begrip, de laatste landlopers zijn in Wortel nog niet verdwenen. ,,Ik dacht dat er nog twee leven, ze hebben hun vrijlating nooit aangevraagd en blijven onbereik baar. De laatste landlopers die nog konden en wilden spreken, staan in mijn boek. Daar hoorde Dré Van Wellen bij. Toen hij in 2012 stierf, opende de gemeente Hoogstraten speciaal voor zijn begrafenis het al gesloten kerkhof voor landlopers. Hij heeft daar nog een plaats ge kregen." is allank 5 gebeurd. D'r is bie ulder 75-jaerig bestaen 'n boek uut'ehee dü de Zeeuwsche Vereeniging voor Dia lectonderzoek, noe kortweg Zeêuwse Dialectvereêniging: "Koekoek schie- tebroek Kinderspelen in Zeeland". Dae stae eêl vee spelletjes uuthe- breid in. Ei jie dat nog nie? Messchien k5 je 't nog aarhest koape. In 't behin van dit stikje aod'ik 't over de Ipods van de kinders. 't Is eihenlik onhelo- aflijk zövee kinders d'r eêne De ou- wers dienke zeker dat je d'r nie vroeg genocht mee kan behinne. Ze zouwe kunne bedienke dat je dan nie mi mit aore kinders speelt, m5 eêmae alleên. Ik dienke dat vee joenge ouwers d'r zaalf 5 an verslaofd bin. STREEKTAAL Dat stikje van Frans van der Heijde kwam vo mien wè eêl gelehe, want ik bin a 'n stuitje bezig mit artikelen in ons durpsblad over de spelletjes die wulder vroeher op straete deeje spele. Ik zie netuurlijk ok dat eêl vee kinders aolsma op ulder Ipod wrieve in tikke in nie mï bewehe. In dat zou noe juust zo goed weze, want m'n in de krante kunne leze dat de Nederlandse jeugd te dik oort. D'r oor agheêl nie mi gespeeld zö-as ons dat in mien kinder- jaeren edaen Maansenlieve, nae schooltied waere m'n meer bute as in uus. Jao, je dee even j'n oöd ach ter de deure steke om te roepen: "Moe, ik bin tuus". M5 dan was je 5 wi verdwene, je most mit vriendjes landverovertje spele. Mit 'n vijl per- beerde je dan 'n stikje grond d'r bie te kriehen. Netuurlijk aode m'n aole- maele 'n oepel. Daer è'k nog 's wat gevaerlijks mee edae. D'r kwam 'n Duitse soldaot (mof zeide m'n dan) anfietse in ik gaf d'n oepel 'n zet zö- dat ie tehen de fiets ankwam. In ard wegloape netuurlijk, want ie kwam achter ons an. Ie ei ons nie te pakken ekrehe, want m'n konde ons achter 'n muurtje verbaarhe, m5 m'n aode 't wè benauwd! 'n Pries mee gewonne De diengen waer of ons mee speelde waere meêstentieds zaalf emaekt, of dü mien vaoder. Of van moe ekrehe, bevobbeld ouwe blikken, zödat m'n konde blikloape. Daer è'k op kone- hinnedag (toe nog op 31 auhustus) nog 's 'n pries mee gewonne. Jao, op zukke daehen wiere d'r vee van zukke wedstrijden g'ouwe. Wat dienk je van zakloapen. Zaalfs mast- klimmen deeje m'n 's, m5 dat m'n as Oranjevereênehienge daenae noöit mi edae, want d'r was eêne joengen, die dat zö goed kon dat 'n aole wosten gewonnen eit. M5 op 't schoolplein deeje m'n bokjesprienge in meer van die spelletjes. Percies zöas Frans dat 5 beschreven eit. Ie vroeg ok nog of dat 'r nie eêne zou weze die zukke spelletjes 's in 'n boek kon beschrieve. Noe Frans, dat GO DINSDAG 2 NOVEMBER 2021 Werelderfgoed in Wortel In de rubriek Zuiderburen werpen we wekelijks een blik over de Belgische grens. Deze week: Wortel-Kolonie Dominique Piedfort Wortel v - Henk Blom In deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Henk Blom in het Schouws. Beluister de ge sproken rubriek op pzc.nl/streektaal. De oude aalmoezenierswoning op de Kolonie van Wortel staat al een tijdje leeg en heeft een meer dan grondige opknapbeurt nodig, FOTO TOON VERHEIJEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 41