Vi Gezond ontbijtje met straatvoetballer Soufiane Touzani Het wordt strenger: coronapas moet op meer plekken worden getoond De uitgelekte ingrepen op een rij 3 hui IV i •3 Ruim een maand na de grote versoepelingen trapt het kabinet opnieuw op de rem. Meer thuiswerken, een mondkapjesplicht en een uitgebreide coronapas moeten het coronavirus bedwingen. Ingewijden bevestigen de wapens tegen de nieuwste coronagolf. De 1,5 meterregel wordt niet wettelijk verplicht, maar er komt wel een houd-zoveel-mogelijk-afstand-ad- vies. Thuiswerken wordt opnieuw dringend geadviseerd: het gaat om de helft van de tijd op kantoor, de helft thuis. Die richtlijnen gaan vanavond meteen in, dan is er een coronapersconferentie. De mondkapplicht en de bredere inzet van de coronatoegangsbewij zen gelden vanaf komende zater dag. De QR-code - beschikbaar na genezing, negatieve test of volle dige vaccinatie - zal op meer plek ken getoond moeten worden: in culturele instellingen, doorstroom- locaties als pretparken, en sport scholen en zwembaden. De mondkapjes moeten weer verplicht op in binnenruimtes als winkels, gemeentehuizen, biblio theken en bij contactberoepen als de kapper. Een regionale aanpak in coronabrandhaarden lijkt onhaal- baar, wel worden burgemeesters opgeroepen veel beter te handha ven. „Vandaag liggen er meer dan 1200 coronapatiënten in ziekenhuizen, we zien een heel snelle stijging'', zei demissionair minister Hugo de Jonge van Volksgezondheid (CDA) gistermiddag na corona-overleg op het Binnenhof. In het onderwijs keert het ver plichte mondkapje nog niet terug. Wel wil het kabinet onderzoeken of de coronapas ingevoerd kan wor den in het hoger onderwijs en het mbo. Ook wordt bekeken of bedrijven met de QR-code moeten gaan wer ken. Dat ligt gevoelig, maar wetge ving wordt wel voorbereid, melden ingewijden. Voor deze ingrepen moet ook steun worden gezocht in de Tweede Kamer, want die steun is niet bij voorbaat verzekerd. De aankondiging van een bredere coronapas oogstte gisteren direct kritiek. Diverse zwemscholen en pretparken vrezen dat klanten weg blijven. Ook vergt de QR-controle meer personeel. Maar volgens minister De Jonge ontkomt het kabinet nu eenmaal niet aan nieuwe maatregelen: ,,En we willen ook niet de hele samen leving allerlei beperkingen opleg gen, dus je zoekt naar passende maatregelen die daadwerkelijk de snelle spreiding remmen.'' In een aantal weken is het debat compleet gedraaid: eerst ging het vooral over afschaffen van de co ronapas en heropenen van het nachtleven, nu gaat het juist over extra maatregelen. Vorige week werden al de contouren zichtbaar Er liggen ruim 1200 coronapatiënten in ziekenhuizen, we zien een snelle stijging van nieuwe ingrepen. ,,We willen gewoon niet dat allerlei andere zorg afgeschaald moet worden'', zegt De Jonge. Het demissionaire kabinet richt zich nu eerst vooral op maatregelen en adviezen die snel afgekondigd en ingevoerd kunnen worden. Extra regels voor ongevaccineerden - bij voorbeeld door hen de toegang tot horeca te ontzeggen - komen er vooralsnog dus niet. Andere harde lockdownregels - een avondklok, schoolsluiting en winkels dicht - zijn nu ook uit beeld. Actie is 'onvermijdelijk' om de toestroom naar ziekenhuizen te stoppen. Momenteel worden er 1212 coronapatiënten (ruim 400 meer dan een week eerder) ver zorgd in de ziekenhuizen, van wie 236 op de intensive care. Door per soneelsgebrek en het zoveel moge lijk blijven bieden van reguliere en inhaalzorg komen ziekenhuizen nu al in de knel. Zondag trokken de ic-hoofden van de acht academische zieken huizen aan de bel. ,,Het beoogde aantal ic-bedden van 1350 achten wij niet haalbaar'', zei Peter van der Voort, intensivist bij het UMCG, namens hen. ,,En met de verwachte 700 Covid-patiënten op de ic zijn er ook te weinig ic-bedden over voor niet-Covid-zorg.'' Hoeveel effect adviezen hebben, is meer dan ooit de vraag. Ruim acht op de tien Nederlanders zijn volledig gevaccineerd en zullen zich grotendeels veilig wanen. Dat zal ook effect hebben op de nale ving van restricties. Het kabinet worstelt met de taaiste fase van de crisis nu zoveel mensen gevacci neerd zijn maar er nog altijd een te grote toestroom naar ziekenhuizen is. Ondertussen dalen het vertrou wen in de aanpak en het draagvlak voor maatregelen. GO DINSDAG 2 NOVEMBER 2021 ROTTERDAM FOTO'S ANP Rotterdamse basisschool kinderen trapten gisteren het Nationaal Schoolontbijt af in stadion de Kuip met straat voetballer en freestylepionier Soufiane Touzani. Van 1 tot en met 5 november brengen scholen gezond eten in de ochtend onder de aandacht van hun leerlingen. Een giste ren vrijgegeven onderzoek laat zien dat kinderen en hun ouders er zich meer bewust van moeten worden wat een gezond ontbijt is. Er doen 2500 scholen mee. Mondkapje moet weer op Niels Klaassen Tobias den Hartog Den Haag - Minister Hugo de Jonge Houd 1,5 meter afstand (dringend advies, per direct). Werk de helft van de tijd thuis (dringend advies, per direct). Het coronatoegangs bewijs geldt ook in onder meer sportscholen, zwemba den en 'doorstroomlocaties' als dierentuinen, musea en pretparken (plicht, vanaf 6 november). Draag een mondkapje in publieke binnenruimten zoals winkels, stations, bibliotheken en gemeentehuizen (ver plicht, vanaf 6 november). Een regionale aanpak in coronabrandhaarden lijkt on haalbaar, wel worden bedrij ven en burgemeesters opge roepen beter te handhaven. Extra regels alleen voor ongevaccineerden zijn voor lopig uit beeld. Het kabinet bereidt alvast wetgeving voor zodat de coronapas ook bij bedrijven verplicht kan worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3