IS* Trekdijkzege verliest veel van zijn glans mm* w 6 Herdenking slachtoffers in aanloop en tijdens bevrijding van Westkapelle m mmmsm Als zestienjarig meisje maakte ze op 3 oktober 1944 het bombarde ment mee toen de geallieerden de dijk in een serie aanvallen verwoes ten maar ook het grootste deel van het dorp. Door het bombardement en de daaropvolgende inundatie kwamen 157 inwoners van Westka pelle om het leven. „Gelukkig geen directe leden van ons gezin, maar wel dertien familieleden", zo weet de 93-jarige Betje Flipse maar al te goed. Ook de woning van het gezin Flipse werd bij dat bombardement verwoest waardoor het vluchtte naar Oostkapelle, vervolgens Dom burg, Wemeldinge en 's-Heer Abts- kerke voor het na vele maanden te rug kon keren naar een bijna totaal verwoest Westkapelle. Als ze kan bezoekt ze elk jaar op de 1e november de erebegraafplaats bij de vuurtoren waar die burger slachtoffers liggen. Er worden dan kransen gelegd en maandag wer den ook alle namen genoemd van de 44 kinderen die eind 1944 in Westkapelle om het leven kwamen door het oorlogsgeweld. Kinderen soms maar een paar weken oud. Leerlingen van de basisscholen legden bloemen bij hun graven. Dat deden ze samen met oud-com mando's want commando's speel den een belangrijke rol bij de be vrijding van Westkapelle. Zij kwa men in de ochtend van de 1e no vember 1944 met landingsvaartui gen aan land en verdreven de Duitse bezetters. Het waren vooral Britse commando's maar aan hun zijde vochten ook commando's uit andere landen. Onder andere de la tere commandant van oud-com- V" mmgmm W-Pr mando Jacobus Blaas (78) uit Oost Souburg. Samen met andere oud commando's was hij present bij de herdenking van de landing en be- vrijding van Westkapelle en de daaropvolgende herdenking van de burgerslachtoffers. Strijd om de Sloedam Hij kwam niet alleen naar Westka- pelle om de strijd van zijn voorgan gers te herdenken. Maar ook om zijn vader te eren die stierf tijdens de slag om de Sloedam. Het gezin Blaas moest eind '44 Oost-Souburg ontvluchten wegens het oorlogsge weld en dacht een veilig onderko men te vinden op de boerderij van een familielid nabij Lewedorp. Maar het bleek kort daarna midden in een echte oorlogszone te liggen. ,,Bij een beschieten kwam mijn va- Na de bevrijding zijn ook nog meerdere slachtoffers gevallen hier in Westkapelle der om het leven en mijn oom raakte zwaargewond." Piet Wille boordse (75) herinnert zich ook nog het puin dat overal lag. Hoewel hij ruim een jaar na de bevrij ding werd geboren herinnert hij zich nog goed hoe overal puin lag toen hij als klein kind opgroeide in Westkapelle. Va derloos want zijn vader Piet stapte in '47, bij het herstel van de dijk, op een mijn en stierf. ,,Zo zijn er na de bevrijding ook nog meerdere slachtoffers gevallen hier in West- kapelle als gevolg van de oorlog." Tientallen Nieuwlanders demon streerden op 4 november 2019 nog maar eens tegen een bedrijventer rein naast hun dorp. Ze kregen niet hun zin, maar ze boekten wel een belangrijke zege. Want wat er ook aan de Trekdijk komt, voor indu strie die geluid en stank veroor- zaakt, bleek na die demonstratie en het aansluitende debat in de ge meenteraad, politiek geen draag vlak meer. De extra strenge eisen aan de milieucategorie van bedrijven die zich op de Trekdijk willen vesti gen, gelden nog steeds. Maar er rij zen nu twijfels of het college van B en W die wel echt zal handhaven. In het ontwerp-bestemmingsplan voor de Trekdijk staat namelijk dat het college de 'bevoegdheid' heeft van die eisen af te wijken. B en W mogen daar zelf een besluit over nemen, zonder dat de gemeente raad dat moet goedkeuren. Onrust De Zeeuwse Milieufederatie (ZMf) is bang dat het college nu alsnog bedrijven kan toestaan die vervui- lender zijn en meer overlast geven dan de gemeenteraad en de inwo- Er zouden heel mooie bedrijven kunnen komen die in een hogere categorie vallen ners aanvaardbaar vinden. En dat heeft tot onrust geleid bij de ge meenteraad, bleek gisteravond tij dens de raadscommissie ruimte. De oppositiepartijen SP, Christenunie, GroenLinks, PvdA en D66 uitten allemaal hun zor gen. Coalitiepartij LPM liet niet het achterste van haar tong zien, maar kondigde wel 'amendemen ten en moties' aan. Of die over dit zelfde punt gaan, moet blijken tij dens de raadsvergaderingen van 10 en 11 november. Op één van beide dagen komt de Trekdijk aan de orde. Geen garanties Duidelijk is wel dat het college niet van zins is die 'bevoegdheid' uit handen te geven. ,,Dit heeft u als raad gedelegeerd aan het college", reageerde wethouder Carla Doorn (LPM). ,,Daar gaan we zorgvuldig mee om en we zullen u op de hoogte houden van wat we doen", beloofde zij. Maar garanties dat er geen be drijven komen die in een hogere milieucategorie vallen dan de ge meenteraad en de inwoners wil len, gaf Doorn niet. ,,Er zouden na melijk ook heel mooie bedrijven kunnen komen die in een hogere categorie vallen maar toch niet zo vervuilend zijn." Emelisse Wat voor soort bedrijven dat dan kunnen zijn, wilden meerdere partijen weten. ,,Houtbewerking, vleesverwerking", somde wethou der Doorn op. ,,En als u het mij persoonlijk vraagt: ik vind Brou werij Emelisse in Goes langs de snelweg een heel mooi bedrijf. Het zou toch zonde zijn als we zoiets bij voorbaat uitsluiten?" dinsdag 2 november 2021 WA Bombardement vergeet je nooit Dat bombardement, verschrik kelijk, dat vergeet je nooit meer. Nee nooit meer, zo zegt Betje Flipse als ze maandag aanwezig is op de erebegraafplaats bij de vuurtoren in Westkapelle. Daar worden die dag de burgerslacht offers herdacht die vielen in de aanloop en tijdens de bevrijding van Westkapelle. Emile Calon Westkapelle ,vV%: ak Oud-commando's staan in het gelid bij de herdenking van de 157 inwoners die omkwamen bij de bevrij' ding van Westkapelle. foto's dirk-jan gjeltema jf if y Betje Flipse maakte in okto ber 1944 het bombardement op Westkapelle mee. ,,Dertien familieleden kwamen daarbij om het leven." Piet Willeboordse Wat een mooie overwinning was het twee jaar geleden voor de inwoners van Nieuw- en Sint Joosland. In hun strijd tegen vervuilende industrie op het toe komstige bedrijventerrein Trek- dijk kregen ze de steun van de gemeenteraad. Maar nu verliest die zege veel van zijn glans. Maurits Sep Nieuw- en Sint Joosland - Carla Doorn, wethouder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 38