Volop vacatures, niemand om ze te vullen 5 MARINA BEACH CARAVAN UIT Van de gemeente Terneuzen moeten ze weg van vakantiepark Marina Beach. Maar wat dan? Edwin en Caroline van der Ploeg moeten wel bezwaar maken want een ander huis is niet te vinden. Ook de familie Van der Ploeg kreeg eind sep tember de brief van de gemeente: binnen twee weken vertrek ken of een dwangsom van 25.000 euro betalen. Desondanks zitten ze nog steeds in de stacaravan, niet wetend hoe nu verder. Edwin (54) weet wel wat men sen denken: ,,Als je hem ziet, denk je, die is kerngezond." De voorma lige vrachtwagenchauffeur is ook een beer van een vent. Maar schijn bedriegt. ,,Hij heeft een aneurysma gehad. Zeg maar dat een ader in zijn hoofd geklapt is", omschrijft zijn vrouw het. ,,Er zijn er maar weinig die zoiets overleven." Edwin over leefde het wel maar hield er een reeks klachten aan over. ,,Hij somt op: geheugenverlies, concentratie verlies, een kort lontje en ik kan niet goed tegen prikkels. Drukte, te veel verkeer, te veel kleuren, ik kan er niet tegen. De gang waar de frisdrank staat, in de super marktZijn ogen draaien naar de hemel om te illustreren dat hij bijna gestrekt ging. ,,Ik moest ge- woon overgeven van al die felle kleuren." Beer van een vent of niet. Hij is volledig afgekeurd en krijgt een uitkering, aangevuld met een pensioen. Restschuld Caroline (55) op haar beurt, loopt al jaren in de Ziektewet en zal eind december afgekeurd worden. Ze heeft een chronisch ontstoken al vleesklier en suikerziekte. ,,Ik lig al twee jaar op de bank, helemaal ge nezen zal ik niet." ,,Ik zie haar in ieder geval niet vier keer per dag de trap op gaan", mompelt Edwin om maar aan te geven dat een huis met verdiepingen niet echt een optie is. Beiden werkten een tijd op het park zelf. Hij was hoofd technische dienst en zij stuurde de schoon maakploegen aan. Zo zijn ze ook zeven en een half jaar geleden op het park terechtgekomen. Hun huis in Breda werd met restschuld verkocht, voortaan woonden ze in een stacaravan. Met de uitkeringen en het aan vullend pensioen bij elkaar opge teld, komt er te veel binnen voor huursubsidie. Maar omdat de uit keringen als inkomen voor een hy potheek weer niet meetellen, mo gen ze maximaal 140.000 euro le nen. ,,Daar heb je tegenwoordig ook niks meer voor, ook niet in Zeeuws-Vlaanderen." Ik mag wel duizend euro huur betalen maar niet vierhonderd euro voor een hypotheek Het aanbod is schaars, hun wen sen specifiek. Iets zonder boven verdieping, liefst in een rustige omgeving en dat voor weinig geld. Met de stacaravan hebben ze dat al, maar daar mogen ze niet blij- ven. ,,Ik mag wel duizend euro huur betalen, maar niet vierhon derd euro voor een hypotheek", vat Edwin hun lastige positie sa men. ,,En zij dan?" Hij wijst naar hun 18-jarige dochter. ,,Ze zit in Terneuzen op school, heeft een baantje in Oostburg. Moet ik soms tegen haar zeggen 'kom, we ver huizen naar Zuid-Limburg?'" Wethouder Frank van Hulle heeft alle permanente bewoners maatwerk beloofd. Voor iedereen zal een passende oplossing gevon den worden. Edwin en Caroline hebben nog niks gehoord. ,,Het zal mij benieuwen", schampert hij. ,,Benieuwd of ze iets vinden dat er niet is." Door de ronkende economie schiet het aantal vacatures bij bedrijven omhoog, meldt uitkeringsinstantie UWV in een nieuw rapport over de regionale arbeidsmarkt. Er stonden van april tot en met juni zelfs 500 vacatures meer open dan in het tweede kwartaal van 2019. De vraag is wie ze gaat vullen. Tegenover het enorme banenaanbod staat slechts een klein peloton werkzoekenden. Het aantal WW'ers is de afgelopen maanden namelijk fors gedaald. Be gin dit jaar waren het er ruim 5200, in september nog maar 3400. Zeeland is samen met een deel van de provincie Utrecht het gebied waar de personeelsvijver het snelst opdroogt. Er zijn nu meer vacatures dan werkzoekenden. Volgens de UWV zijn specialisten in een aantal sectoren niet of nauwelijks te vin den. Schaars zijn technici, ict'ers, horecapersoneel en dan met name De personeelscrisis biedt mensen met een lichte arbeids- beperking kansen koks, vrachtwagenchauffeurs en zorgpersoneel. Ook aan bouwlie den, schoonmakers, beveiligers en docenten is gebrek. Er zijn ook be roepen waarin weinig werk te vin den is, bijvoorbeeld reisbureaume dewerkers, medewerkers van een bedrijfsrestaurant en producenten en technici in de theaterwereld. Volgens de UWV biedt de Zeeuwse personeelscrisis meer dan ooit kansen voor werkzoekenden met een (lichte) arbeidsbeperking. In Zeeland gaat dat om zo'n 12.000 mensen die onder de Participatie wet vallen, zoals bijstandsgerech tigden, mensen die gedeeltelijk ar beidsongeschikt zijn of jongeren met een beperking (Wajong). Een probleem is dat een flink deel van deze werkzoekenden geen start kwalificatie heeft: een diploma havo, vwo, mbo niveau 2 of hoger. De helft van de door de UWV be vraagde werkgevers zegt dat het be drijf of de werkomgeving onge schikt is om kwetsbare groepen in dienst te nemen. Nog geen vijfde van de bedrijven denkt dat het wel mogelijk is om mensen met een ar- beidsbeperking aan te stellen. De UWV zegt werkgevers te kunnen helpen met maatwerk: bijvoorbeeld de werkplek aanpassen of een baan met iets minder uren. De Zeeuwse arbeidsmarkt wordt de komende jaren vermoedelijk nog krapper door een pensioengolf. Ruim één op de tien werknemers is zestig jaar en ouder. Dat betekent de uittocht van ruim 16.000 ervaren werknemers. Overigens verschilt de vergrijzing sterk per economi sche sector. In de zorg, de industrie en het openbaar bestuur zijn de meeste grijze haren te vinden. Dat zijn juist de sectoren waar momen teel de roep om nieuw talent het hardst klinkt. dinsdag 2 november 2021 'Waar moeten wij dan wonen?' Guido van der Heijden Terneuzen Edwin van der Ploeg woont met zijn vrouw Caroline en hun dochter Nienke op Marina Beach. Nog wel. foto gianni agosti -Edwin van der Ploeg In Zeeland staan nu nog meer vacatures open dan voor de pandemie: 9500 in het tweede kwartaal. Tegelijkertijd is er een tekort aan vakmensen, waar door werkgevers nauwelijks per soneel kunnen vinden. Vooral de horeca, de techniek en de ict schreeuwen om hersens en han den. Frank Balkenende Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 37