Infocentrum Grevelingen gaat 1 december dicht 4 Gedeputeerde Anita Pijpelink is op missie WATERWET/ ONTGRONDINGENWET zijn. Nu halen we niet alles uit cul tuur. Designers, beeldend kunste naars, schrijvers, dichters, muzi kanten, noem maar op: zij kunnen ons helpen wegen te bereiden." Pijpelink roept bedrijven en an dere partijen op vaker een beroep te doen op de sector, om samen in novatieve oplossingen te beden ken. „Je krijgt dan bijzondere combinaties zoals - ik Bedrijven laten kansen liggen als ze cultuur niet bij de 'harde industrie' betrekken wordt voor de zeespiegelstijging, maar wel dat het andere oplossin gen worden dan in het eerste tra ject van de Deltawerken. Hoe su per zou het zijn als we, onder steund en gegidst door onder meer cultuur, die weten te bereiken? Daarmee zetten we Zeeland op nieuw op de kaart en zegt ieder een: ze flikken het toch weer." De eerste aanzetten voor wat Pijpelink wil, zijn er al, onder meer in Grenspark Groot Saeftinghe. Zij noemt ook de wijze waarop kunstenaar Rem van den Bosch bezig is met klimaatver andering. ,,Hij verbindt iets wat we kennen en waarderen - kleder dracht en het Zeeuws Meisje - met toekomstige opgaven waarvoor we de ogen niet kunnen sluiten." Voor de tweede keer in zijn bestaan moet de accommodatie aan de Brouwersdam dicht. Opnieuw om dat de exploitatie niet rendabel is. Pionier Bert Kranendonk gooide na anderhalfjaar tegenvallende bezoe kersaantallen de handdoek in de ring en liet het toenmalig natuur- en recreatieschap met een tekort van 300.000 euro zitten. Staatsbos beheer nam het pand met uitkijk toren (gebouwd met 3,2 miljoen euro subsidie van Europa en lokale overheden) 'om niet' over, maar ziet evenmin kans er voldoende geld uit te slaan. De toegang tot het Informatie- centrum is gratis, net als de uitkijk toren. Die 50.000 bezoekers bren gen dus per saldo geen geld in kas, legt Marcel van Dun van Staatsbos beheer uit. ,,Behalve als ze iets in het winkeltje kopen." De horeca le verde pacht op en ook excursies brachten geld in het laatje. Maar de verhuur van de zalen op de afgele gen locatie bleef lastig. ,,En dus moet er steeds geld bij", aldus Van Dun. „Andere grote bezoekerscen tra, in de Schoorlse duinen of De Peel bijvoorbeeld, zijn veel meer een uitvalsbasis voor de natuur. Daar kan je gelijk een kabouterpad of mountainbikeparcours op. Die directe natuurbeleving is toch min der aan de Grevelingen." Per 1 de cember gaat de deur op slot. Het complex wordt verkocht. Pijpelink noemt het zelfs haar 'missie'. „Cultuur is niet alleen een theaterprogrammering of een fes tival. Nog te vaak wordt de sector gelinkt aan vermaak, bezinning en leefbaarheid. Dat is óók heel be langrijk, maar cultuur kan nog veel meer voor ons betekenen. Dat pro beer ik bij iedereen tussen de oren te krijgen." ,,Ik zie cultuur als dé sector die ons kan helpen bij alle grote opga ven waarvoor we staan", zegt Pij- pelink. ,,Er komen enorme veran deringen op ons af, zoals de ma nier waarop we met energie om gaan, de invulling van onze omge ving en de klimaatverandering. Er moeten dingen echt anders en dat is voor heel veel mensen, inclusief mijzelf, ingewikkeld. Laten we het onszelf gunnen dat we een sector hebben die ons daarbij kan helpen en kan meedenken over oplossin gen. Dat is de cultuur." Creatieve aanpak Het gaat erom anders naar zaken te leren kijken, een creatieve aanpak te verzinnen en te beseffen dat veranderingen ook weer tot mooie dingen kunnen leiden. ,,Zoals Flo- ris Alkemade, de rijksbouwmees ter, zegt: probeer mensen te laten verlangen naar veranderingen, in plaats van dat zij daarvoor angstig noem maar wat - Yara dat met CBK Zeeland samenwerkt. Dat is wat anders dan grote bedrijven die cultuurevenementen sponsoren. Het gaat in dit geval om cultuur als gelijkwaardige sector naast de harde industrie. Ik wil die werel den dichter bij elkaar brengen. Be drijven laten kansen liggen als ze cultuur er niet bij betrekken." Neem de aanpak van de zeespie gelstijging. ,,We moeten gaan na denken over nieuwe technieken, andere oplossingen. Mijn ambitie is dat we als Zeeland leidend wor den voor de rest van de wereld, zo als men ook nog steeds komt kij ken naar de Oosterscheldekering. Ik weet niet wat de oplossing Coronapandemie Het veranderde denken over cul tuur komt mede door de corona- pandemie. ,,Die heeft het echt een boost gegeven. Ik heb steeds ge zegd: we willen niet alleen maar dat er geen enkele instelling of or ganisatie omvalt, maar we moeten deze periode ook gebruiken om stappen te zetten naar een toe komst zoals we die echt willen." De komende dagen draagt de gedeputeerde haar missie op alle fronten uit: vandaag tijdens de Haagse Dag, woensdag bij het be zoek van cultuurminister Ingrid van Engelshoven aan Zeeland en donderdag tijdens de eerste Cul tuurdag Zeeland in Goes. KENNISGEVING ONTWERPBESLUITEN dinsdag 2 november 2021 GO 'We moeten meer uit cultuur halen' -Anita Pijpelink, gedeputeerde ,,We hebben geprobeerd de loop er in te krijgen. Dat is gelukt", juichte beheerder William van der Hulle drie maanden nadat Staatsbosbeheer het noodlij dende informatiecentrum aan de Grevelingen had overgeno men. Eind 2017 tikte de teller al 39.498 bezoekers aan en dat aantal groeide door tot rond de 50.000. Maar toch is dat niet ge noeg. Marcel Modde Ouddorp Het Informatiecentrum Greve- lingen sluit de deuren en komt te koop. FOTO SANDRA SCHIMMELPENNINK Rijkswaterstaat Ministerie van Infrastructuur en Waterstaat „Cultuur is meer dan vermaak", zegt gedeputeerde Anita Pijpe link. Juist in deze tijd hebben we de sector heel hard nodig. Rolf Bosboom Middelburg De minister van Infrastructuur en Waterstaat heeft het voornemen vergunningen opgrond van de Waterwet en de Ontgrondingenwet te verlenen aan het Vlaams Gewest, departement Mobiliteit en Openbare Werken, te Antwerpen. De aangevraagde activiteit betreft het voortzetten van het baggeronderhoud van de vaargeul van de Westerschelde. Dit behelst het baggeren en storten/verspreiden van in totaal 81,9 miljoen IT13 baggerspecie (n,7 miljoen m3 per jaar) in de Westerschelde, voor een periode van 7 jaar. Terinzagelegging Vanaf 3 november 2021 toten met 14 december 2021 wordt een ieder die dat wenst in de gelegenheid gesteld de aanvragen, de ontwerpbesluiten en andere van belang zijnde stukken in te zien. Daartoe bestaan de volgende mogelijkheden: 1. Op verzoek kan Rijkswaterstaat u de stukken pere-mail toezenden. Uw verzoek kunt u per e-mail sturen aan ZD-vergunningen@rws.nl. Daarnaast bestaat de mogelijkheid, op voorafgaande afspraak, de stukken te komen inzien op het kantoor van Rijkswaterstaat Zee en Delta, Poelendaelesingel 18 te Middelburg. Hiervoor kunt u tijdens kantooruren contact opnemen met de afdeling Vergunningverlening, telefoon: 088-7974600. 2. De stukken liggen gedurende de openingstijden ter inzage bij de publieksbalies van de gemeenten Vlissingen, Sluis, Borsele, Terneuzen, Kapelle, Reimerswaal en Hulst. Zienswijzen Tot en met 14 december 2021 kunnen zowel schriftelijk als mondeling zienswijzen worden ingebracht, voor de Watervergunning door belanghebbenden, en voor de Ontgrondingenvergunning door een ieder. Schriftelijke zienswijzen kunnen gestuurd worden aan Rijkswaterstaat Zee en Delta, afdeling Vergunningverlening, Postbus 2232,3500 GE Utrecht. Voor mondelinge zienswijzen kan contact worden opgenomen met de afdeling Vergunningverlening, telefoon: 088-7974600. DE MINISTER VAN INFRASTRUCTUUR EN WATERSTAAT, namens deze, hoofd Vergunningverlening Rijkswaterstaat Zee en Delta M.P. Ardon MSc MCPm Werk van Rem van den Bosch voor zijn tentoonstelling #Water in het Watersnoodmuseum, waar mee hij het bewustzijn van mensen voor een watersnoodramp wil vergroten. foto rem van den bosch

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 36