een soort privétijd' 'Autorit van twee keer drie kwartier is vorm van onthaasten' ZEELAND 3 Behoefte aan meer noodopvang asielzoekers Meer corona patiënten uit Zuid-Holland FORENSEN VAN BUITEN DE PROVINCIE A Lydia Smekens (65) werkt in Zeeland en woont erbuiten. Zij rijdt al dertig jaar vijf da gen in de week van Gent naar Ter neuzen, waar ze teamleider is bij zorgorganisatie SVRZ. „Vroeger woonden we in Zuiddorpe, maar we zijn verhuisd naar Gent waar mijn man werkzaam was. Zelf bleef ik heen en weer rijden naar Terneuzen." De R4 in België zorgt bijna dagelijks voor vertraging. ,,De nieuwe Tractaatweg was voor mij een grote verbetering, maar te gelijkertijd zie je ook steeds meer verkeer op de weg en wordt het dus overal drukker." Smekens zit ontspannen achter het stuur. Elke dag anderhalf uur. „Tussen Gent en Terneuzen is openbaar vervoer geen optie voor mij. Dit is goed te doen. Na een hele dag werken zie ik het ritje in de auto als een vorm van onthaas ten.'' Pim Bruins Pim Bruins (39) rijdt al vijfjaar drie keer per week van Hendrik- Ido-Ambacht naar Vlissingen, waar hij eigenaar is van trampoli nehal Street Jump. Een enkele reis kost hem een uur en een kwartier. Hij probeert de reistijd vooral ef fectief te benutten. ,,Een spotify- lijstje afspelen in de auto doe ik al lang niet meer." Zijn carkit draait op volle toeren als hij de auto in stapt en het gaspedaal intrapt. ,,Mijn collega's weten precies op welke momenten ik in de auto zit, zodat er tijd is om zaken door te spreken." Naast Street Jump beheert Bruijns nog twee bedrijven én is hij voet baltrainer van SSV'65 in Goes. ,,De kans dat we in de toekomst weer in Zeeland gaan wonen, is zeker aanwezig." met collega René de Nooijer, die ook in Middelburg woont. ,,Die vijftig minuten per reis calculeer je in. Het is ook een soort gewen ning", vindt Assink. ,,En om eer lijk te zijn beschouw ik die 100 ex tra minuten op een dag als een soort privétijd. Je kunt even wak ker worden. Eenmaal thuis moet er gegeten worden en moeten de kinderen weer naar de sport ge bracht worden. Dan sta je toch weer aan tot 20.30 uur." Een heel enkele keer stapt de Middelburger met tegenzin de auto in. ,,Je hebt natuurlijk wel eens een baaldag, maar dat heeft iemand die op de fiets in de regen naar zijn werk moet ook. Mensen vragen wel eens waarom ik zover van mijn werk woon. Ik zeg dan altijd dat het in de Randstad niet veel anders is. Als daar tien kilo meter tussen huis en werk zit, doe je er ook gerust vijftig minu ten over." Naast de bestaande noodopvang in Middelburg en Goes zijn er nog meer tijdelijke opvangloca- ties voor asielzoekers in de pro vincie Zeeland nodig. De provincie en gemeenten overleggen hierover met het Centraal Orgaan opvang Asiel zoekers (COA). In de Zeeland hallen in Goes is al een noodop- vanglocatie ingericht voor 320 mensen. In Studio A58 in Mid delburg is nu ruimte voor 100 asielzoekers. Later kunnen daar nog eens 150 mensen bij. Maar het COA is dus ook in Zeeland op zoek naar meer plaatsen om mensen snel onder te brengen. In Zeeland werken de ge meenten samen. Naast de nood opvang komen in Middelburg, Terneuzen en Goes ook duur zame asielzoekcentra (azc's). Die bieden ruimte aan in totaal 630 tot 780 mensen. De andere Zeeuwse gemeen ten hebben toegezegd meer sta tushouders onderdak te bieden. Deze groep mensen hebben een verblijfsvergunning, maar door dat ze nog geen woning hebben kunnen vinden, blijven ze nood gedwongen in azc's wonen. Daardoor houden ze plaatsen in azc's bezet die voor asielzoekers bedoeld zijn. coronapatiënten die in de zie kenhuizen in Goes en Terneu- zen liggen komen er 7 uit Zuid Holland. De Zeeuwse zieken huizen helpen zo mee om de druk in de ziekenhuizen in het Rijnmondgebied te verlichten. Ziekenhuis Adrz in Goes heeft 6 mensen van buiten Zeeland opgenomen, ZorgSaam in Ter- neuzen 1. In Goes lagen gisterochtend 15 mensen met een ernstige co rona-infectie. Dat zijn er 5 meer dan een week geleden. Van de 15 patiënten liggen er 4 op de in tensive care. Dat is 1 patiënt meer dan een week geleden. In Terneuzen worden 7 coro napatiënten behandeld. 5 liggen op de verpleegafdeling, dat zijn er 2 meer dan een week geleden. Op de intensive care zijn 2 bed den bezet, net zoveel als een week geleden. 6 patiënten ko men uit Zeeland, 1 van buiten de provincie. Vrijdag lieten de ziekenhuizen weten dat door stijgend ziekte verzuim en medewerkers die hun rust nodig hebben het niet eenvoudig is om de werkroosters nog rond te krijgen. De zieken huizen verwachten de komende tijd mogelijk bepaalde ingrepen en operaties te moeten uitstel len. dinsdag 2 november 2021 naar Zeeland in de lift Lydia Smekens werkt bij Ter Schorre in Terneuzen, maar woont in Gent: „Openbaar vervoer is geen optie voor mij." foto anne hana Eldridge Pentury Gent Roland Assink: ,,Het is gewenning." foto dirkjan gjeltema Theo Giele Middelburg GOES/TERNEUZEN Van de 22

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 35