s? Vakantiehuisje is niet de oplossing Besmette asielzoekers van Studio A58 naar speciale opvang 'Die 100 extra minuten zijn Lach Zo'n 2200 Rotterdammers werken in Zeeland. Ook 400 Amsterdammers hebben hier een baan. Ze zijn niet de enigen die pendelen naar de provincie. Of omgekeerd. 2 WOONWERKVERKEER ZON 33.000 Commentaar Snel een woning vinden is, ook in Zeeland, een drama als je geen diepe zakken hebt. Huren is helemaal een drama als je geen recht hebt om met voorrang een sociale huurwoning toegewezen te krijgen. En zelfs dan moet je niet te veel eisen stellen. De krapte op de woningmarkt maakt de breuk door een echtscheiding nog gecompliceerder dan het al is. Een snelle en gemakkelijke oplossing is er niet voor dit probleem. Zeker omdat het ook niet de enige flessenhals is in de doorstroming op de woningmarkt. Vakantieparken worden door sommigen als alternatief ge zien voor een gewone woonwijk. Het is verleidelijk hier aan toe te geven, zeker in een rijk met vakantiewoningen bedeelde pro vincie als Zeeland. Als het voor een zeer beperkte periode is, om de allerhoogste nood te lenigen, kan dit een uitkomst zijn. Maar in de praktijk is het risico levensgroot aanwezig dat men sen er niet meer weg kunnen komen en op zo'n park blijven hangen. Of ze kunnen van de een op de andere dag op straat worden gezet omdat normale huurbescherming ontbreekt. Ge meenten zijn daarom terecht huiverig voor het toestaan van min of meer permanente bewoning van een vakantiehuisje. Wat dan wel een oplossing is? Meer woningen bouwen. En regels voor en toezicht op de huren die investeerders mogen rekenen. Want het is niet altijd een kwestie van te weinig wo ningen, maar van te weinig betaalbare woningen. Gemeenten zijn terecht huiverig voor het toestaan van permanente bewoning van een vakantiehuisje Uit de laatste testronde van de GGD afgelopen zaterdag kwamen veertien nieuwe besmettingen on der de 85 tijdelijke bewoners van de hal naar voren. In overleg met het Centraal Orgaan opvang Asiel zoekers (COA) is besloten de man nen uit te plaatsen naar een speci ale tijdelijke opvang op landgoed park Den Alerdinck bij Laag Zuthem, gemeente Raalte. ALMANAK De Schouwse heeft een aanste kelijke lach waar je niet omheen kunt. Eén van het kaliber dat je haar niet per se hoeft te zien om te weten of ze in de buurt is. Luid en duidelijk. Dat viel ook de kin deren op die afgelopen weekend aan de deur kwamen voor Hal loween. Geheel volgens de tradi- Volgens een woordvoerder van de gemeente Middelburg is het vrijwel ondoenlijk de mannen in de evenementenhal van Frans Lie- vense op de Mortiere in Middel burg in quarantaine te houden. Vorige week werden al acht be smette mannen naar Laag Zuthem gebracht. De GGD test de achtergebleven mannen in Studio A58 donderdag opnieuw. Nieuwe groep Voorlopig is het onderbrengen van een nieuwe groep van zo'n hon derd asielzoekers van de baan. Niet alleen vanwege de Covid-besmet- tingen, maar ook omdat de Mid delburgse huisartsen zich moeten klaarmaken voor nog een nieuwe groep asielzoekers. tie had ze de boel rond haar huis angstaanjagend versierd en snoepjes klaar staan voor de durfals die het waagden aan te bellen met een liedje. Al die in spanning werd door de kinderen slechts mondjesmaat gewaar deerd. ,,Maar die heksenlach me vrouw, die is echt geweldig!" Zeeuwen hebben de langdurigste vriendschappen ROOSENDAAL Sergio Herman opent frites atelier LEWEDORP Politie zoekt man vanwege drugslab Steeds meer mensen van buiten werken in Zeeland. In totaal ging het eind 2019 om pakweg 33.000 mensen. Vier jaar eerder waren dat er ruim 3000 minder. Het aantal Zeeuwen dat buiten de provincie grenzen werkt, ligt nog altijd een stuk hoger (44.000), maar het ver schil wordt steeds kleiner. Zeeland is ook de pendelprovin cie bij uitstek. Werknemers moe ten gemiddeld ruim 32 kilometer reizen, blijkt uit onderzoek van HZ Kenniscentrum Zeeuwse Samen leving. Het centrum, waarin het vroeger ZB Planbureau is opge gaan, heeft de 'Zeeuwse pendel' in kaart gebracht. Goes en Terneuzen Vooral werkgevers in Goes en Ter- neuzen hebben veel arbeidskrach ten die van buiten de gemeente of zelfs van buiten de provincie ko men. Het zijn ook de enige Zeeuwse gemeenten waar meer mensen voor werk heenreizen dan dat er inwoners elders werken. Bij de rest is het andersom, vooral in Hulst en Tholen. De meeste mensen die van bui ten de provincie komen, wonen in gebieden die grenzen aan Zeeland. Er is ook een aanzienlijke groep van verder weg, zoals Breda, Rot terdam en Amsterdam. Zij werken vooral in de uitzendbranche en in de handel. In de gemeente Borsele zijn pen delaars vooral actief in de indu strie, op Schouwen-Duiveland in de horeca en in Middelburg bij overheidsdiensten. Tholen Zo'n 44.000 Zeeuwen werken bui ten de provincie. Op Tholen is dat zelf vier op de tien werkenden. Zeeuwen reizen onder meer naar Rotterdam (8200 mensen), Den Haag (3700), Bergen op Zoom (3200), Breda (1400), Amsterdam (900) en Utrecht (800). Er werken aanzienlijk meer Vla mingen in Zeeuws-Vlaanderen dan omgekeerd. Volgens de onder zoeken ervaren Zeeuws-Vlamin gen mogelijk nog te veel admini stratieve belemmeringen. De pen- delstroom tussen Zeeuws-Vlaan- deren en de rest van Nederland is ook nog relatief klein. Waarom werknemers ervoor kiezen te pendelen en hoe ze dat ervaren, maakt het onderzoek niet duidelijk. Dat moet blijken uit het bevolkingsonderzoek Leven in Zeeland. De resultaten worden ko mend voorjaar verwacht. Roland Assink (43) pendelt al bijna 17,5 jaar tussen Mid delburg en Bergen op Zoom voor zijn werk in het laboratorium van chemiereus Sabic. Van deur naar deur is dat - met een maxi mumsnelheid van 100 kilometer op de A58 - vijftig minuten. Assink weet hoe het voelt om dichtbij zijn werk te wonen. Na zijn studie aan de TU Delft kostte woon-werkverkeer hem vijf mi nuten fietsen. ,,Maar toen dat op hield ben ik bewust weer in Mid delburg gaan wonen. Ik ben ge trouwd met een Zeeuwse en we wilden per se terug naar Walche ren." Verhuizen Verhuizen richting Bergen op Zoom is geen optie voor hem. As- sink rijdt dagelijks heen en weer dinsdag 2 november 2021 De veertien met Covid-19 be smette asielzoekers in de Mid delburgse noodopvang Studio A58 zijn gisteren naar een op vang voor asielzoekers met co rona buiten de provincie ge bracht. Annemarie Zevenbergen Middelburg Tip? redactie@pzc.nl VLISSINGEN Zeeland is koploper als het gaat om langdurige vriendschappen. Zeeu wen hebben vriend schappen die gemiddeld 27 jaar duren. Dat blijkt uit onderzoek 'Hoe vriendschapt Nederland' van Stichting Vier de Vriendschap. Zeven op de tien Zeeuwen geven ook aan dat het over grote deel van hun vrien den binnen een straal van 35 kilometer woont. Daarmee is Zeeland ook de provincie met het hoogste aantal vriend schappen op korte af stand. Zeeuwen hebben gemiddeld tien vrienden. Morgen is het de Natio nale Vriendschapsdag. Topkok Sergio Herman opent donderdag een fri tes atelier in het outlet- centrum te Roosendaal. Het is na Brussel, Gent, Antwerpen en Den Haag, de vijfde locaties waar Herman frites verkoopt. Roosendaal is de eerste franchiselocatie. De ex ploitatie is in handen van de Vermaat Groep. De zaak biedt plek aan 85 gasten. ,,Deze stap is er een in de goede richting", aldus Herman. ,,De sym bolische waarde hiervan mag, na een bewogen jaar voor de hele horeca branche, niet worden on derschat." De politie zoekt een on bekende man vanwege zijn mogelijke betrok kenheid bij een drugsla boratorium in Lewedorp. Vanavond wordt beeld materiaal van hem ge toond in het programma Opsporing Verzocht. Het drugslab werd op 16 september gevonden in een schuur aan de Dam straat. Een vrouw en twee mannen werden gearresteerd. Er werden amfetamine, hennep en hasj en vals geld in be slag genomen. Gister ochtend werd een derde verdachte aangehou den, een 25-jarige Vlis- singer. Pendelen Rolf Bosboom Middelburg Een deel van forensen reist per trein naar het werk. FOTO LEX DE MEESTER Eldridge Pentury Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 34