27 Ozzie Albies (24), de honkbaltrots van Curagao, kan komende nacht met Atlanta Braves de World Series winnen. Commen tator Theo Reitsma zocht de familie van Albies op in Willemstad en keek met moeder Judari naar wedstrijd 5. REPORTAGE WAAR HET ALLEMAAL BEGON VOOR DE HONKBALLER VAN DE ATLANTA BRAVES De moeder van Ozzie Albies is trots op haar jongen in het Ameri kaanse honkbal. Na tuurlijk is Judari dat, maar haar blije blik verstrakt als ze wordt gevraagd naar de jongensja ren van haar zoon die in de World Series dit jaar een grote rol vervult. Al die drukte, al die vragen van mensen die ze niet kent. Of we een wedstrijd mee mogen kijken, vragen we. Dan pakt ze haar mobieltje en checkt. Acht uur Cura^aose tijd, acht uur, acht uur; drie duels in de avond in Atlanta. ,,Kijk maar met onze buurt mee, kom zondag maar langs.'' Ze weet het ook wel, Ozzie is ge weldig. Razendsnel als honkloper, flitsend als tweede honkman en aan slag een hitter die net zo ge makkelijk vanaf links of vanaf rechts de pitchers van de tegen partij aanvalt. Of ze nu linkshan dig of rechtshandig gooien, geen probleem, hij switcht als hitter mee. Met een homerun of stoot- slag en alles daartussenin als resul taat. Vanaf 2017 speelt hij op het hoogste niveau bij de Atlanta Bra ves. De mensen uit zijn wijk Ko raal Specht in Willemstad op Cu rasao genieten van hun mannetje. Hij haalt net de 1.70 meter. Ze heb ben niet zo veel om mee te pron ken, zijn argwanend richting bui tenstaanders met vragen. Zij we ten ook wel dat die vreselijke Ko raal Specht-gevangenis aan hun wijkgrens vastzit. Bijna pal aan het Teofilo Veld. Vanaf een andere kant kunnen de rijkere mensen vanuit de wo ningen in Villapark Zuurzak uit kijken op dat honkbalveld. Daar is het allemaal begonnen voor de kleine Ozzie, in de wijk waar hij We zijn heel gewone mensen. We leven hier, zijn gelukkig opgroeide met mensen die het veel minder hebben. De eigen televisie van Curasao is op de dag dat ik door Koraal Specht trek met een televisieploeg naar Amerika gegaan voor een re portage over de vedette die Albies inmiddels is. In de ploeg die uit rukte naar de afgelopen drie wed strijden in Atlanta, reisde zijn ont dekker mee. Hij, Arnold Zimmer man, zag Ozzie op het Teofilo Veld, hielp hem bij het tekenen van de contracten en vangt hem op in de maanden dat Albies na het seizoen op zijn eiland terug is. In de sportschool van Zimmer man houdt hij zijn conditie op peil en worden opnames gemaakt om op details terug te kijken, om de slagtechniek te verfijnen. Op het veld wordt er in de maanden tot de start van elk voorseizoen in de MLB op Curasao ook regelmatig getraind. Profs en zij die dat na streven komen dan bij elkaar. Ozhaino Jurdy Jiandro 'Ozzie' Albies is 24 jaar, heeft een broer van 17 en een zusje van 4. Vader is overleden. Terug naar het moment dat ik zijn moeder ontmoet. Ze kijkt op als ik voor haar huis ver schijn. Ze zit op een stoeltje. Bui ten, natuurlijk. We zijn immers op Cura^ao. Tegen de 30 graden. De man in de auto met wie ik ben ge komen, kent ze. Woonde vroeger in de wijk een straat iets verderop. Hij legt uit wat ik graag wil. Wat televisiebeelden en een praatje met haar over Ozzie, een paar da gen later te maken voor het Neder landse ESPN. Haar andere zoon komt wat dichterbij. Hij schudt het hoofd. Het zusje klimt op schoot. Moeder vindt het alle maal maar raar. ,,We zijn heel ge wone mensen. We leven hier. Zijn gelukkig. Ja, natuurlijk zijn we trots op Ozzie. Maar verder niets bijzonders.'' Icoon Judari krijgt wat meer interesse als ik haar, geholpen door het Papia- ments van mijn metgezel Adrion, vertel van mijn regelmatige ver blijf op Curasao, van mijn contac ten met Hensley 'Bam Bam' Meu- lens, Didi Gregorius, Jurickson Profar, Andrelton Simmons, Jonathan Schoop en de andere Ne derlandse Antillianen in het Ko ninkrijksteam en uit de Neder landse competitie. Wanneer ik praat over Andruw J ones uit die andere wijk, Brievengat. Waarvan immers bekend is dat hij als icoon van de Braves de jonge Albies in Atlanta had opgevangen. Het doet het gesprek goed. Het wordt vro lijker. Herhaald wordt nog maar eens dat hier een gewone vrouw zit, niks bijzonders. Dankbaar met die jongen die het zo goed ver gaat. Die in 2019 bij onderhande lingen over zijn salaris gekozen had voor een periode van zeven jaar om het goede voor zijn familie veilig te stellen. Zeven keer gemid deld 5 miljoen dollar. Geen uitschieter in het leven van een Amerikaanse profsporter, wel zekerheid voor een gezin uit het armere deel van Curasao. Ineens pakt ze haar mo bieltje. Acht uur, acht uur, acht uur, Cura^ao-tijd, drie wedstrij den in Atlanta, zo controleert ze. En dan: ,,Kijk maar met onze buurt mee. Tot zondag acht uur. Kom maar.'' Grand slam Ze schiet in de lach als ik mijn vuisten bal en opgetogen roep: 'Yesss'. De uitnodiging blijkt een voltreffer. Ruimte voor een pra- tje, gastvrijheid om van te genie ten en een sfeertje dat maar één ding mist: succes van de Braves. Het begint nog mooi met een 4-0 voorsprong na een grand slam homerun (een homerun met alle honken bezet). Familieleden en buurtbewoners lopen binnen. De drukte neemt toe, maar de Houston Astros knokken zich te rug en domineren de rest van de wedstrijd. En Ozzie is in het vijfde duel niet op zijn best. Maar de lach en het plezier verdwijnen niet. De World Series gaan komende nacht immers door met wedstrijd num mer 6 in Houston en de Braves staan nog altijd op een voorsprong in de best-of-sevenserie (3-2). Heel Koraal Specht zal ongetwijfeld voor de buis zitten. World Series GO DINSDAG 2 NOVEMBER 2021 Ozzie Albies de trots van F Ozzie Albies bereikt, met ketting en al in de mond, het derde honk tijdens de vijfde wedstrijd in de World Series tegen de Houston Astros. At lanta leidt met 3-2 in de best-of-sevenserie. foto ap Theo Reitsma Willemstad - Judari Albies V-r" m f f Teofilo Veld in de wijk Koraal Specht, waar Albies zijn eerste wedstrijdjes speelde. foto's theo reitsma Best-of-sevenserie Uitslagen/programma Eerste duel: Astros - Braves 2-6 Tweede duel: Astros - Braves 7-2 Derde duel: Braves - Astros 2-0 Vierde duel: Braves - Astros 3-2 Vijfde duel: Braves - Astros 5-9 Morgen (Ned. tijd) 01.09 uur Astros - Braves Donderdag (als 7de duel nodig is) 01.09 uur Astros - Braves Albies en ploeggenoot Freddie Freeman in het stadion van de Houston Astros, het decor voor wed strijd nummer 6. foto's ap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 27