Joep Wennemars en Pien Hersman schaatsvaders achterna 25 CHAMPIONS LEAGUE GroepA Groep B Groep C Groep D Groep E Groep F Groep G Groep H Martin Hersman ver zorgt het gehele weekend het com mentaar bij de NOS, op twee ritten na. Als zijn dochter Pien haar 500 meter gaat rijden, loopt pa zoals afgesproken even weg bij de mi crofoons, richting de tribune, en mag collega Herbert Dijkstra op geheel objectieve wijze de sprint analyseren. Zoals Erben Wenne- mars met zijn vrouw Renate naast hem in Thialf ook bovenal vader en trotse supporter is, met zoon Joep op het ijs. Even niet analyse ren. Met Joep Wennemars en Pien Hersman op de NK afstanden vraagt men zich in Thialf massaal af waar de tijd is gebleven. Wie Joep met zijn armen ziet zwaaien, ziet Erben er ontegenzeggelijk in terug. Het rakelt beelden op uit de jaren 90 en begin deze eeuw. Zoals Ireen Wüst zich recentelijk ineens best een oudje voelde, toen Wen- nemars junior zich aansloot bij een trainingskamp, terwijl ze vroeger nog ploeggenoot was van zijn vader bij TVM. Bijzonder is het bovenal voor de twee tieners. Hij, 19 jaar, stond vo rig jaar tijdens de pandemie al ver geefs te popelen om zijn debuut bij de senioren te maken. Nu schaatst hij als nooit tevoren, met (dikke) persoonlijke records op de 500, de 1000 en de 1500 meter. Zij, pas 17 jaar, kijkt haar ogen uit rond haar 500 meter-optredens, en schaatst de tweede in een krap persoonlijk record. De achternamen klinken, in praatjes vooraf en interviews ach teraf. Ze koesteren ambities en dromen in de sport waarin de suc cesvolle carrière van hun ouwe heer nog tot de verbeelding spreekt. Hersman (47), in 2000 en 2002 nationaal kampioen op de 1500 meter en man met twee podi umplaatsen op de WK afstanden, en Wennemars (46), schaatsicoon met alleen al acht wereldtitels op zijn naam. Dit is waar ik al tien jaar naar kijk op tv en ik wist altijd dat ik hier mee wilde doen Beide voormalig schaatsers leg gen het verzoek voor een geza menlijk interview na enige be denktijd vriendelijk naast zich neer. Ze zijn trots, maar vinden dat dit het weekend van Joep en Pien is. Of zou moeten zijn. Dat de aandacht naar hen moet uitgaan. En dat er al genoeg druk is voor de twee tieners, die overal waar ze zich begeven in het schaatswe- reldje worden geconfronteerd met hun achternaam. Betrokken Het maakt hen niet minder be trokken. Pien leeft zelfs op de zelfde hotelkamer als haar ouders toe naar haar debuut en praat 's avonds in het restaurant uitge breid na. En een bevlogen Erben kan ook niet anders dan beamen dat Joep met de kenmerkende armbewegingen schaatst zoals hij ook deed. Hij heeft hem niet ver teld dat het zo moet. Het zal met de genen te maken hebben. Hoe wel hij zelden met zijn jongere broer Freddy schaatste, en andere trainers hen de techniek probeer den bij te brengen, bleken ze een kopie op het ijs. Joep Wennemars gaat de vragen niet uit de weg. ,,Ik vond het heel gaaf om hier te staan", zegt hij met de borst vooruit, na zijn debuut. ,,Dit is waar ik al tien jaar naar kijk op tv en ik wist altijd al dat ik hier mee wilde doen. Dit is een mooi begin. Het moet nog veel harder als je wil winnen." Spanning? ,,Die was er, maar vooral gezonde span ning." Van zijn vader had hij wel een advies meegekregen hoe daar voor het eerst mee om te gaan. ,,Hij heeft gezegd: kijk eerst even tjes rond hoe het allemaal is, ge niet en neem het in je op, en zet dan de knop om. Dat heb ik gepro beerd. Ik heb altijd veel aan hem gehad. En hij is er ook weleens tussen gekomen, maar uiteindelijk is hij niet mijn coach." Zo'n bekende achternaam en een imposant schaatsverleden zouden een loden last kunnen zijn. Toch bekijkt Pien Hersman het vooralsnog niet zo. Ze toont zich open en eerlijk. Vertelt dat de verwachtingen van veel mensen wel voor extra druk zorgt waar mee ze nog beter moet leren om gaan. Maar ze noemt een Hersman zijn vooral 'superleuk natuurlijk'. ,,Het heeft heel veel voordelen. Je zit in een wereldje, je kunt altijd mee, ik heb dit soort wedstrijden al heel vaak meegemaakt langs de baan. Hij heeft altijd tips gegeven, zonder dat hij mij op de lip zit, en heeft ook verteld over zijn fouten, zodat ik die niet hoef te maken. Rustdagen nemen bijvoorbeeld, niet bang zijn dat concurrenten meer doen." Tegengehouden Moeder Colette Zee schaatste ook op hoog niveau. Het zorgde er niet voor dat dochterlief hetzelfde móest gaan doen. Integendeel. „Vijfjaar lang hebben ze tegenge houden dat ik op schaatsen zou gaan", zegt Pien Hersman, die zich in die periode tevreden moest stel len met skeeleren op de baan in Lisse. ,,Ze waren bang dat mensen dachten dat ik gepusht zou wor den. Dus deed ik ook aan atletiek, judo en turnen, tot ik uiteindelijk mocht doen wat ik het liefste deed: schaatsen." Ik lijk qua techniek meer op mijn moeder. Dat hoor ik van veel mensen En nu, jaren later, is er een tweede Hersman in Thialf. ,,Al lijk ik qua techniek meer op mijn moeder. Ik heb zelf nooit filmpjes van haar gezien, ze was 23 toen ze stopte, maar ik hoor het van veel mensen. Maar Joep, die schaatst écht als Erben." Joep Wennemars haalt zijn schouders op. Hij schuift op maan dagavond samen met zijn pa aan bij Jinek. En zegt in Thialf niet moe te worden van de vergelij king. ,,Ik weet niet beter. Die ach ternaam? Ach, die heb ik al heel mijn leven." Bij het NK-debuut van Joep Wennemars en Pien Hersman vroeg schaatsminnend Nederland zich af waar in hemelsnaam de tijd is gebleven. De twee tieners vertellen over hoe het is om in hun vaders voetsporen te treden. Martin en Erben waren voor even geen commentator en analyticus, maar gewoon trotse pa. GO DINSDAG 2 NOVEMBER 2021 GROEPSFASE, SPEELRONDE 4 Morgen 21.00 uur Man. City - Club Brugge 21.00 uur RB Leipzig - Paris SG gespeeld pt v-t 1 Paris Saint-Germain 3 7 6-3 2 Manchester City 3 6 11-6 3 Club Brugge 3 4 4-7 4 RB Leipzig 3 0 6-11 Morgen 18.45 uur AC Milan - FC Porto 21.00 uur Liverpool - Atlético Madrid gespeeld pt v-t 1 Liverpool 3 9 11-5 2 Atlético Madrid 3 4 4-4 3 FC Porto 3 4 2-5 4 AC Milan 3 0 3-6 Morgen 21.00 uur Borussia Dortm. - Ajax 21.00 uur Sp. Lissabon - Besiktas gespeeld pt v-t 1 Ajax 3 9 11-1 2 Bor. Dortmund 3 6 3-5 3 Sporting Lissabon 3 3 5-7 Morgen 18.45 uur Real Madrid - Sjachtar D. 21.00 uur FC Sheriff - Internazionale gespeeld pt v-t 1 FC Sheriff 3 6 5-4 2 Real Madrid 3 6 7-2 3 Internazionale 3 4 3-2 4 Sjachtar Donetsk 3 1 0-7 Vandaag 21.00 uur Dinamo Kiev - FC Barcelona 21.00 uur Bayern München - Benfica gespeeld pt v-t 1 Bayern München 3 9 12-0 2 Benfica 3 4 3-4 3 FC Barcelona 3 3 1-6 4 Dinamo Kiev 3 1 0-6 Vandaag 21.00 uur Villarreal - Young Boys 21.00 uur Atalanta - Manchester United gespeeld pt v-t 1 Manchester United 3 6 6-5 2 Villarreal 3 4 7-5 3 Atalanta 3 4 5-5 4 Young Boys 3 3 3-6 Vandaag 18.45 uur VfL Wolfsburg - RB Salzburg 21.00 uur Sevilla - Lille gespeeld pt v-t 1 RB Salzburg 3 7 6-3 2 Sevilla 3 3 2-2 3 Lille 3 2 1-2 4 VfL Wolfsburg 3 2 2-4 Vandaag 18.45 uur Malmö FF - Chelsea 21.00 uur Juventus - FC Zenit gespeeld pt v-t 1 Juventus 3 9 5-0 2 Chelsea 3 6 5-1 3 FC Zenit 3 3 4-2 4 Malmö FF 3 0 0-11 Pim Bijl Lisette van der Geest Heerenveen - Joep Wennemars - Pien Hersman 'Die achternaam? Ach, die heb ik al heel mijn leven' Pien Hersman en vader Martin (inzet). FOTO'S ANP, NOS FOTO'S ANP, PIM RAS Joep Wennemars en vader Erben (inzet).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 25