Cardiologen: Angst voor golf hartinfarcten bij grieptsunami c Visrel tussen Engeland en Frankrijk vergelijk de beste hypotheken en de laagste rentes 15 Het Verenigd Koninkrijk heeft de Franse president Emmanuel Macron tot vanavond gegeven om zijn 'onredelijke' dreigementen in te slikken in een hoogoplopende ruzie over visrechten. Het gestampvoet van de Franse pre sident Emmanuel Macron over vis rechten maakt weinig indruk op de Britse regering. Het Verenigd Ko ninkrijk geeft hem tot vanavond om bij zinnen te komen. Macron dreigt Britse boten te weren, de stroomvoorziening naar Kanaal eiland Jersey af te snijden en het vrachtverkeer te dwarsbomen in een poging vergunningen af te dwingen voor een dertigtal Franse schepen. De ruzie begon vorige week woensdag met veel kabaal, toen Franse gendarmes aan boord gin gen van een Schotse trawler. De Cornelis Gert Jan, eigendom van de MacDuff Shellfish Company, viste in de Seinebaai op sint-jakobsschel pen. De kapitein toonde de agenten zijn vergunning, maar kreeg op dracht om hen naar de haven van Le Havre te volgen. De Britse boot zou illegaal in Franse wateren verkeren. Na een verhoor van vijfuur in het bijzijn van zijn advocaten, kreeg de kapitein te horen dat zijn schip tot nader order aan de ketting ligt. De zevenkoppige bemanning mocht het land niet uit. Een rechter legde een boete van 75.000 euro op en droeg de 'skipper' op volgend jaar augustus voor de rechtbank te ver schijnen. Om de Cornelis Gert Jan terug te krijgen, moet een borgsom van 150.000 euro worden betaald. De Britse overheid bevestigde dat het bewuste schip over de juiste pa pieren beschikt. Door een adminis tratieve fout stond die informatie niet op de officiële lijst, maar het voorval had weinig met bureaucra tische strubbelingen te maken. De Fransen, zo gaf minister Clément Beaune van Europese Zaken aan, waren op oorlogspad. ,,Zéro tolérance'', sprak hij. ,,We moeten met de vuist op tafel slaan, de enige taal die de Britse regering begrijpt.'' Na de snoeiharde daad volgde een eisenpakket. Macron wil dat het Verenigd Koninkrijk meer Franse C Macron eist meer rechten voor Franse vissers, Johnson geeft geen krimp vissers toegang verleent tot de Britse kustwateren. Als de Britse premier Boris Johnson weigert toe te geven, deinst hij er niet voor te rug om wraak te nemen. Dat de ruzie om slechts een handvol kleine boten gaat, doet de wenkbrauwen fronsen. Bovendien stellen de Britten dat de aanvragers niet aan de regels voldoen. Zo moe ten ze aantonen dat ze in de vier jaar voor de brexit in de bewuste gebie den visten. Op basis van deze 'his torische rechten' geeft Londen toe stemming aan boten. De Britten stellen dat de geweigerde Fransen niet konden bewijzen hier aan spraak op te kunnen maken. De rel haalt het bloed onder de nagels van Britse politici vandaan. The Telegraph, de huiskrant van de Conservatieve Partij, noemt Macron een 'mini-Napoleon', refe rerend aan zijn geringe lengte en autocratische trekken. Minister Liz Truss van Buitenlandse Zaken spreekt van 'totaal onredelijke drei gementen'. Macron, zo wordt ge schamperd, probeert enkele maan den voor de verkiezingen in het ge vlei van rechtse kiezers te komen. Om president te blijven, zou hij po pulistische trucs niet schuwen. Dat de 'pint-sized' Napoleon wei nig steun krijgt van de Europese Unie, sterkt de Britse regering. Als hij niet luistert, zet Johnson een ar bitragemechanisme in werking. Dit systeem, onderdeel van het brexitakkoord, moet Macron terug in zijn hok duwen, heet het. Cardiologen houden hun hart vast voor het griepseizoen, omdat de kans op een hart aanval dan zes keer groter is. Marcia Nieuwenhuis Utrecht/Amsterdam Griep is niet alleen extra gevaar lijk voor bijvoorbeeld patiënten met longziektes zoals astma en COPD. ,,Wat veel mensen niet weten is dat griep ook invloed heeft op hartziekten'', verklaart Michiel Winter, cardioloog in het Amsterdam UMC. ,,Met griep loop je zes keer meer kans op een hartaanval dan zonder griep.'' Doordat er vorig jaar dankzij de coronamaatregelen amper sprake was van griep in Nederland, vre zen specialisten dat het griepvirus deze winter extra hard zal toe slaan. Cardioloog en hoogleraar Leonard Hofstra: ,,Omdat wij een jaar lang weinig griep hebben ge had, verwacht men dat de immu niteit laag is. Als de griep toeslaat, krijg je een grieptsunami.'' Vooral Nederlanders met een niet-westerse migratieachter grond lopen risico, waarschuwt cardioloog Navin Bindraban, eveneens verbonden aan het Am sterdam UMC. „Nederlanders met een niet-westerse migratieachter grond lopen sowieso meer kans op hart- en vaatziekten. Door griep neemt die kans verder toe.'' 'Gevaarlijke cocktail' Zorgelijk is volgens Bindraban de lagere vaccinatiebereidheid onder deze groep. ,,Minder mensen ha len een griepprik, terwijl vaccina tie de kans op griep en daarmee de kans op hartproblemen flink kan verkleinen.'' Volgens Hofstra ge ven deze factoren 'een gevaarlijke cocktail voor Nederlanders met een migratieachtergrond'. ,,Het zorgt ervoor dat de gezondheids- verschillen binnen Nederland verder toenemen.'' Om inzicht te krijgen in de weerstanden tegen de griepprik, lanceerde het Academisch Me- v v disch Centrum in Amsterdam gis teren de Nationale Vaccinatie Test. ,,Met de enquête willen we leren waar precies de twijfels zit ten.'' Juist de groep Nederlanders met een niet-westerse migratie achtergrond doet er volgens de cardiologen verstandig aan hun vaccinaties te halen, zowel tegen corona als tegen griep. ,,Bepaalde groepen, Hindoestanen bijvoor beeld, lopen al een hoger risico op hartziekten. Als zij de griep krij gen, lopen ze nóg meer risico'', al dus Hofstra. De cardiologen wil len met Vaccinatie Test - die openstaat voor alle Nederlanders - ook onderzoeken hoe de bereid heid om een prik te halen kan worden vergroot. De Nederlandse Vereniging voor Cardiologie laat weten 'heel gecharmeerd te zijn van het initi atief om de niet-westerse bevol king op te roepen zich te laten vac cineren'. Voorzitter Joan Meeder: ,,De verschillen in kwaliteit van gezondheid tussen sociale klassen nemen de laatste jaren weer toe, waardoor de verschillen in levens verwachting ook groter worden. Dat is een nare ontwikkeling.'' Griep verhoogt de kans op een hartaanval door de stress die griep in het lichaam veroorzaakt. ,,Dat vergroot het risico op bloedstol- sels'', aldus Meeder. ,,Mensen krij gen daardoor eerder een acuut hartinfarct, een acute dichtslib- bing van de kransslagader.'' welkom bij jindepender GO DINSDAG 2 NOVEMBER 2021 Ultimatum voor 'mini-Napoleon' De Britse premier Johnson en de Franse president Macron ont moetten elkaar gisteren op de klimaattop in Glasgow. foto ap Geert Langendorff Londen/Parijs Een griepprik wordt gezet. FOTO ROBIN UTRECHT We lijken soms best veel op elkaar. Toch zijn we allemaal net een tikje anders. Ook elke hypotheek is anders. Met Independer vind je haarfijn de beste hypotheek voor jou. Ga naar lndepender.nl en bespaar al snel 1.000 euro op je afsluitkosten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 15