jtB6src»CHn««® 13 Heeft het pandemietijdperk eigenlijk ook voor iets positiefs gezorgd? In de serie De kleine coronarevolutie brengen we de komende tijd verhalen van mensen die hun leven ingrijpend op de schop namen. 'Meer videovergaderingen, minder jetlags.' Vandaag: de 'nieuwe' baan van manager Bert Scholte (63) uit Gorinchem. Eefje Oomen Gorinchem Het verschil zit 'm erin, denk ik, dat ik en mijn in ternationale collega's, ons vroeger nauwelijks afvroegen of zo'n trip wel écht nodig was. We waren het zo gewend, we bleven het zo doen, en dus zat ik bij el kaar wel zeven weken per jaar in een vliegtuig of internationale trein. Op weg naar Brussel, voor overleg met de Europese Com missie. Of naar Angers in Frank rijk. Of naar Genève in Zwitser land. Of naar Zuid-Amerika, Azië, Afrika. Het rei zen hoorde bij mijn werk of moet ik nu zeggen: leek erbij te horen? Ik ben opgeleid als plantenveredelaar in Wageningen, heb mijn hele carrière onderzoek gedaan naar de verbetering van gewassen, en ben alweer vijf jaar hoofd van de afdeling ras- senonderzoek van het Neder landse instituut waar veredelaars nieuwe rassen aanmelden. Mooi werk, echt uitpluiswerk, maar werk dat ook altijd veel afstem ming met vakgenoten buiten Nederland vereist, dus ik reisde de afgelopen jaren wat af, en ja, dat waren soms prachtige avon turen. Zo had ik eens een vergadering in een open gebouw bij het schit terende Krugerpark in Zuid- Afrika waar tot grote hilariteit van mijn collega's een baviaan achter me opdook. En dan was er nog die memorabele overdadige conferentie in Moskou: zaal vol bloemstukken, zesgangendiner, kristallen glazen, optreden van een complete rockband. En die vreemde trip naar Alexandria in de Amerikaanse staat Virginia, waar een sneeuwstorm woedde en ik over lege snelwegen wan delde. Vliegvelden Die avonturen waren met corona natuurlijk voorbij, de vliegvelden gingen dicht, landen wilden geen reizigers meer, de schrik zat er ook bij ons flink in, en we moesten, net als mil joenen anderen, op videovergaderingen over. Natuurlijk was dat wennen - krake rige verbindingen en al - maar het bleek lang zo slecht niet. Een van de voorde len: iedereen kon aan zo'n vergadering meedoen; ook de medewerkers die voorheen niet uitgenodigd werden. Je hoefde bovendien niet meer een hele vergadering uit te zitten. Alleen dat deel dat je inte resseerde. Ook prettig: de drem pel voor collega's uit armere lan den verdween. Die waren vaak niet bij de bijeenkomsten, omdat ze er simpelweg het geld niet voor hadden. En, tel uit je winst: minder vervuiling door dat con tinu heen-en-weervliegen. Dus, nee, wij gaan niet naar de Je hoefde bovendien niet meer een hele vergadering uit te zitten oude situatie terug. Sterker: ik ga ervan uit dat we in de toekomst minstens de helft van de inter nationale vergaderingen via Zoom zullen doen, en dat vind ik prima, want ik begon me meer en meer te ergeren aan die eindeloze files, de vliegtuigver tragingen, de jetlags en het feit dat er zo weinig tijd overbleef voor familie, vrienden en hob by's als zingen, pianospelen en tuinieren; tijd die er tijdens de lockdown volop bleek te zijn. Ik heb afgelopen jaar heerlijk ge maaid, geknipt, gesnoeid, dahlia's gepoot, ijsbloemen ge plant. Juist: eindelijk tijd voor mijn éigen gewassen.'' Bert Scholte heeft eindelijk tijd om te maaien, te knippen en te snoeien in zijn eigen tuin. Jan de Vreede (Naaldwijk) doet iets positiefs: 'Ik ga nog steeds met de grijptang op pad' Omdat ik wei nig meer te doen had, be gon ik zwerf vuil op te rui men in een park in de buurt, het Dreespark. Daar werd het tijdens corona erg druk en ik vond het fijn een beetje orde op zaken te stellen. Nu de ergste crisis voorbij is, ga ik nog altijd graag met de grijptang op pad, want de be zoekers reage ren leuk en ik ben zelf lekker buiten. En, nee, ik stoor me niet aan de slordig heid van de jeugd. Wijsheid komt met de jaren, toch?'' Een nieuw leesboek door de makers van 'wwjsiiaii Griezelbende en andere uitgaven van Disney zijn verkrijgbaar bij boekhandels, supermarkten of via GO DINSDAG 2 NOVEMBER 2021 'Door de coronapandemie heb ik eindelijk tijd voor mijn eigen tuin' FOTO PIM RAS trniw MM*'!^L,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13