Wie een II 11 Een speciaal tribunaal moet een eind maken aan het straffeloos vermoorden van journalisten. Niet makkelijk, beseft aanklager Bernabeu. INTERVIEW COALITIE VAN PERSVRIJHEIDSORGANISATIES ZET SPECIALE AANKLAAGACTIE OP TOUW Getallen zeggen veel, maar niet al les. Sinds 1992 zijn er wereldwijd meer dan 1400 journalisten ver moord. Dat zijn er gemiddeld grofweg 46 per jaar, dus bijna elke week eentje. En in 8 van de 10 ge vallen gaan de moordenaars dan wel de opdrachtgevers vrijuit. De getallen komen pas tot leven als de doden een gezicht krijgen. Dat van Jamal Khashoggi, bijvoor beeld. Hij werd vermoord in het Saoedische consulaat in Istanboel, en daarna in stukken gehakt. De vermoedelijke moordenaars zijn in Saoedi-Arabië gepakt en be straft, maar niemand gelooft dat ze op eigen houtje handelden. Veel beschuldigende vingers wijzen naar de Saoedische kroonprins Mohamed bin Salman. Die ont kent. Of de gezichten van Daphne Caruana Galizia en Stan Stori- mans. De eerste schreef over cor ruptie binnen de Maltese overheid en werd in 2017 opgeblazen vlakbij haar huis. Ook hier: moordenaars gepakt, opdrachtgevers niet. De tweede, een Nederlandse camera man, kwam in 2008 om tijdens schandpaal te nagelen. Kijk maar de Braziliaanse president Bolso- naro, die voor het Internationaal Strafhof in Den Haag is aange klaagd wegens misdaden tegen de menselijkheid (voor 'de vernieti ging van het Amazone-gebied'). Die staat nu te boek als een moor denaar. Dat kan hem zomaar de verkiezingen kosten.'' Onzekerheid Bernabeu heeft drie zaken uitge kozen, die tussen januari en maart volgend jaar behandeld zullen worden: de moorden op journalis ten Lasantha Wickrematunge (uit Sri Lanka), Nabil Al-Sharbaji (Sy rië) en Miguel Angel López Velasco (Mexico). ,,Mijn taak is om de zaken op een logische manier te presenteren aan de rechters. Ik wil niet alleen aantonen dat journalis ten als collectief worden aangeval len, maar ook dat straffeloosheid de norm is." De selectie van deze zaken, uit dat grote aantal van 1400, heeft ook te maken met de almaar voort durende onzekerheid van de fami lies van de slachtoffers. Wickre- matunge bijvoorbeeld werd ver moord in 2009 en er ligt nog steeds geen uitspraak. ,,Voor de fa- milie is dit de laatste strohalm. We houden de zaak warm en kunnen zo extra druk zetten op de rege ring." Bernabeu zegt dat ze geschrok ken is van de kwetsbaarheid van journalisten. ,,Als ze sterven in een oorlogssituatie dan is dat ook heel erg, maar dat moeten we accepte ren. Shit happens. Maar als je we reldwijd afzonderlijke zaken met elkaar verbindt, dan zie je dat aan vallen op journalisten structureel zijn geworden. En dat heeft gevol gen voor ons allemaal. Dit gaat over presidenten als Donald Trump, die doelbewust de haat te gen journalisten aanwakkeren en zo de persvrijheid inperken.'' De straat op De zaak die haar het meeste raakte, is die van Jan Kuciak (27). Deze Slowaakse journalist werd in 2018 vermoord, toen hij onderzoek deed naar de banden tussen de machthebbers en de georgani seerde misdaad. ,,Ze pakten de meest kwetsbare persoon. Hij was jong, een freelancer, nerveus, een beetje geeky. Zijn dood leidde tot grote woede, mensen gingen mas saal de straat op. En dat geeft dan weer moed.'' betrokken zijn bij de zaak, wat nogal eens voorkomt. Een coalitie van persvrijheidsor- ganisaties (Free Press Unlimited, het Committee to Protect Journa lists en Reporters Without Bor ders) heeft nu een zogenaamd 'volkstribunaal' opgezet om een onderzoek in te stellen naar, en een uitspraak te doen over, 'het structurele probleem van straffe loosheid voor journalisten die ver moord worden als vergelding voor hun werk'. Niet alleen symbolisch Voor de goede orde: de aanklager en de rechters zijn allen ervaren internationale professionals, maar de uiteindelijke uitspraken heb ben geen rechtsgeldigheid. Het be treft hier geen 'normale' recht spraak. ,,Dat is inderdaad zo'', zegt de Spaanse juriste Almudena Ber- nabeu, de hoofdaanklager. ,,Maar dat betekent niet dat het alleen maar symbolisch is. Niet alles heeft een vonnis nodig. Het is al een succes als we onze zaken rond krijgen, als we een gedegen dos sier kunnen opbouwen. Mensen laten zien wat er gebeurt, is be langrijk. En het werkt wel degelijk om verantwoordelijken aan de een reportage in Georgië, onder vuur genomen door een Russische helikopter. Hiervoor is helemaal niemand veroordeeld. Als je die gezichten naast elkaar zet, en al die andere erbij, wordt een patroon duidelijk. De verant woordelijken gaan vrijuit, landen doen nauwelijks moeite om ver volging in te stellen, en al hele maal niet als de machthebbers zelf Ik wil aantonen dat journalisten als collectief worden aangevallen en dat straffeloosheid de norm is GO DINSDAG 2 NOVEMBER 2021 QBijna elkè week wordt er gens ter wereld een journa list vermoord, zoals Lasantha Wickrematunge (hoofdfoto) en Daphne Caruana Galizia (foto links). De moord op Ja- mal Khashoggi leidde tot een demonstratie voor het Saoe- disch consulaat in Istanboel. FOTO'S ANP, AFP JORIS VAN GENNIP Mark van Assen Brussel - Almudena Bernabeu, hoofdaanklager

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11