De Steense Sara's vieren nu hun 75ste verjaardag 5 WHISKY FESTIVAL 'JE NEUS IS MEGABELANGRIJK' Denny Mac Taggart, gekleed in kilt, heeft zaterdagmiddag een stukje Schotland naar Hulst gebracht. Zelfs het weer is op en top Schots: het giet de hele dag. In plaats van buiten wordt het festival daarom binnen geopend door doedelzak speler Toby de Brouwer. Het geluid van zijn doedelzak galmt stemmig door het gemeenschapscentrum. De bezoekers kunnen vervolgens bij zo'n twintig stands terecht. Om meer te leren over whisky en an- dere dranken. En om te proeven na tuurlijk. ,,Er zijn stands met wel tachtig flessen, probeer die niet al lemaal te proeven, alsjeblieft", zegt Denny met een knipoog. Denny heeft Schotse roots en heeft in Schotland gewoond en ge werkt als whisky-ambassadeur. Hulst had nog geen Whisky Festi val, terwijl Denny signaleerde dat er veel liefhebbers zijn. Dat bleek, de eerste editie van het Whisky Festival was op voorhand al een succes. De kaarten waren zo snel uitver kocht dat het evenement van de theaterzaal verhuisde naar de gro tere sporthal van Den Dullaert. De standhouders komen uit heel de wereld, door het netwerk dat Denny de afgelopen jaren op bouwde. Zo zijn Glenfiddich en Pernod Ricard present. Voor een kleinere groep geeft Denny eerst een uitverkochte mas terclass over wat whisky precies is, hoe het wordt gemaakt en welke soorten er zijn. Het festival is niet Ik kan er enorm van genieten. Je moet wel aan whisky wennen en het echt leren drinken alleen voor kenners, maar het is ook een goede manier om kennis te ma ken met de gedestilleerde drank en er iets over te leren, benadrukt hij. ,,Het gaat om het genieten, leren, proeven en ontdekken." Je neus is daarbij heel belangrijk: ,,Rokerig, fruitig, honing of vanille kun je al ruiken voordat je drinkt. Je neus is megabelangrijk" Bij de masterclass wordt alvast de Caribbean Smooth van Dewar's geserveerd en besnuf feld. ,,Een zachte whisky om mee te beginnen." De beginners geeft hij nog een tip mee: ,,Probeer het niet als een Sambuca te drinken, maar drink kleine slokjes. En drink af en toe ook water." Ruim driehonderd bezoekers ha len zaterdagmiddag hun proefglas en flesje water op en stappen in het whiskywalhalla. Jong, oud, veel mannen met en zonder kilts en een redelijk aantal vrouwen. Daar is Denny blij mee, want whisky is ab soluut geen mannendrank. ,,Zo is Stephanie Macleod van Dewar's de Johan Cruijff van de whiskywe reld", zegt hij. Tamara van Puijvelde uit De Klinge is een echte whisky liefhebber. Ze heeft net een whisky van Glen Moray geproefd. ,,Ik kan er enorm van genieten. Je moet wel aan whisky wennen en het echt le ren drinken." Mick Bouwhuizen, Joost van Wijk en Chris van den Broucke uit Hulst houden allemaal wel van een glas whisky en zijn bijzondere fles sen aan het ontdekken. Chris heeft net een heel speciale editie van Au- chentoshan gedronken. ,,Een geli miteerde oplage. Deze is heel lek ker, maar helaas niet meer te koop!" Zaterdag kwamen dertien Sara's voor de vijfde keer bijeen om vooral weer eens lekker bij te kletsen. In 1958 zaten ze samen in de zesde klas van de Heilig Hart lagere meisjes school in Sint Jansteen. Toen ze vijftig werden, werd de eerste reü nie gevierd. Daarna volgde om de vijf jaar een samenzijn. De klas van weleer telde zo'n 24 meiden. ,,En- kelen zijn ons jammer genoeg al ontvallen, maar bij het ouder wor- den gaat ook de afstand meetellen. Een aantal woont een heel eind weg", zegt Julia Dobbelaer. 'Lieve meisjes' De dames spreken elkaar, net als in de zesde klas, met hun meisjes naam aan. „Meisjes, aandacht alstu blieft", roept Andrea de Moor, ter wijl ze met een klein belletje klin gelt. De groep bezoekt basisschool Inghelosenberghe, waar directeur Karel d'Haens een rondleiding geeft. Deze nieuwe school maakt met de nieuwste snufjes wel indruk. Ze ker vergeleken met het lagere- schoolbeeld van de reünisten zelf. ,,Wij kregen les van de nonnen", vertelt Marianne Pluijm. ,,De non nen waren wel streng en conse quent. Ik vond ze wel aardig. Een trauma heb ik er zeker niet aan overgehouden. Maar wij waren dan ook lieve meisjes", knipoogt Mari anne. Terugkijkend vinden de vrouwen het wel jammer dat de Mariagrot in de tuin van het toen malige nonnenklooster verdwenen is. Dat was het middelpunt van hun speelterrein in de pauzes. Komt er over vijfjaar weer een reünie? ,,Wie weet, bij leven en welzijn is alles mogelijk", reageren de dames. maandag 1 november 2021 Heel wat bekende merken staan op Whisky Festival Hulst. Tony van Rooijen van Glenfiddich (l) geeft uitleg aan bezoekers. foto gianni agosti Ontdekken, proeven én ruiken Een whiskywalhalla. Een betere omschrijving voor de eerste edi tie van Whisky Festival Hulst is er niet. Den Dullaert stond vol met bijzondere flessen die ge proefd konden worden. Sophie Stockman Hulst -Tamara van Puijvelde, bezoeker Kijk op de site bij /video Whiskyfestival in Hulst Ze zaten bij elkaar in de klas op de basisschool en komen sinds hun vijftigste samen tijdens kroonjaren. De Steense Sara's zijn 75 jaar geworden. ,,Tel je ze geningen, maar niet je rimpels!" Edy de Witte Sint Jansteen Ze zaten bij el kaar in de klas op de basis school en komen sinds hun vijftigste samen tijdens kroonjaren. Nu zijn de Steense Sara's 75 gewor den. FOTO GIANNI AGOSTI

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 54