Veel snoep, maar ook een doodenge vent met kettingzaag II 5 SIMULATIE VANUIT ARENDHUIS VERTREKKEN TWEEWEKELIJKS VIRTUEEL TOESTELLEN Vliegveld Midden Zeeland zal bij veel Zeeuwen bekend zijn. Maar vanuit het Arendhuis in 's-Heer Arendskerke vertrekken tweewekelijks ook een boel vliegtuigen. Virtueel, maar de vliegsimulatiegroep van de HobbyComputerClub (HCC) maakt het zo echt mogelijk. De Boeing van Jan Hut vliegt wel érg laag bo ven het haventje van Den Osse, maar hij weet de machine on der controle te houden. En dat is best knap met een leger aan wij zertjes, metertjes en knoppen voor zich in de cockpit. Hut is één van de leden van de werkgroep vliegsi mulatie, die onder de paraplu van de HCC opereert. Tweewekelijks komen zij bij elkaar in het Arend huis en stijgen dan, na permissie van de luchtverkeersleider, op naar de virtuele wolken. Veel is er niet voor nodig. Met een laptop en een joystick kom je al een heel eind. Je kunt het na tuurlijk ook groter aanpakken en een originele Cessna-cockpit over nemen. Ron Konings deed dat bij voorbeeld. Hij heeft er zelfs twee. Eentje om demonstraties te geven, zoals zaterdag bij de jaarlijkse open dag van de werkgroep. De ander is thuis ingebouwd zodat het net lijkt of je echt in een ca bine zit. ,,Mijn jongenskamer hing al vol met vliegtuigmodellen", zegt Konings. ,,Die interesse bleef. Feitelijk ben ik nog steeds dat jon getje van twaalf." Tot hoge leeftijd Met die open dag hoopte de HCC- tak mensen te enthousiasmeren voor het virtueel vliegen. Bezoe kers konden natuurlijk zelf erva ren hoe het is als piloot. ,,Er zitten heel veel dingen in deze hobby", zegt Konings. ,,Discipline, navige ren, vliegvaardigheid. Het grote voordeel is dat je het tot op hoge leeftijd kunt doen." Verderop aan een bureau vliegt Carlo van Oers zijn helikopter vei lig van Midden-Zeeland naar Vlis- Het overkomt mij ook weleens dat ik boven New York zonder brandstof zit singen. Hij is één van de 38 leden die de werkgroep heeft, en een fa natieke. Zijn versie van de vliegsi- mulator is de meest actuele, en dus zien we een behoorlijk waar- heidsgetrouw Zeeland vanuit de lucht met de A58, windmolens in het Sloe en de hoogbouw aan de Vlissingse boulevard. Wie denkt dat het lollig een paar uurtjes stuntvliegen is op die don derdagavonden, heeft het mis. Ze ker, gezelligheid is belangrijk, zegt Konings. Maar ze nemen het vlie gen heel serieus. Vluchtplannen worden netjes gemaakt, zodat dui delijk is op welke frequenties ge communiceerd wordt en op welke hoogte ze moeten vliegen. ,,Als we de zaken min of meer professio neel aanpakken, dan stijg je uit bo ven het spelletje. Desondanks overkomt het mij ook weleens dat ik boven New York zonder brand- stof zit. Dat kan gebeuren als de voorbereiding niet goed is." Gelukkig heeft een crash in dat geval niet zoveel impact als in het echt, zoals het vliegtuigje dat on langs in de Westerschelde crashte. Konings: ,,De piloot was er gelukkig op voorbereid dat het vliegtuig over de kop zou slaan." Hij haalt ook de noodlanding aan van US Airways vlucht 1549, die 2009 in de Hudson bij New York crashte. „Gezagvoerder Sul lenberger wist dat de staart als eer ste het water moest raken. Dan zou hij op koers blijven. Want als de motoren het water raken, ga je alle kanten op. Een staaltje vlieg kunst eerste klas." Gerrit van Loon Noordwelle ,,De opkomst was overweldigend", laat organisator Vera Pals weten. ,,Daardoor was er ook een wat te grote groep. Maar er was snoep in overvloed. Kinderen die meeliepen waren over het algemeen lekker uitgedost. De één wat minder dan de andere; helemaal in griezelpak. Er gingen vlaggetjes mee, lampen en muziek." Er waren veel woningen in Noordwelle waar kinderen langs konden komen. Dorpsbewoners die niet thuis waren, hadden zelfs buiten iets lekkers (ook appels en mandarijnen) klaargezet. Bij som mige huizen waren van tevoren enge lichten en geluiden te zien en te horen. ,,Dan duwden we de dap perste naar voren. Stond er plotse ling een skelet achter de deur. De groep met wat grotere kinderen moest helemaal door het Slinger- Kinderen die meeliepen waren over het algemeen lekker uitgedost bos. Met alleen een knapperend vuurtje en enkele lichtjes in het pikdonkere stukje van Schouwen- Duiveland." Het engste was die man met bi vakmuts en werkende kettingzaag in het bos. „Gelukkig wist deze ho venier beroepshalve heel goed hoe hij met de zaag moest omgaan", verklaart Pals de ochtend na de enge avond. Zelf liep ze met haar dochtertje Megan (3) in de groep mee. ,,Alle kinderen hebben geno ten. Toch blijf je houden dat het voor sommige kinderen net te hef tig is. Liepen ze met tranen in de ogen en wilden ze naar huis. Aan de andere kant hoor je grote kids zeg gen: er is geen fluit aan. Dat blijf je houden." Volgend jaar komt er in Noord- welle zeker weer een optocht. maandag 1 november 2021 SD Vliegtuig na vliegtuig stijgt op Michiel Bouwman 's-Heer Arendskerke - Ron Konings, werkgroep vliegsimulatie HobbyComputerClub Als je de plaatsnaam van je dorp Noordwelle verandert in Hallo- welle is de interesse enorm. De organisatie van de Halloween- optocht had op zo'n vijftien kin deren gerekend, het werden er zaterdagavond vijfentwintig. - Vera Pals Heks Erna zat op een donker plekje in Noordwelle. foto sandra schim- MELPENNINK Ron Konings (wit overhemd) geeft vlieginstructies aan Arend van Hemert in een originele Cessna-cockpit. foto marcelle davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 50