II Mr. Herman van Zanten, vermist na 1942 8 ZEELAND maandag 1 november 2021 f h k wil mensen met elkaar H H verbinden, in deze tijd I waarin iedereen ergens I voor of tegen lijkt te I zijn", zegt Van Over beeke. In de '20 x 5 challenge' is het de bedoeling dat groepen van twintig mensen samen aan de slag gaan om vijf pakketten te maken voor gezinnen die weinig te beste den hebben. Van Overbeeke heeft via zijn netwerkclub bedrijven benaderd om mee te doen. ,,Maar ik hoop dat ook scoutingclubs, voetbalvereni gingen of vriendengroepen aan sluiten. Je kunt ook een oproep doen in de ouderapp van de klas van je kind: echt, die twintig men sen heb je zo bij elkaar." De leden van de groepen doneren elk vijf dezelfde producten: pakken rijst, olijfolie, tandpasta of maandver band. ,,Iedereen kan meedoen. Vijf extra dingen kopen in de super markt is voor vrijwel iedereen te doen. Het is een klein gebaar, maar je kunt veel voor iemand beteke nen." Papierbak Van Overbeeke, die professioneel fotograaf is, zette de actie al twee jaar geleden op. ,,Als ondernemer stuurde ik mijn relaties altijd kerstkaarten. Die kostten me een Dennis van Overbeeke uit Koudekerke zette de 20x5 challenge op. Hij wil met zijn actie duizend kerstpakketten samenstellen voor men sen die het niet breed hebben. foto lex de meester hoop tijd en geld. Bijna al die kaar ten eindigden bovendien in de pa pierbak. Niet erg duurzaam, vond ik. Ik wilde dat geld anders beste den. Ik heb twaalf jaar in de jeugd zorg gewerkt. Daar kwam ik in aanraking met gezinnen die het niet breed hadden. Toen kwam ik op het idee om kerstpakketten op maat samen te stellen." Van Overbeeke begon met vijf pakketten, maar zijn idee werd in 2020 in heel Zeeland opgepikt. Vo rig jaar werden 22 pakketten sa mengesteld. De challenge is in middels een stichting geworden. En dit jaar hoopt hij duizend ge zinnen blij te kunnen maken met een doos vol etenswaren, cadeaus en andere producten. De afgelo pen dagen hebben al groepen uit het hele land zich aangemeld. ,,We zitten nu al aan 100 pakketten." Ontvangers anoniem Groepen die meedoen aan de actie moeten via instanties zelf in con tact komen met gezinnen die hulp kunnen gebruiken. ,,Dat kan via lokale organisaties. Veel mensen kennen wel iemand die maat schappelijk werk doet. Instanties kloppen ook bij ons aan. De ge meente Veere heeft bijvoorbeeld al gevraagd of ze gezinnen mogen aanleveren." De deelnemers aan Het is een klein gebaar, maar je kunt veel voor iemand betekenen -Dennis van Overbeeke de actie komen niet persoonlijk in contact met de ontvangers van de pakketten. ,,Mensen blijven ano niem. Ze krijgen alleen informatie over de samenstelling van het ge zin. Het is de bedoeling dat in elk pakket cadeautjes zitten voor alle gezinsleden." Van Overbeeke kreeg de afgelopen twee jaren en thousiaste reacties op zijn initia tief. ,,Een ondernemer die altijd Hema-bonnen aan zijn personeel gaf met kerst, bestelde er vijf extra voor de pakketten. Iemand had een kennis die bij een parfumerie werkt: die vrouw maakte leuke ca deautjes van de testflessen uit de winkel. Of die hovenier die vijf tassen met Amaryllissen meegaf. Fantastisch." 20X5 CHALLENGE DENNIS VAN OVERBEEKE HOOPT DUIZEND HUISHOUDENS BLIJ TE MAKEN Duizend kerstpakketten voor gezinnen die het niet breed hebben. Dat wil Dennis van Overbeeke uit Koudekerke bereiken met zijn '20 x 5 challenge'. ,,Een ander iets gunnen, daar gaat het om." Cornelleke Blok Koudekerke Een toevalstreffer, noemt hij het. ,,Maar wel een verhaal met meerdere lagen." Thomas San ders zocht uit wat zijn vermiste collega-advocaat Herman van Zanten uit Vlissingen overkwam. ,,Hij is verraden en vermoord." Eldridge Pentury Middelburg Twee zinnen en een jaartal trokken in de advocatenkamer van de Mid delburgse rechtbank de aandacht van advocaat Thomas Sanders uit Roermond. Tussen een paar zittin gen door bekeek hij ingelijste over zichten van advocaten in het arron dissement Middelburg tussen 15 mei 1877 en 31 december 2012. De naam van Mr. Herman Louis van Zanten, ingeschreven in 1938, sprong eruit. Sanders: ,,Vermist na 1942, stond erbij. Dat fascineerde me heel erg. Daar wilde ik meer van weten." Sanders studeerde Rechten, maar voltooide ook een studie Geschie denis. ,,Hobbymatig ben ik gaan spitten in die zaak van Van Zan ten." Die was, zoals Sanders al ver moedde, van Joodse komaf en bleek op 8 augustus 1942 vermoord in concentratiekamp Auschwitz. Hij was toen 35 jaar. Sanders: ,,Door dat woordje 'vermist' zou je kunnen denken dat hij iedereen in de steek had gelaten, terwijl je als advocaat juist de plicht hebt om voor je cliënten te zorgen. Het was toenter tijd ook niet zo'n grote beroeps groep. Alle advocaten wisten don- Nota bene iemand die zijn beroepsgroep vertegenwoordigde gaf hem aan bij de Duitsers - Thomas Sanders, advocaat en historicus ders goed wie Van Zanten was. Dat ze deden alsof ze niet wisten wat er met hem gebeurd was, vond ik schrijnend." Pijnlijk was ook de manier waarop en door wie Van Zanten werd verraden. Deken Dieleman van de Middelburgse Orde was de gene die hem had verlinkt. ,,Nota bene iemand die zijn beroepsgroep vertegenwoordigde gaf hem aan bij de Duitsers", vertelt Sanders. ,,Niet één, maar twee keer, want toen Van Zanten na het eerste onderzoek de dans ontsprong omdat er twijfel was over zijn afkomst, gaf Diele- man nogmaals aan dat Van Zanten Joods was." In oude krantenartikelen vond Sanders een citaat van Dieleman: 'Op grond van het uiterlijk en de manieren van doen van Mr. Van Zanten ben ik van mening, dat hij Jood is.' Vluchten Sanders' bevindingen hebben ertoe geleid dat in de advocatenkamer naast alle handgeschreven tableaus een addendum hangt. Daarop valt te lezen dat Herman Louis van Zan ten probeerde te vluchten naar het toen nog onbezette deel van Frank rijk, maar alsnog werd gearresteerd. Sanders' naam wordt nergens ver meld. ,,Maar dat maakt mij niet uit. Ik heb slechts uitgezocht hoe het zat", vindt Sanders. ,,Het tableau was niet rechtvaardig met de ver melding dat Van Zanten vermist is. Het belangrijkste is dat dat is recht gezet." Kerstpakket voor arme gezinnen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 28