Rabbijn onder vuur na vergelijking met Jodenvervolging 3 dgn Veluwe pannenkoek De drijvende krachten achter Van der Plas 9 Dat is een opvallende prestatie, vooreen partij met één zetel uitgekiende campagne met twee communicatie-strategen als drijvende krachten. Vóór de verkiezingen was het de ambitie van ReMarkAble-baas Ver meer om met BBB één zetel te halen. ,,Dat is ons voornaamste doel voor fase 1'', zei hij als campagneleider. In middels is Vermeer gepromoveerd tot ambtelijk secretaris van de BBB-Ka- merfractie. Vijanden Van der Plas is het boegbeeld van de nieuwe partij. In de Kamer maakt ze vrienden, maar ook vijanden. Zo botst ze met CDA-landbouwwoordvoerder Derk Boswijk. „Sommige moties van BBB zorgen voor verdeeldheid en on nodige ruis'', vindt hij. Als voorbeeld noemt Boswijk een motie waarin Van der Plas het kabinet verzocht een hal vering van de veestapel niet langer 'als optie te zien om het klimaat te verbeteren'. Boswijk: „Daarmee suggereert ze dat halvering van de veestapel al be staand beleid is, of een optie voor het huidige kabinet, terwijl dat pertinent niet waar is. Dat weet ze ook. Zo'n motie kan ik dus niet steunen. Maar mijn tegenstem wordt vervolgens uit gelegd alsof ik vóór halvering van de veestapel ben. Wat grote onzin is. Dit zijn moties voor de bühne.'' Tweede Kamerlid Wybren van Haga (ex-VVD) ziet dat heel anders. Hij werkt intensief samen met Van der Plas. ,,Het is juist belangrijk dat Caroline op deze manier een steen in de vijver gooit'', zegt hij. ,,Want ieder een weet dat een halvering van de veestapel wel degelijk als serieuze op tie wordt gezien, zeker nu bij de for matie. Dus moet je als parlementariër je tanden laten zien en partijen als CDA, VVD en D66 ontmaskeren. Dat doet Caroline voortdurend.'' Van Haga en Van der Plas spreken elke week af hoe ze gaan stemmen bij moties. ,,Ik stem met haar mee bij specifieke landbouw-moties, zij stemt met mij mee bij mkb-moties. Caroline is een prachtige vrouw. Ont wapenend en eerlijk. Het is goed dat er iemand in de Kamer zit die primair voor de boeren op komt." Boer Koekoek Is Van der Plas de nieuwe boer Koe koek, die met zijn Boerenpartij van 1963 tot 1981 in de Kamer zat? Koekoek viel op door zijn simpele taalgebruik en nuchtere blik op de wereld. „Maar hij wordt ook gezien als de oerpopu- list van Nederland", zegt politicoloog Jacobs. „Koekoek vocht tegen de ge vestigde orde, het establishment. Vol gens hem hadden de grote partijen alle macht en waren ze er niet voor het volk." Die populistische houding ziet Jacobs vooralsnog niet bij BBB. Van der Plas verdedigt een belang in de samenleving, zonder de hele Haagse politiek als corrupt te zien." Volgens BBB-voor- zitter Erik Stegink zorgt Caroline van der Plas voor een 'gezond te- ^g gengeluid' in de Tweede ^g Kamer. „Ze is nuchter, laag- ^g drempelig en goed met tek- ^g sten. Als journalist weet ze za- ^g ken gewoon heel goed te ver- W woorden. Dat is de methode-Caro- r line." 1. Henk Vermeer 2. Femke Wiersma 3. Erik Stegink De 71-jarige Benima, rabbijn van de Liberaal Joodse Gemeente Noord-Nederland, mocht donder dag in Leeuwarden de jaarlijkse Rede van FryslJn uitspreken. Tegen het einde van haar toespraak, waarin ze onder meer waar schuwde voor het demoniseren van ongevaccineerden, haalde Benima uit naar het Nederlandse coronabe- leid. ,,Ik zie die dwingelandij, dat totalitaire, om zich heen grijpen.' Er dreigt volgens Benima een kloof te ontstaan tussen gevacci- neerden en mensen die uit principe een vaccin weigeren. Demissionair minister Hugo de Jonge heeft het beste met iedereen voor, maar ver groot die kloof, zegt Benina, omdat hij gevaccineerden als een 'gevaar voor de volksgezondheid zou zien'. De opstelling van het kabinet doet Benima denken aan de Joden vervolging in de Tweede Wereld oorlog. ,,Ik weet me ook, zeg ik als Jodin, gewaarschuwd door wat er in nazi-Duitsland plaatsvond. De be leidsmakers toen hadden het beste voor met iedereen. Ook toen ze Jo den als 'een gevaar voor de volksge zondheid' aanmerkten. Ook toen ze een oorlog startten tegen het toen malige 'virus'. Speel dus niet met vuur door mensen nu in onze sa menleving weg te zetten als 'gevaar voor de volksgezondheid', zoals mi nister De Jonge doet." Een Nederlandse minister impli ciet op dezelfde lijn plaatsen als een nazi, is beneden alle peil, zegt Ronny Naftaniel van het Centraal Joods Overleg. ,,Ik vind het onbe staanbaar dat nota bene een rabbijn dit niet begrijpt", fulmineert Nafta niel. Het betoog van Benima is bin nen Joodse organisaties als een mo kerslag aangekomen, zegt hij. ,,Ie- dere vergelijking met de naziperi ode vinden wij misplaatst. Daar ageren wij al langer tegen. Maar dit ging weer een stapje verder. Hier werden wij echt een beetje onpas selijk van. Kennelijk begrijpen mensen nog steeds niet dat er een enorm verschil is tussen een vrije keus, die niet-gevaccineerden heb ben, en vermoord worden om wie je bent." Iedere vergelijking tussen de Jo denvervolging en de behandeling van niet-gevaccineerden gaat mank, vindt ook Eddo Verdoner, Nationaal Coördinator Antisemi tisme. ,,Er is in de verste verte geen verband. Door dat wel te leggen kwets je onnodig veel mensen. Ik krijg soms het idee dat mensen die vergelijking maken, omdat ze we ten dat het voor boosheid in de sa menleving zorgt. Hou op met deze onzin. Laat de Holocaust alsjeblieft met rust!" zegt Verdoner. Het Cidi schaart zich achter die oproep. ,,Stop ermee, want het ge lijkstellen van nazisme met de co ronamaatregelen doet geen recht aan hoe de Holocaust werd uitge voerd, hoeveel leed mensen toen is aangedaan", verzucht antisemitis- me-onderzoeker Aron Vrieler. ,,Jo- den, Roma en Sinti werden ver moord om wie ze waren, ze hadden geen keus. Nu is iedereen vrij zich te laten vaccineren of niet. Hoog stens moet je even extra moeite doen voor een test om een kroeg in te komen." Burgemeester Sybrand Buma van Leeuwarden noemt de vergelijking die Benima maakte 'stuitend, vol strekt stuitend.' Benima is voormalig hoofdredac teur van het Nieuw Israëlitisch Week blad. Haar grootvader werd ver moord in vernietigingskamp Sobi- bór. Ze wil niet reageren op de op hef die is ontstaan of vragen van deze krant. ,,In mijn toespraak staan alle antwoorden op uw vragen." De kritieken van de Joodse orga nisaties legt Benima naast zich neer. ,,Dat interesseert me echt he lemaal niets." 4 dagen Sauerland diners GO ZATERDAG 30 OKTOBER 2021 - Kristof Jacobs, politicoloog F De oprichters van de BoerBur gerBeweging: Henk Vermeer (l), Caroline van der Plas (m) en Wim Groot Koerkamp (r). Henk Vermeer is medeoprichter van BBB, partner bij een pr-bureau uit Deventer (tot 1 januari 2022), raadslid voor Harderwijk Anders en last but not least ambtelijk se cretaris van BBB in de Tweede Ka mer. In die laatste functie is hij de rechterhand van Van der Plas en stuurt hij de zeven medewerkers van de fractie aan. Vermeer ging naar de Hogere Agrarische School in Dronten en werkt ruim dertig jaar in de agrarische communica tie. Femke Wiersma is de nummer twee van BBB. Ze kreeg ruim 25.000 stemmen bij de Kamerver kiezingen, niet genoeg voor een zetel. Nu is ze beleidsmedewerker voor de BBB-Kamerfractie en di recte vervanger van Van der Plas. Ooit deed Wiersma mee aan Boer Zoekt Vrouw. Ze werkte hiervoor als adviseur voor de Nederlandse Melkveehouders Vakbond. Erik Stegink is varkensboer uit Bathmen en de nummer drie van BoerBurgerBeweging. Hij volgde afgelopen juni Caroline van der Plas op als partijvoorzitter. Erik Stegink was tot dit jaar een ervaren gemeenteraadslid in de gemeente Deventer, waar Bath- men onder valt. Hij maakte de lo kale partij Gemeentebelang tot de grootste van de stad. Nu werft hij kandidaten voor de Provinciale Statenverkiezingen in 2023 waar aan BoerBurgerBeweging wil meedoen. De varkensboerderij van Stegink heet Piggy's Palace. Binnen Joodse kringen is met verbijstering gereageerd op een toespraak van rabbijn Tamarah Benima. In haar Rede van Frys- lan maakte ze een vergelijking tussen de wijze waarop het nazi regime 'Joden als gevaar voor de samenleving aanmerkte' en hoe nu ongevaccineerden wor den weggezet 'als gevaar voor de volksgezondheid.' Sebastiaan Quekel Leeuwarden •V Rabbijn Tamarah Benima. FOTO LIN WOLDENDORP 3* De Hoeve van Nunspeet (8,1) 2 nachten incl. ontbijtbuffet lx pannenkoek naar keuze H Incl. parkeren en zwemmen M v a Hotel Cordial. Lennestadt (7.9) 3 nachten incl. ontbijt parkeren 2x een 3-gangen diner Boek via zoweg.nl/dagblad of bel 0900-9693 70 cpg Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9