'Ik was negentien, woonde in een kraakpand en kon alleen maar huilen van eenzaamheid' lsof er een vracht wagen over haar heen is gereden, zo voelt Chantal Janzen zich. 'En dat de chauffeur omkeek en dacht: oké, ik zet 'm ook nog even in z'n achteruit.' Het is de dag na de laatste avond opname van Chantals Pyjama Party, de grootste show die ze ooit maakte. In haar bedrijfspand hartje Amsterdam hangt de presentatrice achterover in de stoel. Haar voeten ('Ik voel ze niet meer') op een andere stoel, het haar los, het gezicht make-uploos. 'Ik ging vanmorgen meteen van pyjama naar joggingpak. Je treft me in mijn slechtste staat. Ik ben doodmoe. Als er nu brand uitbreekt, zul je me uit deze stoel moeten tillen.' Haar achtbaan: acht tv-shows in tien dagen. In een studio, omgetoverd tot slaapkamer, met driehonderd man publiek. Allemaal in pyjama. Een doe- spellen-show waarin gasten allerlei uitdagingen aangaan, die vanaf vanavond wekelijks op televisie is, Chantal Janzen heeft er altijd van gedroomd. 'Een mix van de vroe gere Surpriseshow, Ron's Honey- moonquizen Uhhh... Vergeet je tandenborstel niet! Na de eerste opname heb ik geroepen: al kijken alleen mijn ouders, dit pakken ze me nooit meer af. Ik zeg dat niet omdat de kijkcijfers me niet interesseren want dat doen ze wel, maar dit heb ik altijd gewild.' De televisiereeks is een vervolg op Chantals Pyjama Party, een zing-, dans- en doefestijn in Ziggo Dome dat in 2019 tweemaal werd gehouden. 'Daar was ik bang dat alleen mijn beste vriendinnen in pyjama zouden komen, maar er zaten twee keer veertienduizend mensen. Nou, dan moet dat ook acht keer met driehonderd mensen lukken in de studio. Ze zaten er, in pyjama. Alsof een pantser wegvalt. Dat je met z'n allen in hetzelfde schuitje zit. Even in een andere wereld, net als met carnaval. In de weken voor de opnames kreeg ik vragen van cameramannen. "Klopt het Chantal, dat we een mail hebben gekregen waarin wij werden gevraagd ook in pyjama te komen?" Ja dus, allemaal.' Bij de eerste opnames, bij haar entree in de volle zaal, kwamen de tranen. Chantal Janzen dacht op dat moment aan Kiki, haar piepjonge vriendin die deze zomer overleed. 'Kiki was erbij in Ziggo Dome en zei: dit moet je ook op televisie gaan doen. Het was haar idee. Ze heeft het niet meer mee mogen maken.' Ze leerden elkaar kennen via het Prinses Maxima Centrum voor kinderoncologie. Chantal Janzen is er ambassadeur, Kiki was patiënt. Ze leed aan leverkanker en is maar zestien jaar geworden. 'De eerste keer dat we elkaar ontmoetten, zei ze: ik ben dus niet een gekke fan, hè. Ze kwam net als ik uit een dorp in Limburg. "Al die dingen die jij doet, die wil ik ook doen als ik beter ben." Zei ik: "Alles?" Ja, alles. Het was haar grootste droom. Ze ambieerde wat ik deed, zonder adoratie. Daar om werd het mooie vriendschap.' Chantal Janzen herkende veel van zichzelf in Kiki. Ze droomde vroeger ook over alles. Dansen, zingen, acteren, presenteren, ze wilde het allemaal. Haar moeder werkte in een modezaak, haar vader was badmeester en in zijn vrije tijd pianist. Die kleedde zich 's avonds om: ruilde zijn badkloffie om voor een kostuum en ging als artiest de deur uit. Hij is 76 en speelt nog. In Tegelen, haar Limburgse dorp, zat de kleine Chantal aanvankelijk in een hoekje. Stil. Alles op te nemen. Kleuren, geluiden, liedjes. Tot ze stemmen ging imiteren, zelf ging schrijven en zingen. En ambitie uitstraalde. Op haar elfde stond ze voortdurend, en tevergeefs, met carnaval bij de kroeg te wachten op dorpsgenoot Huub Stapel. Die had het al gemaakt in het wereldje. Die kon haar wel verder helpen, dacht ze. Maar ze moest het zelf doen, en dat deed ze. Verruilde op haar negentiende het beschermde Limburgse leven voor de hippe hoofdstad waar ze de theaterschool deed en antikraak woonde. 'De eerste tijd heb ik alleen maar gehuild van eenzaam heid en heimwee. Vond ik een brieve in mijn koffer van mijn moeder. We zullen er altijd voor je zijn. Uren belde ik met haar, nachten lag ik te huilen. Maar als ik dan de deur achter me dicht deed, de Raadhuisstraat uitliep naar de Jodenbreestraat, waar mijn opleiding was, waren de tranen verdwenen. Dan wist ik waar ik het voor deed.' Ze maakte haar dromen waar. Een hoofdrol in Saturday Night Fever, nog voordat ze haar diploma kreeg uitgereikt. De ene na de andere musical volgde, ze acteerde in films en begon te presenteren, van Idols en het Gouden Televizier Gala tot het Eurovisie Songfestival, Beat The Champions plus een jury- rol in Das Supertalent in Duitsland. Onderwijl sleepte ze tal van prijzen in de wacht. 14

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 94