Ontregelen en gewoon blijven doen H 8 In nog geen acht maanden is BBB-voorvrouw Caroline van der Plas een politiek fenomeen geworden. De oud journalist keek de kunst af bij de Partij voor de Dieren. voor PROFIEL meerderheid. ,,Het punt dat ze daar mee wilde maken, is dat asielzoekers nu vooral op het platteland worden gehuisvest'', zegt Erik Stegink, var- kensboer en sinds juni partijvoorzit ter van BBB. ,,Laat de overheid in dit geval ook maar eens wat meer naar de Randstad kijken.'' Het verkiezingsprogramma van BBB draait ondanks de plaagstootjes voornamelijk om de agrarische sec tor. Gezegd wordt dat Van der Plas vooral in de Kamer zit om 'de belan gen van boeren en de status quo in de agrarische sector te beschermen.' Zo hamert ze herhaaldelijk op de ge zondheidsvoordelen van vlees eten. Ook wil haar partij dat alle stikstof maatregelen voor boeren van tafel gaan. ,,Je moet er niks achter zoeken dat het woordje 'boer' voorop staat in de afkorting BBB'', zegt partijvoor zitter Stegink desalniettemin. ,,Boe- ren zijn óók burgers. Ik sluit niet uit dat we onze partijnaam nog gaan veranderen in de toekomst. Caroline is een hele goede vertegenwoordiger van het platteland. Zo moet je het gewoon zien.'' Van der Plas is zelf geen boerin. Wel zet ze zich al vijftien jaar in voor de agrarische lobby. In 2004 begint ze als journalist te schrijven voor bladen als Vleesmagazine en Meat Meal. In 2011 gaat ze aan de slag bij boerenorganisatie LTO. En vanaf 2014 doet ze de communicatie voor de Nederlandse Vakbond Varkens- Peilingen De peilingen geven haar geen ongelijk: BBB staat in de Peilingwijzer op vier tot acht Kamerzetels. Daarmee doet BBB het beter dan de Chris tenunie en Forum voor De mocratie. „Dat is een opval lende prestatie, voor een par tij met slechts één persoon in de Tweede Kamer", zegt politi coloog Kristof Jacobs van de Rad boud Universiteit Nijmegen. Van der Plas krijgt veel meer aandacht dan de twee andere nieuwe eenpit- ters in de Kamer: Sylvana Simons (Bijl) en Liane den Haan (ex- 5oPlus). houders en de lobbyclub Producen ten Organisatie Varkenshouderij. Als CDA-lid probeert ze in 2018 in de gemeenteraad van Deventer te komen, maar dat mislukt. Ze treedt niet in de voetsporen van haar moe der, die CDA-wethouder was in die stad. In 2015 begint Van der Plas met haar Twitteraccount @boerburger- tweet. Daarop vertellen veehouders, vissers en tuinders over het boeren leven. In 2018 wil ze die verhalen uit brengen in boekvorm. Dan raakt ze in gesprek met ReMarkAble Com municatie, een pr-bureau uit Deven ter dat wordt ingehuurd door grote agrarische bedrijven zoals bestrij dingsmiddelenfabrikant Bayer en slachter Vion. Met de twee directeu ren van dat bureau, Henk Vermeer en Wim Groot Koerkamp, richt ze BBB op. ReMarkAble verzorgt de verkiezingscampagne en adviseert Van der Plas tot vandaag de dag. Inspireren Het trio laat zich inspireren door de Partij voor de Dieren die in 2006 met twee zetels in de Kamer kwam en sindsdien een vaste waarde is in het parlement. ,,Die hebben door conse quent aandacht te vragen voor hun ideeën veel invloed gehad op de standpunten van andere partijen'', zei Van der Plas in agrarisch vakblad Veeteelt. BBB is dus het product van een Ze komt vaak met simpele oplossingen complexe problemen. Dat spreekt kiezers aan Op het Twitter-profiel van Caroline van der Plas (54) staan geen ge likte filmpjes. Alles komt 'gewoontjes' over. Van haar twitternaam @lientje1967 tot grappige gifjes over de actualiteit. Meestal filmt ze zich zelf als ze iets vertelt, soms wat schokkerig en met een waas over het beeld. Met haar zwarte krullen, leren jasjes en witte gympen lijkt ze niet op het gemiddelde Tweede Kamer lid. En dat 'gewone', daar zijn de media dol op. Ze is de laatste maan den uitgegroeid tot een bekende Ne derlander, met optredens bij De Slimste Mens, Jinek, Spaanders en Rooijakkers over de Vloer. „Kennelijk vinden mensen het leuk om met ie mand te spreken die gewoon is'', zegt ze in dat laatste programma over alle media-aandacht. Maar is Van der Plas wel zo gewoon? Als journalist én dochter van een sport verslaggever en een CDA-wethou- der kent ze de media door en door. Vanuit het niets kwam de Deventerse op 18 maart - een dag na de Tweede Kamerverkiezingen - in een tractor het Binnenhof op rijden. Haar partij, de BoerBurgerBeweging (BBB), had tot ieders verrassing een zetel gewonnen. Vooral in de Ach terhoek, Salland en Twente werd massaal op BBB gestemd: kiezers die het vertrouwen hadden verloren in de traditionele boerenpartij CDA. „Tegen CDA'ers zeg ik: let op, dit is niet even een hype van mensen die BBB stemmen", benadrukte Van der Plas afgelopen zomer in de Sten tor. Dit is een beweging in de sa menleving, van mensen die zoe kende zijn naar een partij waarvan ze weten dat die voor landbouw en platteland staat." Hoe doet ze dat? ,,Van der Plas be heerst de klassieke retoriek tot in de puntjes'', zegt Jacobs. ,,Ze komt vaak met simpele oplossingen voor com plexe problemen. Dat spreekt veel kiezers aan. Gezond boerenverstand, noemt ze het.'' En volgens Jacobs be schikt Van der Plas ook over een flinke dosis 'electoraal opportu nisme'. ,,Ze voelt goed aan hoe Ne derlanders over bepaalde thema's denken, en kan daar als een windvaantje in meegaan.'' Evacuatie Dat deed zich volgens politieke te genstanders ook voor bij de evacua tie van Afghaanse tolken. In juli stemde Van der Plas tégen een motie om die tolken naar Nederland te ha len, net als PVV en Forum. Maar na de val van Kaboel riep ze het kabinet op om 'nu!' Afghaanse tolken, koks en beveiligers in veiligheid te bren gen. Haar tegenstem in juli was een fout, zei ze later. Door vermoeidheid en onoplettendheid zou ze verkeerd hebben gestemd. In het parlement valt Van der Plas op met ontrege lende voorstellen. Deze maand kwam ze met het idee om asielzoekers op te vangen in de leeg staande verdiepingen van het tijdelijke Tweede Kamerge bouw. Haar motie daarvoor haalde een ZATERDAG 30 OKTOBER 2021 GO De methode-Caroline Peter Winterman - Kristof Jacobs politicoloog Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8