De romantiek, het eten de dood 7 EXPERIMENT DEFENSIE HELPT 'STRAATSCHOFFIES' OP HET RECHTE PAD Nog 12 dagen Als mijn vrouw en ik uit eten zijn gaat het meestal na twee wijn al mis. Iets aan de ro mantische, plechtige sfeer van tegen over elkaar zitten aan zo'n tafeltje maakt dat ik er steeds weer over begin. De dood. Na een vrolijk voor gerecht en een stokbroodje met olijf olie en robuust zeezout, krijg ik de neiging om te praten over hoe het is als ik er niet meer ben. Vooral over hoe ik haar en de kinderen financieel achterlaat. Ik wil dat graag goed doen. Dus dan vertel ik, licht aangeschoten, waar ze codes van mijn bankzaken kan vinden, in welk mailmapje de uitvaartverzekering zit en wanneer die spaarregeling uitbetaalt. Vindt ze niet leuk. mapjes zijn omdat we al eerder uit eten zijn geweest en dat ze boven dien hoopt dat ik er nog zo'n twintig jaar ben. Hoop ik ook hoor, maar uit eten-Frank neemt daar geen genoe gen mee. Die hamert op dat goed achterlaten. Komt natuurlijk door ons leef tijdsverschil. En omdat ik nog jonge kinderen heb die ik ook goed wil achterlaten. Ik weet niet waar de bankco- des van mijn vrouw liggen of het mapje van haar uitvaartverzeke ring. Dat betekent niet dat ze mij niet goed wil achterlaten of zo naïef is te denken dat er niets ergs kan gebeu ren. Ze is er alleen niet mee bezig. Ze ker niet als we uit eten zijn. De laatste maanden is uit-eten- Frank er ook soms als ik niet uit eten ben. Zitten we in de auto, vertel ik dat mijn pensioen deels nog uitbe taald wordt na mijn dood. Vindt ze niet leuk. Of ik ruim de afwasma chine in en raad haar en passant aan een relatie te beginnen met die goede vriend, als ik er niet meer ben. Vindt ze ook al niet leuk. Ik weet heel goed waarom deze macabere versie van mezelf nu zo aanwezig is. Omdat er geen nieuwe fases meer zijn na het pensioen. Natuurlijk kan het zo zijn dat ik nog dertig jaar lang gepensioneerd ben. En er wachten nog avonturen. Ik kan nog opa worden, hobby's ontwik kelen, reizen. Maar er wacht geen nieuwe baan meer. En dat doet, als workaholic, iets met mijn sterfelijk- heidsbewustzijn. Fijn woord wel: sterfelijkheidsbewustzijn. Ik zal het aan mijn vrouw vertellen als we de volgende keer uit eten gaan. Vindt ze niet leuk, zeker niet als we uit eten zijn tot 'eagle of the month', de militair over wie de commandant het meest tevreden is. Larry: ,,Ik stond daar echt met knikkende knietjes. Zeker als je bedenkt dat ik ermee wilde stoppen. Maar ik ben blij dat ik dat niet heb ge daan. Ik heb nu zoveel meer overzicht in mijn leven en een hoop rust.'' Trots Zijn begeleider Corné Brands laat de foto van het bijzondere moment vol trots zien. Hij heeft twee zoons, maar alle deelnemers die hij bege leidt, beschouwt hij ook als zijn eigen kinderen. Het valt hem elke keer zwaar als het iemand toch niet lukt om het traject af te maken. De afge lopen jaren gebeurde dat bij 41 jonge ren van de 165 die Brands en zijn collega's in totaal hebben begeleid. ,,Iemand moet het wel zelf willen en dat ook laten zien. Anders moeten we afscheid van elkaar nemen, hoe pijn lijk ik dat ook vind.'' Uiteindelijk zijn 24 jongeren na hun begeleiding bij defensie blijven 'plakken', maar dat de landmacht er nieuwe militairen bij krijgt, is zeker geen doel op zich. Brands geniet er net zo van als jongeren buiten het leger aan de slag gaan. Of weer terug keren naar school om verder te leren. ,,Iedere jongere die wij weer perspec tief kunnen geven is er eentje. Dat is onze drijfveer en daar gaan we na dit experiment nog meer werk van maken.'' Vanaf 1 november gaan militairen uit het hele land jongeren helpen. Het leger zet de deur verder open voor jongeren zonder opleiding en mét een strafblad. Defensie noemt een experiment van de afgelopen jaren een groot succes: militairen hielpen 124 jongeren met een rafelrandje op het rechte pad. Brands spreekt dan ook zelf niet over het binnenhalen van jeugdcrimine- len. Hij noemt ze jongens en meisjes met een rafelrandje. ,,Deze jongeren zitten vaak niet goed in hun vel. Of hebben veel pech gehad in hun le ven, omdat ze niet de juiste zetjes in de goede richting hebben gekregen.'' Het leger is voor sommigen bij uit stek de plek om aan zichzelf te wer ken, vindt Brands. Hier leren ze op tijd komen, afspraken maken, iets voor elkaar overhebben. In het leger worden ze fitter, groeit hun zelfbeeld en zelfvertrou wen, maken ze vrienden voor het leven. ,,En ze krijgen gees telijk de nodige uitdaging: hoe gaan ze om met onzeker heden en tegenslagen?" Larry is het levende bewij s dat de krijgsmacht iemands leven weer kleur kan geven. Al was het loodzwaar om te komen waar hij nu is en heeft hij zelfs op het punt ge staan ermee te stoppen, zegt hij. Dat knakmoment kwam na wekenlange, zware trainingen. ,,Ik weet nog dat we tijdens een oefening binnen vijf minuten een blikje eten moesten op warmen. Dat lukte me niet en dus moest ik het koud opeten. Toen was ik er helemaal klaar mee.'' Na een gesprek met zijn begeleider zette hij door en schopte hij het tot chauffeur van het Boxer-pantser wielvoertuig bij het 17 Pantserinfan- teriebataljon. Afgelopen voorjaar werd hij tijdens zijn uitzending in het Iraakse Erbil zelfs uitgeroepen Soldaat der eerste klasse Larry (30) zag het leven somber in, zo'n vijf jaar geleden. Hij zat zonder werk, maar had wel twee kinderen voor wie hij moest zorgen. Een nieuwe baan vinden wilde maar niet lukken. De Rotterdammer moest zijn huis uit, raakte gefrus treerd en gedroeg zich opstandig tegen alles en iedereen. Met drank probeerde hij zijn situatie te verge ten. Op straat haalde hij steeds meer uit. Totdat de politie hem oppakte voor een vechtpartij, waarvoor hij een voorwaardelijke celstraf kreeg. Het was Larry's wake-upcall. Zo kon het niet langer. Het leger was een jongensdroom, maar zonder diploma's en met zijn strafblad maakte hij geen schijn van kans. Oud-landmachtgeneraal Mart de Kruif sprong in 2016 voor jongeren zoals Larry in de bres. Hij zag het als zijn maatschappelijke plicht om jeugdige delinquenten een kans te geven. Structuur en kameraad schap geven hen eigenwaarde. ,,Ik ben ervan overtuigd dat wij zeven van de tien jongeren beter afleveren aan de maat schappij'', zei hij toen. In alle stilte en kleinschalig begon de krijgsmacht aan een experiment: 'straatschoffies' die dreigen verder af te glijden, krijgen bij de landmacht de kans om weer iets van hun leven te ma ken. Het leidde op de werkvloer soms tot gefronste wenkbrauwen, weet stafadjudant en coördinator van het project Corné Brands nog goed: was de landmacht nou echt van plan criminelen binnen te halen? Strafblad Een strafblad wordt door de vingers gezien, maar plegers van zware delic ten zoals zeden- en ernstige ge weldsmisdrijven met wapens komen er niet in. Ook drugsgebruik wordt niet getolereerd. De jongeren moeten een verklaring van geen bezwaar kunnen krijgen, net zoals iedere militair. Een taakstraf tot maximaal 40 uur is daarbij acceptabel. Ik heb nu zoveel meer overzicht in mijn leven en een hoop rust GO ZATERDAG 30 OKTOBER 2021 Het leger als de plek om aan jezelf te werken Frank Poorthuis Frank Poorthuis beschrijft hoe het leven verandert als je stopt met werken. Ze zegt dan dat ze weet waar die Reageren: frankpoorthuis@dpgmedia.nl Raymond Boere Den Haag Larry werkte zich bij de landmacht uit de ellende. F Stafadjudant Corné Brands nam Larry onder zijn hoede. FOTO'S KOEN VERHEIJDEN - Larry, soldaat der eerste klasse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7