Voor u getest Suikerarme 27 Bonne Maman minder suiker 1 de Beste 'Ik proef fruit dat een beetje weeïg smaakt, maar de jam ziet er wel mooi uit' Hero Minder Zoet oRDBEI AasffisBi 'Altijd een gezond ontbijt' is dit jaar het thema van het Nationaal Schoolontbijt (1 t/m 5 november). Suikerarme jam klinkt als een goede keuze. We nemen er tien onder de loep. Wie in de schappen op zoek gaat naar suikerarme aardbeienjam, is gebaat bij wat voorkennis. Volgens de Waren wet mag een product pas jam heten als er minimaal 35 procent fruit en minimaal 55 procent suiker in zit. Vooral bij dat verplichte hoge suiker percentage hebben onze panelleden van vandaag - allen verbonden aan gezondheidsplatform Gezond Eten - wel wat vraagtekens. Zou je in tijden van obesitas niet juist moeten stimu leren dat jam minder suiker bevat? De consument die dat wil, moet echter op zoek naar 'vruchtenspread', 'halva- jam' of 'fruitbeleg'. Net echt Voor deze test proeven we die suiker- arme varianten. Bonne Maman en 1 de Beste hebben volgens het panel de beste imitatiejam. De suikerarme (39 procent) variant van Bonne Maman lijkt exact op de traditionele, alleen dan met 30 procent minder suiker. Het panel is bovendien aangenaam verrast over smaak, geur en verpak king. Ook over de halvajam van 1 de Beste zijn ze te spreken: ,,Het smaakt als normale jam met suiker'', aldus diëtist Desiré van der Kruk. Andere merken vallen minder in de smaak. Bij de meeste voert het com- Terry Schouten Michel Swaab Desiré van der Kruk mentaar 'zurig' de boventoon. Kortom: je kunt wel met minder suiker af, maar niet alle fabrikanten slagen erin een lightversie te maken die enigszins op jam lijkt. Ander punt van zorg zijn de toevoe gingen. Gewichtsconsulent Michel Swaab bestudeert na de test de etiket ten en concludeert dat betere voorlich ting hard nodig is: ,,Bonne Maman is een gunstige uitzondering, maar uit de meeste etiketten is niet goed op te ma ken of het product gezond of ongezond is.'' Maar is de suikerarme variant nu gezond of niet? Nee, zegt het panel. Het adviseert om jam - of het nu gewone is of die met minder suiker - zoveel mogelijk te mijden. Gezondheidswe tenschapper Terry Schouten: ,,Deze suikerarme producten worden gepre senteerd als 'gezonde variant', maar dat zijn ze nog steeds niet.'' Van der Kruk: ,,Jam kun je vergelijken met snoep op je brood. Dan kun je wel iets minder zoete jam op je boterham smeren, maar het blijft snoep.'' Wil je toch de smaak van aardbeien bij je ontbijt, kies dan voor verse in een bakje yoghurt. Zonnatura bio fruitspread AH fruitspread minder suiker Céréal broodbeleg aardbeien Bio+ fruitspread Fiordifrutta 100% (Ekoplaza) bio Fior.fr utta Jumbo Biologisch Fruitspread GO ZATERDAG 30 OKTOBER 2021 €2,99 (335 gram) Veel lof voor de frisse fruit- smaak en fijne structuur. ,,Deze zou ik wél eten'', aldus Desiré van der Kruk. Heeft de minste toevoegingen van de tien en ziet er het aantrekke lijkst uit. Frisrood van kleur en de pot oogt ambachtelijk. €1,19 (320 gram) Samen met Bonne Maman de winnaar, maar wel de goedkoopste van de twee. Jam ziet er erg aantrekke lijk uit. Naast de mooie kleur en goede smaak scoort 1 de Beste vooral omdat-ie de normale, gesuikerde variant het best benadert. - TERRY SCHOUTEN €1,75 (295 gram) [Aardbeien ,,Ruikt naar aard beien'', aldus Terry Schouten, nog voor ze proeft. ,,Het smaakt er alleen niet echt naar. Ik proef fruit dat een beetje weeïg smaakt, maar de jam ziet er wel mooi uit.'' Michel Swaab vindt deze heerlijk, Van der Kruk is minder lovend: ,,Hij is oké, maar een beetje zurig.'' 'Veel of weinig suiker: jam is en blijft snoep op je brood' LEO VAN MARREWIJK (30) is gezondheidswe tenschapper en voe- dingscoach. Schrijft op gezondeten.nl over vitaliteit en voeding. (45) is gewichtsconsu lent, vitaliteitscoach, sportpsycholoog en eigenaar van welbe- wusteten.nl. (25) is diëtist en eige naar van Jouwfood- plan.nl, een online dië tistenpraktijk. €3,29 (250 gram) '100 procent natuurlijk, 75 pro cent fruit, minder suiker', jubelt het etiket. Het panel: uiterlijk is dof, ziet er niet smakelijk uit. De smaak is wel oké. Schouten: ,,De jam is niet te zoet. Ik proef zelfs stuk jes fruit.'' Maribel Light (Lidl) €1,29 (400 gram) Weinig lof voor het uiterlijk. „Waterige structuur, ziet eruit als snot'', aldus Van der Kruk. ,,Flets'', zeggen de andere panelleden en: 'Ziet er niet smaakvol uit'. Desondanks zijn ze best te spre ken over de smaak. „Lekker." €1,99 (355 gram) €3,62 (320 gram) Céréal (90 procent minder suiker, aldus het etiket) heeft geen supporters in het smaakpanel. ,,Niet lek ker, vieze nasmaak. Overslaan!'' aldus Van der Kruk. Andere panelleden vallen over de chemische, zure smaak die niet eens in de verte naar fruit smaakt. €2,39 (250 gram) 'Weinig smaakvol' en 'ontzettend zoet' zijn nog de meest milde commentaren. Van der Kruk: „Extreem goor.'' De fruitspread heeft slechts één voordeel: ,,Als je wilt afvallen, kan dit helpen: je hebt gelijk genoeg gege ten.'' Schouten: ,,Gat- verdamme, dit kan niet gezond zijn.'' €3,89 (250 gram) '100 procent bereid met fruit', zegt het eti ket. Maar het is geen aanrader, vindt Schou ten: ,,Dit smaakt ab-so-luut niet naar jam of aardbeien. Superchemisch, het lijken wel snoepjes.'' Voor de textuur is nog wel waardering, maar de algemene teneur: niet lekker. 'Kfttwidïwt FRUIT" 100% IsSUfleFRUrTS" en wilde aardbeien tfraisesdesöois ai Asia go €2,20 (250 gram) Wisselende com mentaren. Aan de ene kant valt de wat zoetzurige smaak 'niet ver keerd', maar duide lijke minpunten zijn er ook: smaakt niet naar fruit, het is een dikke, gladde, geleiachtige sub stantie en 'een beetje smakeloos'. 15.06.22 101 ïf&Et 21071166 'ixiises- Op het etiket staat 'minder suiker', maar de smaakbe- leving van het panel is anders. ,,Mier- zoet en chemisch'', aldus Van der Kruk. ,,Ik proef enkel zoe tigheid'', zegt Schouten. ,,Ziet er wel lekker uit én heeft een prettige structuur.'' Swaab vindt 'm 'te zoet', en de kleur 'niet uit nodigend'. Céréal ciucSregul WRD BEIEN FRAISES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 75