Zes manieren om iets te doen tegen geweld Agressie- en conflictexpert Caroline Koetsenruijter (41) heeft een missie: de verhuftering in Nederland stoppen. Wat kun je zelf doen om agressie tegen te gaan? 26 1. Sta een slachtoffer bij ,,Veel mensen hebben een hekel aan agressie, maar kijken toch liever weg. Of zijn bang dat de agressor zich tegen hen richt. Ik vraag niemand om de held uit te hangen, maar het is belangrijk dat de stille meerderheid opstaat. Dat kan door een slachtoffer te vragen: 'Ben je oké?' Maar ook door letterlijk bij iemand te staan. Daar mee laat je zien dat iemand niet alleen staat en dat maakt vaak indruk op een dader. Als dat op het moment zelf niet gelukt is, vraag dan na afloop aan het slachtoffer hoe het gaat en help eventueel om melding te doen.'' 2. Laat een dader er niet mee wegkomen ,,Maak altijd melding of doe aangifte als je op de werkvloer wordt uitge scholden, geïntimideerd of aangeval len. Bedrijven moeten serieuzer met die meldingen omgaan door een stopgesprek te voeren met de dader 'Je mag het oneens zijn, maar geen enkele professional mag als boksbal worden gebruikt' en aan te geven dat dit gedrag niet acceptabel is. 'Een bedreiging is niet normaal', zei D66-leider Sigrid Kaag laatst, na de rechtszaak tegen een man die haar bedreigde via sociale media. Zij liet zien: hier wordt een grens overschre den. Je mag het oneens zijn, maar geen enkele professional mag als boksbal worden gebruikt.'' 3. Pas op voor normalisatie ,,Uit de European Working Conditi ons Survey (2017) blijkt dat werken den in Nederland vaker dan in alle andere EU-lidstaten te maken krijgen met agressie op de werkvloer. Bijna twee keer zo veel als het gemiddelde. Voor mijn boek heb ik kritisch geke ken naar alle cijfers die er zijn rondom dit onderwerp. Mijn conclusie? Agressie loont in Nederland. Veel mensen vinden bij voorbeeld dat je als verpleegkundige of gemeenteambtenaar niet moet schrikken van een scheldende of bedreigende patiënt of burger, maar tegen een stootje moet kunnen. Zo wordt agressie genormaliseerd." 4. Leer boosheid anders te uiten „Boosheid is menselijk, maar schel den, intimideren of fysiek geweld ge bruiken gaat te ver. We leven in een maatschappij waarin het individua lisme is doorgeslagen. Iedereen wil het beste voor zichzelf en vraagt zich niet af wat dat voor een ander bete- kent. Ofje nu de leerkracht dwin gend vraagt om een hoger studiead vies voor je kind of in het ziekenhuis eist dat je eerder geholpen wordt; het is puur egoïstisch en maakt vaak enorme indruk op de ander. Wist je dat maar liefst 16 procent van de zorgmedewerkers stopt met zijn baan vanwege de agressie waar mee hij te maken krijgen? Dat zijn duizenden zorgmedewerkers die we echt niet kunnen missen.'' 5. Besef dat we door de coronacrisis een korter lontje hebben ,,In 2019 stond Nederland ook al bovenaan in Europa, het speelt dus langer dan corona. De coronacrisis heeft de boel wel verder onder druk gezet. We hebben een nog korter lontje gekregen vanwege de toegeno men stress. En natuurlijk zijn er pro fessionals die boosheid oproepen, bijvoorbeeld als je bij een verzekeraar oneindig wordt doorverbonden of in de wacht wordt gezet. Het is belang rijk dat bedrijven zich realiseren wat dit met hun klanten doet. Tegelijk is die slechte service nog steeds geen reden om iemand uit te schelden.'' 6. Geef het goede voorbeeld ,,Denk na over wat je zegt in een opwelling van boosheid, ook online. Reageer vervolgens op de inhoud, niet op de persoon. Het helpt niet dat onze politieke rolmodellen soms verre van smetteloos zijn. Zelfs in de Tweede Kamer wordt soms fors geïn timideerd. Ik vind dat de Kamervoorzitter veel sneller moet ingrijpen. Ontneem Kamerleden direct het woord, leg het debat stil en voer een ordegesprek. Je mag keihard op de inhoud zijn, maar niet verbaal intimideren. Want als daar al niet ingegrepen wordt, wat verwacht je dan van de rest van de maatschappij?'' ZATERDAG 30 OKTOBER 2021 GO Je hoeft helemaal niet tegen een stootje te kunnen RIANNE VAN DER MOLEN In ons land is bijna twee keer zo veel agressie op de werkvloer als gemiddeld in Europa. Agressie loont hier, zegt Caroline Koet- senruijter, omdat we onterecht vin den dat het erbij hoort. FOTO PETER Het agressieparadijs. Wat we moeten doen om de verhuftering in Nederland te stoppen verschijnt maandag bij S2uitgevers (€20).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 74