Digitale bordspellen Nintendo in de herhaling Fitbit doet er nog een schepje bovenop B TSS2 25 HEBBEDINGEN Lootjes trekken? Je kunt ze ook appen TECH 'Het mag best een beetje te moeilijk zijn' Speelgoed moet passen in de belevings wereld van kinderen en de sociale kant van het kind stimuleren, stelt Stichting SpeelGoed Nederland. Het predicaat Speel goed van het Jaar wordt al ruim 45 jaar toegekend aan produc ten in verschillende leeftijdsgroepen. Artikelen worden beoor deeld op speelwaarde, originaliteit, vormgeving, prijs-kwaliteitverhouding en duurzaamheid. ,,Speelgoed is belangrijk voor kinderen, omdat dat het sociaal vermo gen kan verbeteren", beaamt pedagoog Yasmin Kok. ,,Dat ge beurt door rollenspellen te doen met poppen, of door samen te spelen met andere kinderen. Daarnaast kan het hel pen met het verbeteren van de fijne motoriek en ruimtelijk inzicht, bijvoor beeld door te bouwen met blokken of door te puzzelen. Tot slot helpt het om te ontspannen na een intensieve dag.'' Het aanbod is enorm, hoe maak je een goede keuze? Pedagoog Kok: ,,Het is belangrijk om te kijken of het speelgoed uitdagend genoeg is voor een kind. Het mag zelfs een beetje te moeilijk zijn. Check altijd de leeftijd op de verpakking. Let er daar naast op dat je genoeg variatie hebt.'' speelgoedmakers, en er zijn schaal modellen van het Witte Huis of het Capitool op de markt. Laatst zag ik een gigantische Titanic van Lego; 9.000 stukjes, anderhalve meter lang, voor 650 euro. Dat leg je niet onder de kerstboom voor je zoontje van acht, hoewel het natuurlijk wel leuk is om samen te bouwen.'' 4. Spel wordt film, en andersom De nieuwste trend zijn entertain- menthuizen die een hele keten in handen hebben, zegt Kalis. ,,Er komen meer films en series die gebaseerd zijn op speelgoed of games, of andersom. Dit jaar komen bijvoorbeelde deze twee in de bioscoop: PAW Patrolthe movie van het Canadese speelgoedbedrijf Spin Master en Monopoly Money, the movie die gemaakt wordt door All- spark Pictures, de filmafdeling van de Amerikaanse speelgoedfabrikant Hasbro.'' Entertainmentbedrijven kunnen de markt ook aardig beïnvloeden, denk aan de run op schaakborden na de Netflix-serie The Queen's Gambit. Daarnaast is het gebruik van digi tale middelen voor spellen steeds groter aan het worden. Kalis: ,,Kijk naar het genomineerde Pixicade, waarbij je je een videospel kunt creëren met je zelfgemaakte teke ningen. Of Vidiyo Lego, waar je een dj-set kunt bouwen van Legoblok- ken, om vervolgens met je telefoon en augmented reality filmpjes te maken met artiesten.'' Naarmate de techniek voortschrijdt, zal er nieuw speelgoed ontwikkeld wor den volgens Kalis. Al slaagt lang niet alles: ,,Als we het niet begrijpen, gebeurt het niet. Zie bijvoorbeeld het geworstel met 3D-brillen; die slaan om de een of andere reden nog steeds niet aan.'' GO ZATERDAG 30 OKTOBER 2021 Games, gadgets, apps: techjournalist Anton Damen tipt elke week de leukste en beste die hij tegenkomt. Wat kunnen de generaties die opgroeiden met Monopoly en Ganzenbord met hun jonge grut spelen? Nintendo heeft een oplossing: de Mario Party reeks. Daarin speel je met (en tegen) elkaar op kleurrijke vir tuele spelborden vol grappige details. Om je vingers bij af te likken, zeker bij het spelveld in de vorm van de verjaardags taart van Prinses Peach. Na elke dobbelsteenronde moeten de deelnemers in een minigame hun knoppenkunsten tonen. Die zijn zo ontworpen dat zelfs de grootste non-ga mer nog best aardig mee kan doen. Verder vindt Mario Party Superstars het wiel niet op nieuw uit. Integendeel: het is een collectie van remakes van oude spelborden uit het roem rijke Nintendo 64-tijdperk. Na wat teleurstellende deeltjes - Super Mario Party voor de Switch bleek allesbehalve su per - eigenlijk een heel goed idee om naar successen uit het verleden terug te grijpen. Mario Party Superstars voor Nintendo Switch €56 Lego stadion Camp Nou FC Barcelona met 5509 stenen (€329,99). organisator de trekking stu ren door aan te geven wie je beslist niet wil (laten) trek ken door wie. Ook kun je in de app ver langlijstjes opvoeren. De uitnodiging kan via e-mail of WhatsApp worden ge deeld, dus voor de andere deelnemers is het niet nodig de app te downloaden. Lootjestrekken gratis voor iOS en Android Bordspellen uitproberen bij The Joker in Utrecht. foto erik van t woud De Officiële Lootjestrekken App Of het nu voor de goedheilig man of zijn kerstcollega is: papieren lootjes trekken is wel zo'n beetje passé. Daar is namelijk de app Lootjes trekken voor uitgevonden. De app kan dingen die met papier onmogelijk zijn, zoals nooit jezelf trekken maar ook van tevoren uitzonderin gen opgeven. Zo kun je als Niet iedereen heeft behoefte aan de uitgebreide toeters en bellen van een smartwatch. Wil je wel meer weten dan alleen hoeveel stappen je zet, dan voorziet de firma Fitbit daarin met hun fitnesstrackers. De Fitbit Charge 5 is mogelijk de laatste Fitbit, nu het bedrijf door Google is ingelijfd, en bouwt voort op zijn voorgangers. Hij kan meer (onder andere stress meting), heeft een kleurenscherm en alleen aanraakbediening. Het is een gadget dat je meer voor de functionaliteit dan voor de mooi koopt, want het levert echt een schat aan data op. Het schermpje zelf kan niet veel informatie over hartslag, hartzone of slaapgedrag kwijt: daarvoor moet je je licht opsteken in de bijbe horende app. Wil je nog dieper in je eigen databerg duiken, dan moet je daarvoor een Premium-abonnement afsluiten; de eerste zes maanden zitten al in de (best forse) aanschafprijs. Fitbit Charge 5 €180 De redactie van Zo werkt samen met de specialisten van AutoTrack, Hardwareinfo, Independer, Intermediair, Koken&Eten, Nationale Vacaturebank, New Scientist en Tweakers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 73