Laat het tuincentrum links liggen; zaai je planten zelf 23 EIGEN TUIN EERST Lepeltje-lepeltje met Somnox, de Nederlandse slaaprobot Unieke deal voor de novembermaand: ga met hoge korting naar Diergaarde Blijdorp! Bestel nu op pzc.nl/blijdorp ROMKE VAN DE KAA Geduld is geen deugd die iedereen bezit, maar het is wel een eigenschap die je in de tuin leert ontwikkelen. Kinderen hebben meestal geen geduld; die ver liezen hun belangstelling in tuinie ren al als ze langer dan een paar dagen op het kiemen van het door hen gezaaide zaad moeten wachten. Vandaar dat je kinderen alleen kunt paaien met razendsnelle kiemers als radijs en sterrekers. Naarmate je langer tuiniert, wordt de factor tijd minder belangrijk. Je leert genieten van het groeien van planten, ook al is die groei langzaam. De meest irritante - en ook de meest onware - bewering die ik in verband met tuinieren ken, is: boompje groot, plantertje dood. Wat een baarlijke nonsens. Een moerbeiboom van tien jaar oud ziet er al doorleefd uit, alsof hij er honderd jaar staat, en een appelboom die op een zwakgroei- ende onderstam is geënt geeft al een paar jaar na het planten een weelde aan vruchten. We mogen dan leven in een instantmaatschappij - je hoeft maar een zelfgekweekt en niet met kunst mest opgejaagd appeltje van je eigen boom te proeven om te beseffen dat wat langzaam groeit, verreweg het lekkerst is. Daarnaast leert tuinie ren je genieten van de cyclus van de seizoenen in de tuin. En net als die cyclus heeft tuinieren geen begin en geen eind. Wie dat eenmaal beseft, heeft voortaan alle geduld van de wereld. Deze conclusie botst met de meeste tuinboeken en tuinpro- gramma's, die suggere ren dat een tuin in een paar weken of zelfs dagen 'af en 'klaar' kan zijn. Wat dat betreft heb ik met mijn preek de tijdgeest misschien wel tegen. tuinseizoen ten einde loopt, willen zeggen: laat het tuincentrum de komende weken links liggen. Tenzij je op zoek bent naar kerstballen en engelenhaar. Vaste planten en zelfs struiken en bomen hoef je helemaal niet te ko pen. Je kunt ze zelf zaaien. Het kost tijd om je eigen beukenhaag op te kweken uit beukennootjes, maar lastig is het niet en jonge beukjes groeien sneller dan je denkt. Ook ex clusieve struiken, zoals toverhaze- laars en camelia's, zijn gemakkelijk uit zaad op te kweken. nu - vóór de winter. En niet op de vensterbank, maar buiten in een bloempot. Bescherm die met wat kippengaas tegen gaaien, kraaien, muizen en andere dieren die van zaden houden. Je moet nu zaaien, omdat veel zaden een hormoon bevatten dat ontkie men verhindert, op dat een tere zaailing niet midden in de winter verschijnt. Dat hormoon moet eerst door de afwis selende werking van vorst en dooi worden afgebroken, zodat de jonge plan ten in de lente bovenkomen, als de kans op vorstschade voorbij is. De kans bestaat dat er in de lente helemaal niets bovenkomt, want er zijn bomen en struiken waar van het zaad pas na twee of meer jaar ont kiemt. Wan hoop dan niet te snel en heb ge duld. PC ZATERDAG 30 OKTOBER 2021 Zo veel slaapproblemen, zo veel oplossingen. Maar die van Somnox is uniek in zijn soort. De Somnox Slaap- robot (€400) is een robot met een grote aaibaarheids factor die in zijn binnenste een complex staaltje tech niek verbergt. Door lepel tje-lepeltje te liggen met dit boonvormige kussen, neemt de slaper de door motoren gesimuleerde, trage adem haling over. Daarin zit in veel gevallen namelijk de crux. De knuffel robot is een hightech verta ling van een natuurlijk prin cipe: door de ademhaling te vertragen wordt het auto nome zenuwstelsel op een natuurlijke wijze beïnvloed. De Somnox is pas vier jaar oud. De eerste versie zag het levenslicht in het Delfts stu dentenflatje van Julian Jag- tenberg (26). ,,Mijn moeder, die aan slapeloosheid leed, was het eerste proefkonijn. Inmiddels liggen er in Neder land zo'n zevenduizend Somnoxen'', vertelt hij. De VS is een andere grote markt. „Amerikanen krij gen veel minder slaap dan wij. Daar liggen de zwaar ste slaappillen die je bij ons alleen op doktersrecept kunt krijgen praktisch naast het blikje Red Bull voor het grijpen. Ook uit Japan ont vangen we veel aanvragen.'' Jagtenbergs bedrijf werd dit jaar door de Kamer van Koophandel tot meest inno vatieve van Nederland uit geroepen. Toch waakt hij zelf voor te grote gezondheids claims. ,,Slaapproblemen zijn complex en persoonlijk. Somnox werkt in veel, maar niet alle gevallen. Merkt de koper na dertig dagen nog geen effect, dan krijgt die gewoon zijn geld terug. De ervaringen van onze gebrui kers leren dat veel mensen er echt baat bij hebben. Bij voorbeeld ook een politie agent die posttraumatische stress opliep, of mensen die hun partner verloren en hun ademhaling in de nacht missen. Dat zijn gebruiks- scenario's die ik van tevoren niet had kunnen verzinnen.'' In Diergaarde Blijdorp maak je in één dag een wereldreis, voL bijzondere ontmoetingen! Loop over de oceaanbodem in het Oceanium, waar haaien en schiLdpadden boven je zwemmen. Stap in de kleurrijke wereLd van Amazonica: het grootste en mooiste vLinderparadijs van Europa! Loop over de Afrikaanse savanne, waar je oog in oog komt te staan met giraffen en zebra's en vergeet niet om nog een kijkje te nemen bij Bokito. Ga de gehele maand november extra voordelig naar Diergaarde Blijdorp en profiteer van een unieke korting van 10,- per ticket. Er is een beperkt aantal tickets beschikbaar, dus wees er snel bij! OP=OT>l Beuk Beukennootjes Toverhazelaar En toch zou ik, nu het Verzamel het zaad en zaai het Snoeien, stekken, planten, verpotten, zaaien en schoffelen. Tuingoeroe Romke van de Kaa helpt een handje

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 71