Zij waken over jouw welverdiende nachtrust Droom je van een lange nachtrust? De oplossing zit dan niet per se in die beker warme melk met honing. Anno 2021 kruipen we voor een goede nacht steeds vaker met een gadget onder de wol. Of een Nederlandse robot. 22 ANTON DAMEN Slapend rijk Waar alle moderne elektronica ons uit de slaap houden, ruikt diezelfde techsector kansen om ons ook weer in slaap te sussen. Het Duitse markt onderzoeksplatform Statista bere kende dat er in 2024 meer dan 500 miljard euro in de slaapeconomie zal rondgaan. De leveranciers van slaap- producten, -apps en -diensten wor- Een kwart van de Nederlanders kampt met slaapproblemen en de meeste mensen komen niet aan de acht uur slaap De Gravity Blan ket (vanaf €239) is analoog, low-tech en toch ruimtevaarttechnologie tegelijkertijd. Er zijn goedkopere varianten op de markt, maar die zijn niet gemaakt met NASA-materiaal. Ook bij onze aardse zwaartekracht doet een verzwaringsdeken (die idealiter 10 procent van je lichaams gewicht weegt) goede diensten. Min der gewoel en het gevoel van een lief devolle knuffel moeten de productie van gelukshormoon serotonine en het slaaphormoon melatonine be vorderen. De Europese Unie is over tuigd, want die certificeerde het als medisch hulpmiddel. Het kan natuurlijk ook zijn dat de oorzaak van je slaappro blemen gewoon naast je ligt, in de vorm van een snurker. Die is op zijn of haar beurt meestal niet blij met een gemene por in het holst van de nacht. Het Nederlandse Auping intro duceerde twee jaar geleden de Au ping Connect (€250). Dat doosje kan in combinatie met een slimme bedbodem het matras bij dergelijk geluidsoverlast de snurker een duw tje geven: een andere positie maakt doorgaans een einde aan het geronk. De overstap van zomer- naar standaardtijd dit weekend geeft op korte termijn misschien een uurtje extra nachtrust - als je geluk hebt. Want bij veel mensen raakt door de overgang de biologische klok van slag en het slaapritme verstoord. En onze nachtrust laat toch al te wensen over. Een kwart van de Nederlanders kampt met slaap problemen, terwijl de meeste men sen niet aan de acht uur slaap komen. Wallen zijn dan zo'n beetje de min ste zorg. Chronisch slaaptekort ver groot de kans op allerlei lichamelijke klachten: van diabetes en obesitas tot hartstoornissen en depressie. Stoorzenders in bed De grootste concurrent van Netflix? ,,Slaap'', grapte topman Reed Has tings ooit. Want streamingdiensten strijden met onze nachtrust om tijd en aandacht. Naast kopzorgen zijn de smartphone, tablet of laptop waar mee we naar bed gaan de grootste slaapverstoorders. Nog even kijken wie er bij Jinek aanschuift of nog één aflevering Squid Game wegtikken. Met één oog, want met het andere houden we de tijdlijn op Facebook of de plaatjesparade van Instagram in de smiezen. Dat mediale multitasken is natuurlijk funest voor het rustig, of op tijd, in slaap vallen. Geen wonder dat het eerste advies van de huisarts bij slaapproblemen is om de telefoon te verbannen uit het slaapdomein. Is dat een brug te ver, dan moet je op zijn minst het blauwe schermlicht minimaliseren. Blauw licht zorgt namelijk dat je minder melatonine aanmaakt, het hersenstofje dat onontbeerlijk is voor een goede nachtrust. Activeer daarom voor bedtijd in de scherm- instellingen de zogenaamde nachtmodus of night shift, voor de (hopelijk) slaapverwek kende gelige gloed. den bij wijze van spreken slapend rijk. 'Sleep trackers' vormen daarbij veruit het grootste deel van de markt. Meten is weten en dus registreren deze gadgets jouw hartslag, adem haling en bewegingen gedurende de nacht. Die data worden verwerkt in een rapport, waar uit je wellicht kunt afleiden hoe het komt dat je 's ochtends niet uitgerust uit bed stapt. In de meeste gevallen blijkt de reden trouwens vrij ordinair: gewoon wéér te laat gaan slapen. De opgedane inzichten kunnen aardig zijn, maar daar mee zijn eventuele problemen nog niet opgelost natuurlijk. Bovendien kunnen al die gegevens en analyses soms de situatie verergeren. Experts doopten de nieuwste slaapstoornis orthosomnia: piekeren door slechte rapportages en obsessief bezig zijn met 'de perfecte slaap'. Het advies voor wie met de gedachte speelt met dit soort tech naar bed te gaan: slaap er nog eens een nachtje over. Hierbij wat hulpjes die waken terwijl jij probeert te slapen: De Sleep Tracking Mat van Withings (€129) is een wifi-matje vol sensoren dat je tussen matras en hoeslaken schuift. Daardoor kan het zelfs afleiden in welke slaapfase je je bevindt: de lichte of diepe slaap, of de dromerige remfase. Google heeft een technisch nog verdergaande oplossing om de slaapkamer tot slaaplaboratorium te transformeren. De tweede generatie Nest Hub (€95) oogt als een fotolijstje dat je op het nachtkastje plaatst. Vanaf die positie houdt het een oogje in het zeil op de slaper. Nou ja, oogje. De hub heeft van wege privacy- zorgen geen camera aan boord. In plaats daar van gebruikt hij een korteaf- standsradar die 'ziet' hoe de slaper ademt, woelt en draait. Ondertussen checken de micro foons ofje hoest of snurkt. Bij het afgaan van de wekker (die functie zit er natuurlijk ook in) krijg je de resultaten op een presenteerblaadje aangereikt. Deze sleep sensing-functie is vooralsnog gratis, maar verdwijnt op den duur achter een betaald abonnement. De populairste slaapmeters zijn nu echter de Fitbits en slimme hor loges. Vereiste is natuurlijk wel dat de batterij de ochtend haalt. Best onhandig, aangezien de nachtelijke uren bij uitstek de peri ode zijn om een smartwatch op te laden. De Apple Watch 7 (vanaf €430) geeft automatisch een seintje of het op accu genoeg heeft om het de hele nacht uit te zingen. Zo niet, dan hoeft het dankzij de snel- laadfunctie slechts acht minuten op de oplader om daarna acht uur slaap te registreren. ZATERDAG 30 OKTOBER 2021 PC Digitale slaapmutsjes ILLUSTRATIE EDO DRAAIJER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 70