Bedtijd Met minder suiker Lieke Smets (24, links) en Honorata van den Akker (28), de 'Menstruatiemeisjes', willen dat we vaker praten over menstruatie. Hoe komen we van het taboe af? 21 EERSTE HULP BIJ ALLEDAAGSE KWESTIES Genderneutrale poppen in alle kleuren, bordspel len voor gevorderden, duurzame materialen en spellen naar aanleiding van films. Dit zijn de vier trends in speelgoed voor de feestdagen. c pagina 22 Slaap je slecht en wil je uitzoeken waarom? Deze techniek kan je helpen met een I verblijf in dromer pagina 20 Tijdens het Nationaal Schoolontbijt komende week staat hier en daar vast ook jam op tafel. Ons panel buigt zich over de suikerarme varianten met aardbei. Welke doen niet onder voor de klassieker met veel suiker? c pagina 27 Smets: „Menstruatie wordt door de meeste mensen als negatief en vies gezien en zo ontstaat period shaming: we schamen ons voor onze menstrua- ties.'' Van den Akker: ,,Op het werk pra ten we er bijvoorbeeld liever niet over. We nemen tampons of maandver band zo onopvallend mogelijk mee naar de wc. Met wc-papier hebben we die schaamte niet: dat hangt gewoon open en bloot op het toilet. Terwijl menstrueren een heel normale li chaamsfunctie is als je een baarmoe der hebt. Wij willen met onze podcast en net verschenen boek menstrueren uit het verdomhoekje halen.'' Van den Akker: ,,Ik heb ontzettend veel menstruatieklachten. Ik werk als designer maar ik kan niet fulltime werken. Elke maand ben ik twee we ken somber, waarvan één week heel heftig. Het duurde jaren voordat ik erachter kwam dat ik premenstrual dysphoric disorder (PMDD) heb. Dit is een cyclische, op hormonen geba seerde, stemmingsstoornis. Ik vond geen goede boeken over deze aandoe ning. Het maakte me boos en verdrie tig dat ik het allemaal zelf moest uit zoeken.'' Smets: ,,Ik werk als communicatie adviseur en heb vaak hevige menstru atiepijn. Ik heb dysmenorroe, ofwel extreme pijnklachten tijdens de men struatie. De gynaecoloog zei: 'Kom maar terug als het erger wordt'. Waar mee ik geen antwoord had op de vraag wat ik kon doen aan de pijn. Menstru atie wordt vaak weggezet als iets min derwaardigs waardoor we de gevolgen niet serieus nemen. Wij gunnen ie dereen een fijne ervaring met de ei gen menstruatie.'' Van den Akker: ,,Het begint erbij dat je je eigen lichaam goed kent. Men- struatievoorlichting zou een verplicht onderdeel moeten worden op school zodat je weet hoe je cyclus werkt. We zouden ook graag zien dat het norma ler wordt om vrij te nemen wanneer je klachten hebt. Het zou een van de redenen moeten zijn voor ziekmelding, net als mentale gezondheidsklachten of een andere ernstige aandoening. We merken 'We nemen tampons zo onopvallend mogelijk mee naar de wc maar met wc-papier hebben we die schaamte niet' Msli gelukkig al dat mensen naar aanleiding van onze podcast en boek tegen hun leidinggevende zeggen: 'Ik heb men struatiepijn, ik ga naar huis'. Soms zijn onze luisteraars en lezers stoerder dan wijzelf.'' Van den Akker: ,,Eén op de tien vrou wen in Nederland heeft regelmatig geen geld voor menstruatieproducten. Ze gebruiken sokken, wc-rollen of her gebruiken producten die daar niet voor bedoeld zijn. Of ze missen noodge dwongen school of werk.'' Smets: „Menstrueren wordt op deze manier een dubbel taboe. We zouden liever zien dat mensen met een baar moeder worden gecompenseerd. Nu word je er eigenlijk voor gestraft. Een paar gemeenten in Nederland hebben menstruatieproducten gratis ge maakt.'' Van den Akker: ,,Maar het moet op nationaal niveau worden aangepakt.'' Smets: ,,Wij maken geen onderscheid in wat mannen en vrouwen moeten weten. We moeten allemaal veel meer weten over menstruatie.'' Van den Akker: ,,De meeste mensen ervaren waarschijnlijk meer effect van hun cyclus dan ze denken. Zit je niet lekker in je vel of vind je je werk op eens minder leuk? Het kan samenhan gen met je cyclus. Schrijf daarom een paar maanden lang elke dag op hoe je in je vel zit en of je klachten hebt. Na tuurlijk, je werk of andere taken kun nen niet altijd wachten. Maar het kan helpen als je af en toe kunt denken: o wacht, hier komt het door.'' TIPS VAN DE EXPERTS c 1. Niet zomaar ziek c 2. Huismerken kopen c 3. De juiste woorden GO ZATERDAG 30 OKTOBER 2021 Waarom rust er een taboe op men strueren? Wanneer dachten jullie 'hier moeten we iets mee'? Hoe zorg je ervoor dat je je menstru atie als prettiger ervaart? - HONORATA VAN DEN AKKER 'Schaam je niet voor je menstruatie' CARIN RÖST Jullie vinden dat menstruatieproduc- ten gratis moeten zijn voor mensen die het niet kunnen betalen, waarom? Wat zouden mannen moeten weten over menstruatie? Ben je ongesteld of zo? is versche nen bij Ambo/Anthos (€15). Voel je je niet lekker door je menstrua tie, zeg dan niet: 'ik ben ziek'. Maar: 'ik heb klachten door mijn menstruatie'. Kies als je menstruatieproducten koopt voor merken als The Female Company en Yoni die zich actief inzet ten voor het bestrijden van het taboe. Of voor huismerken, want die doen het ook prima. Noem een vagina gewoon een vagina en gebruik geen eufemismen voor menstruatie zoals 'tijd van de maand'. En praat met anderen over je cyclus en je klachten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 69