DE BOER OP Het gezin Dekker, gemengd bedrijf met winkel bij 18 Boeren zijn het gesprek van de dag. Ze stoten (te veel) stikstof uit, spuiten (te veel) bestrijdingsmiddelen, zorgen voor (te veel) slik op de weg, bezetten met (te grote) tractoren het Haagse Malieveld. Maar wie zijn die boeren nu eigenlijk? In deze serie zoeken we hen op. Vandaag aflevering 9: Herman en Natascha Dekker met hun dochters Hendrien, Willemijn en Nathalie op een klein gemengd bedrijf met een boerderijwinkel ten zuidoosten van Schoondijke. 'Ik was 8 of 9 jaar toen ik voor het eerst mocht ploegen' Als Hendrien op de tractor aan het ploe gen is, dan wil een passant nog wel eens vragen of de jongens op zijn. Hetzelfde met Willemijn in de stal. Of Nathalie op de vork heftruck. Jong, in overalls en laar zen en met een uitnodigende lach, inmiddels zijn de dochters Dekker een begrip voor Schoon dijke en omgeving. Maar, weten de dames, het is soms nog altijd even wennen als ze vlotjes een kiepkar met aardappelen achter uit bij de losbak parkeren. Dat zo'n meisje dat kan! Ja, ik heb vier dochters die in het agrarisch bedrijf zijn geïnte resseerd. Dat liet moeder Nata scha Dekker (1972) vooraf weten. Inmiddels heeft Diny (1998), de op één na oudste, werk als dieren artsassistente in Terneuzen. Vanaf volgende week kan ze in IJzendijke aan de slag. Zij werkt dus niet op het bedrijf. ,,Maar", zegt vader Herman Dekker (1968), ,,als ze hier komt, kijkt ze altijd of het goed gaat met de die ren." ,,Ja", vallen zijn dochters in, ,,we hebben Bailey hier rondlo pen, onze golden retriever, de waker van de stal. Diny inspec teert hem van kop tot staart elke keer als ze hem ziet." Opvolging Het gaat op Zeeuwse boerenbe drijven vaak over opvolging. Voor het bedrijf van Herman en Nata- scha Dekker hoeft er geen zoek tocht op touw te worden gezet. Hier zijn ze: dochter Hendrien (1997), dochter Willemijn (2002) en dochter Nathalie (2004). 'Ons kakkenisje', giebelen Hendrien en Willemijn naar Nathalie. Ze kan het hebben. Net als haar zus sen eerder deden studeert ze nu akkerbouw op het Scalda in Goes. ,,Ze kennen ons wel in Goes", lacht Hendrien. Ja, beamen ze rond de doordeweekse koffietafel in huis, ze werken alle drie op het bedrijf van hun ouders en willen het overnemen als de tijd daar voor rijp is. Of zijn bedrijf last heeft van de hele stikstofdiscussie? Boer Her- man Dekker blijft er stoïcijns on der. ,,Zonder stikstof kunnen we niet leven. Niemand." En al die beperkende regels dan, dat is toch vast lastig? Herman: ,,We mogen steeds minder spuiten, dat klopt. Maar verderMet al dat gedoe over stikstof is het vast net als met dat gat in de ozonlaag waar over een paar jaar geleden zo veel te doen was. Nu hoor je er nie mand meer over." We staan op het erf van De Groene Polderwinkel aan de Groeneweg Oost. Schoondijke ligt in het zicht. De witte water toren van Oostburg laat zich op deze druilerige herfstdag niet spotten. Herman Dekker nam de boerderij in 1994 over en heeft nu een gemengd bedrijf. Om te be ginnen 19 hectare akkerbouw met in het teeltplan bieten, aardappe len, tarwe, uien, groene asperges en graszaad. In de stal en in de wei lopen zo'n twintig vlees koeien en vijftig schapen. Ach terin de stal klinkt het geknor van vier varkens, het aantal dat als hobby mag worden gehouden. Er is ook nog een boomgaard met appels, peren en wat bessen, bra men en frambozen. Kers op de taart is de boerderij winkel die in één van de schuren is ondergebracht: De Groene Pol derwinkel. ,,Dat begon bijna 25 jaar geleden toen Hendrien werd geboren", vertelt Natascha, ,,eerst met een paar zakjes aardappels in de mendeur." Herman: ,,Die aan pak heeft ervoor gezorgd dat we nu een echt kringloopbedrijf hebben. De mest van de koeien gaat het land op. Daar krijg je grote frieten van. Fruit verkopen we in de winkel of we maker er sap van. De kleine of beschadigde aardappels gaan naar de varkens, net als het overschot uit de win kel. Al het vee vindt uiteindelijk zijn weg naar een slachterij in Koewacht: heenreis in een veekar, terugreis in plastic verpakt in blauwe kistjes." Alle dochters hebben hun trac torrijbewijs. Hendrien kan met haar groot rijbewijs ook met een vrachtwagen overweg. Vorige week zaterdag reed ze met een truck naar Limburg om sand wichpanelen op te halen voor de aardappelcel. De maandag is één keer in de maand bestemd voor het vee transport naar Koewacht. Natha lie: ,,Weet je nog toen we een dik- bil in de kar hadden en dat die in elke bocht vreselijk scheef ging hangen. Zo scheef dat papa ging kijken of de koe nog wel vast stond." Willemijn: ,,Ik had met papa gewed. Hij zei dat er 550 kilo vlees van zou overblijven. Min der, zei ik. Het was uiteindelijk 546 kilo. Ik had een krat bier ge wonnen." Op vrijdag komt het verpakte vlees binnen en moet er hard worden gewerkt zodat de klanten het de volgende ochtend op kunnen halen. Natascha: ,,Kerst komt eraan. Dan maken we gourmetschotels van ons vlees, met hamburgertjes, var kenshaas, biefstuk, shoarma." ,,En de boerenprikker", wordt er ge roepen. Dat is een prikker met een balletje gehakt, ui, stukje ros bief, paprika. Streekmarkten Voor de drie dochters is de boer derij hun lust en hun leven. 's Zo mers staan ze vaak op streek- markten. Hendrien is gemiddeld één keer in de vier weken 'boerin van de week' op Omroep Zeeland, dan vertelt ze wat er voor haar op de planning staat. Voor de ko mende weken is dat ploegen en wintertarwe zaaien. Het ploegen zit er van jongs af aan in. Hen- drien: ,,Ik was 8 of 9 jaar toen ik voor het eerst mocht ploegen. Op het achterste eind lag een diepe sloot. Ik kon net de koppeling in trappen om te stoppen. Dan riep ik papa, hij moest de tractor ke- ZATERDAG 30 OKTOBER 2021 GO De dochters zijn er klaar JAN VAN DAMME De Groene Polderwinkel met aardappels, groente, fruit en vlees van het eigen bedrijf. Hendrien Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 66