Frans Lievens, theaterdirecteur en ondernemer 16 Eigenlijk had de Zeeuwse theaterdirecteur en ondernemer Frans Lievens al afscheid willen nemen, maar door de coronapandemie was het alle hens aan dek. ,,Ik dacht: 44 jaar ben ik bezig geweest dit bedrijf op te bouwen, het kan wel eens in 44 dagen naar de knoppen gaan." Hij heeft al enkele nachten nauwe lijks geslapen. De noodopvang voor vluchtelingen die in allerijl moest worden ingericht in Studio A58, zijn evenementenhal in Mid delburg, vergt het uiterste van Frans Lievens en zijn mensen. „Onvoorstelbaar wat er binnen een week allemaal kan gebeuren. We zijn er dag en nacht mee bezig geweest. In dit soort si tuaties haal ik niet meer dan twee uurtjes op een nacht, wat ik ook probeer. Dan lig ik te prakkiseren over alle dingen die moeten ge beuren. Mijn hoofd staat niet stil. Constant ben ik aan het appen en mailen." Begin volgend jaar wordt Lievens 70. Nog altijd bestiert hij een imperium met naast Studio A58 ook Zeelandtheaters (Scheldetheater, Schouwburg Middelburg en Theater De My the), Reynaertland in Hulst (zwembad, horeca, evenementen) en sportcomplex De Eenhoorn in Oostburg. ,,Ik geniet nog steeds. Van de be drijven, van de mensen met wie ik werk, maar vooral ook van mijn familie. Ik heb een hart stikke mooi gezin en zeven kleinkinderen. Mijn allergrootste kapitaal zit in mijn gezin. Dat is echt de beste en belangrijkste investe ring die je kunt doen." ,,Ik heb een aantal trajecten met kanker gehad. Daar ben ik gelukkig met succes voor geope reerd. In april van dit jaar moest ik een ingreep aan mijn halsslagader ondergaan, nadat ik een paar TIA's had gehad. Zo'n operatie is niet zon der risico's, omdat de ader dicht bij je hersenen zit. Als er iets losschiet, kan het verkeerd gaan. Toen ik wakker werd op de IC, wilde ik meteen nagaan of ik alles nog wist. Omdat ik katholiek ben, hoewel niet meer praktiserend, probeerde ik een weesgegroetje en een onzevader om te kijken of ik die nog kende." ,,Mijn geheugen was gelukkig oké, maar later bleek dat er wel een tongzenuw was geraakt. Daardoor was ik mijn smaak kwijt en had ik problemen met praten. Mijn tong ging alle kanten op. Ik dacht: wat moet ik nu? Als ik ac tief wil blijven in het bedrijf, moet ik toch kun nen praten? Met logopedie heb ik de spraak moeilijkheden overwonnen en ook de smaak is terug. Het is dus allemaal goed gekomen. Ik voel me weer hartstikke fit. Daar doe ik ook al les aan. Ik drink alleen af en toe een van de be ste wijnen en werk veel aan mijn conditie. Zo als ik als ondernemer een controlfreak ben - ik heb onderhoudscontracten van hier tot Tokio - zo ben ik dat ook als het gaat om mijn eigen lijf." ,,Dat denk ik wel. Ik laat nu meer dingen aan anderen over. Mijn dochter Valerie is nu direc teur van het Scheldetheater en verzorgt ook de programmering van de andere theaters. Dat doet ze voortreffelijk. In onze theaters werken supergoede mensen. Ik heb vertrouwen in hen en zij in mij. En de klus met de vluchtelingen in Studio A58 heeft mijn broer Jan vooral opge pakt." ,,Er zijn maar twee wegen: óf je staat midden in de dagelijkse praktijk, óf je neemt helemaal af scheid. Je kunt niet met één been binnen en één been buiten staan. Je moet degenen die het na jou voor het zeggen hebben, de ruimte ge ven om door te ontwikkelen. Ik heb zelf op jonge leeftijd hotel-restaurant Hof van Koop handel in IJzendijke van mijn vader overgeno men, omdat hij de zakelijke zorgen niet langer wilde. Elke keer als ik hem daarna advies vroeg, zei hij alleen maar: dat is goed. Hij bedoelde ei genlijk: trek je eigen plan. Mijn vader was 50 toen hij stopte. Ik word 70. Blijkbaar heb ik veel meer moeite om te stoppen dan hij." ,,Ik wil niets liever dan dat het ook na mij alle maal goed gaat. Dit is toch mijn levenswerk. In januari 2020 zei ik: dit is mijn laatste operatio nele jaar, want ik moet het echt gaan overdra gen. Maar twee maanden later kwam corona. In het begin dacht ik: 44 jaar ben ik bezig geweest het bedrijf op te bouwen, het kan wel eens in 44 dagen naar de knoppen gaan. Toen wist ik nog niet dat we gecompenseerd zouden wor den. Er is zo ontzettend veel gebeurd, dat is werkelijk ongelooflijk. We moesten constant bijschakelen, steeds weer herprogrammeren, nieuwe afwegingen maken. De afgelopen tijd is een aanslag op ons allemaal geweest." Zijn ogen beginnen te glinsteren. ,,Fan-tas- tisch! Dat was in het Scheldetheater, met Her man van Veen. De mensen waren laaiend en thousiast. De zaal plofte bijna. En een dag later hadden we de Dolly Dots. Dat was ook niet meer normaal. Ik heb vrouwen zien janken omdat ze eindelijk weer een geweldig avondje uit met hun vriendinnen hadden. Voor mij was het ook een soort verlossing. Zo'n leeg theater is niets anders dan stenen. Het wordt pas echt theater als er iets te doen is, als het vol mensen zit." „Helemaal niet. Eind jaren 90 ben ik puur uit zakelijke motieven in het Scheldetheater ge stapt en keek ik alleen naar de inkomsten en uitgaven. Van theater had ik geen verstand. Het eerste jaar heeft Walter de Clercq, toen in terim-directeur van het Zuidlandtheater, me geholpen met de programmering. Hij heeft me veel bijgebracht. Na het eerste jaar heb ik een sollicitatieprocedure opgezet voor een theaterdirecteur. Daar kwamen allemaal men sen met zo'n strik op af. Terwijl ik met die ge sprekken bezig was, dacht ik: dit is het leukste werk dat er is, dat laat ik me toch niet afnemen? Dus toen ben ik het zelf gaan doen. Het is voor mij een ware ontdekkingstocht in de podium kunsten geworden, die me enorm heeft ver rijkt." ZATERDAG 'Ik wil niets liever dan dat het ook na mij allemaal goed gaat' ROLF BOSBOOM De afgelopen jaren bent u een paar keer ernstig ziek geweest. Hoe gaat het nu? En? Hebben de medische perikelen u veran derd? Toch houdt u in alle opzichten de regie, ter wijl u al in 2003 aankondigde binnen een aantal jaren een stap terug te doen. Hoe zit dat? Hoe komt dat? Sinds kort mogen alle stoelen weer worden bezet. Hoe was de eerste keer dat de zaal weer vol was? Dacht u, toen u op de Hogere Hotelschool in Maastricht zat, het ooit tot theaterdirecteur te zullen schoppen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 64