liggen daar kansen' 'Met hun werkmentaliteit kunnen ze overal terecht. Je haalt je papieren niet om jaren achtereen alleen maar aan boord vis te strippen' 15 kotter is zeer geschikt om meer jongelui kennis te laten maken met de visserij of om vaardighe den op te doen. Anders dan de viskotters die alleen in de week enden in Zeeland aan de wal lig gen, is Caljouws boot de hele week beschikbaar voor educatieve doelen. ,,Ik weet dat jongens uit Arnemuiden in de vakantie een week de zee opgaan. Maar dan moeten ze uren maken. Logisch, want er moet geld verdiend wor den." Op de ARM-25 gaat het Caljouw niet om de vangst, maar om de jongens wat te leren. Dat is een mooi ideaal, maar Caljouw geeft toe dat het wel een hele dure liefhebberij is. „Daarom ben ik op zoek naar een partner." Hij gaat hierover met Scalda in gesprek. Hoe ziet Caljouw de toekomst? Zullen zijn kleinkinderen, net als hij, als zelfstandige ondernemers in de visserij hun brood kunnen verdienen? ,,We waren met de puls bezig met een innovatieve, duurzame ontwikkeling. Maar de pulsvisserij is door Brussel ge dwarsboomd. Ik denk dat nu de kleinschalige visserij de toekomst heeft." Als de Arnemuidenaar gelijk krijgt, heeft hij die zaterdag de toekomst van de visserij (de jeugd) aan boord van de toekomst van de visserij (kleinere schepen). ,,Het moet duurzamer en klein schaliger worden. Dat wil de over heid. Voor Zeeland zie ik daar de kansen liggen. Ik hoop het in elk geval. Want de visserij hóórt bij Zeeland." heeft een ochtendje praktijkles. Met vereende krachten zetten ze de netten overboord voor de eer ste sleep. Een grote vangst is niet het doel op deze vroege zaterdag morgen. Dat is maar goed ook. Want als de netten weer zijn op gehaald en de jongens de vangst bekijken, zit er slechts een enkel tongetje en een wijting tussen die aan de maat zijn. Voor de rest ko men er vooral veel krabben, kwal len en stukken hout uit de netten. Luca legt de tong op een meetlat. De vis is inderdaad groot genoeg. Geroutineerd haalt hij de inge wanden uit de vis. Die kan van avond in de pan. Van die paar vissen kan de schoorsteen uiteraard niet roken, maar daar gaat het Caljouw niet om. Dan had hij de netten wel op een andere plek uitgegooid. Hij wil de jongens routine op laten doen met de visserijtechniek. Na een tweede trek is het ge daan voor deze ochtend. Alles aan dek wordt schoongespoeld, de spullen netjes opgeborgen en de netten op hun plaats gelegd. Te gen tienen vaart de ARM-25 de sluis weer binnen. Enthousiasme Het enthousiasme van zijn klein zoons en hun kameraden heeft Cas Caljouw het afgelopen jaar op een idee gebracht. Zijn kleine GO ZATERDAG 30 OKTOBER 2021 TRAPPER Een tongetje op de meetlat. Arno Siereveld, teamleider Scheepvaart van Scalda De jonge vissers in de weer met het net. Luca Caljouw maakt aan boord een tong schoon.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 63